Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıCeviz Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

Ceviz Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

1. Nedir Şu Ceviz?

Ceviz ağacının 21 türü bulunur. Amerika’daki marketlerde satılan cevizler İran kökenli olmasına rağmen bunlara genellikle İngiliz cevizi denir. İlginç bir başka bilgi daha; Kırgızistan dünyadaki en büyük ceviz ağacı ormanına sahiptir.

2. Sayılarla Ceviz

30 gram ceviz ya da 14 adet yarım ceviz 185 kalori etmektedir. Aynı değerdeki ceviz 4 gram protein ve 4 gram karbonhidrat içerirken lif değeri 2 gram ve yağ oranı da 18 gramdır. Bu yağ oranının 2 gramı doymuş, 3 gramı tekli doymamış ve geri kalanı da çoklu doymuş yağlardır.

3. Ceviz Omega-3 Kaynağıdır

Ceviz büyük oranda omega-3 yağ asidi içeren tek sert kabuklu yemiştir. Bunun anlamı ceviz sadece kardiyovasküler sağlığınız konusunda değil, kas inşası ve yağ kaybı konusunda da faydalar sağlamaktadır.

4. Ceviz Çok Yönlü Bir Yemiştir

Hafifçe kızartılmış cevizler birçok lezzetin yanında harika giderler. Salatanıza katabilir, zeytinyağında sotelediğiniz yeşil fasulyelere ekleyebilir ya da süzme yoğurtla birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak ceviz yağı da bir başka seçeneğinizdir. Ceviz yağı yemek pişirmek için uygun olmayabilir (yüksek sıcaklıklar tadında ve besin değerlerinde bozulmalara yol açabilir) ama salata sosu hazırlarken harika bir malzemedir.

5. Kısa Raf Ömrü

Ceviz içindeki yağ içeriği nedeniyle kısa ömürlü bir besindir. Kabuğundan çıkarılmış cevizi buzlukta ya da buzdolabında saklayarak ömrünü uzatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!