Öne çıkan

Kilo aldırıcı gıda takviye ürünleri, içerdikleri yüksek kalori ve protein miktarı sayesinde, kilo almanıza ve kas üretmenize yardımcı olacak ürünlerdir. İnsanlar arasında weight gainer, gainer vb ingilizce kelimeler ile de anılırlar. Tıpkı protein tozlarında olduğu gibi, bu ürünler de toz halde bulunup, su veya süt gibi sıvılarla karıştırarak tüketilmektedir.

Kimileri için kilo vermek çok zorken, kimileri için de kilo almak bir o kadar zordur. Eğer, “Kilo almak istiyorum” diyorsanız, kilo almayı sağlayan şey aslında ufak bir matematik hesabıyla açıklanmaktadır. Her bireyin; metabolizma hızı, vücut yapısı ve günlük aktiviteleri ve beslenme alışkanlıkları farklı olduğundan, yaktıkları kalori miktarları da değişiklik göstermektedir. Eğer günlük yaktığınız kalori miktarından, daha fazla kalori tüketirseniz, kilo almaya başlarsınız. Kilo aldırıcı ürünler sayesinde de, ihtiyacınız olan kaloriye daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle, kilo aldırıcı supplementler hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Kilo Aldırıcı Ürünler Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kilo aldırıcı ürünler, günlük almanız gereken yeterli kalori miktarını karşılamanızı sağlar. İçerdikleri yüksek kalori sayesinde kilo almanız kolaylaşacaktır. Çünkü kilo almanız için gerekli olan kaloriyi, her zaman tükettiğiniz besinler sayesinde almanız pek de kolay değildir.

Ancak kilo aldırıcı ürünleri kullanmadan önce, ihtiyacınız olan kalori miktarını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde, gereğinden fazla miktarda kullanırsanız, ihtiyacınız olandan çok daha fazla yağ vücudunuzda birikmeye başlayabilir.

Kilo Aldırıcılar Nasıl Kullanılır?

Kendinize, kilo aldırıcı (gainer) ürünlerle bir karışım hazırlamak istediğinizde, hoşunuza gidebilecek bir sıvıyla karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu durumda en çok su ve süt tercih edilmektedir. Bunun kararı tamamen kullancılara kalmıştır. Ekstaradan daha fazla protein ve kalori almak isteyen kişilerin, süt kullanma sebebi de bu yüzdendir. Tabi damak tadı da bu durum için diğer bir etkendir.

Kullanım Miktarı Nasıl Belirlenir?

Kullanım miktarını belirlemeden önce, normal bir gününüzde ortalama tükettiğiniz ve harcadığınız kalori miktarlarını hesaplamanız sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede, hedefleriniz doğrultusunda almanız gereken kalori miktarını net bir şekilde belirleyebilir ve buna göre kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Kullanım Zamanı Nasıl Belirlenir?

Kilo aldırıcı (weight gainer) gıda takviyelerinin özellikleri ve çeşitlerine göre, kullanım zamanlarının daha etkili olduğu aralıklar bulunabilmektedir. Eğer antrenmanlarınızdan önce veya sonra kullanacaksanız, yağ oranı düşük ve karbonhidrat oranı yüksek ürünler tercih edebilirsiniz. Bu sayede, kaslarınız için gerekli enerjiyi ve proteini daha hızlı bir şekilde elde ederek, hem kas üretimini hem de toparlanma sürecini hızlı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bunun dışındaki durumlarda, zamanlamanın, çok da büyük bir etkisi olmayacaktır. Kilo aldırıcı ürünleri kullanmaktaki amaç, günlük veya haftalık beslenme alışkanlıklarınız ve hedefleriniz doğrultusunda, yeterli kalorinin vücuda alınmasını sağlamaktır.

Spor Yapmayanlar Kilo Aldırıcı Kullanabilir Mi?

Sporcular, kilo aldırıcı ürünleri kullanmaya karar verirken supplementler.com gibi güvenilir firmaların uzman destek ekibinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu ürünlerin öncelikli amaçları, antrenmanlarla birlikte sağlıklı bir şekilde kas üretimini arttırmak ve kilo almayı sağlamaktır.

Böyle bir durumda da akla gelen ilk sorulardan birisi de, bu ürünlerin spora gidilmeyen, dinlenme günlerinde kullanılmaya uygun olup olmadıklarıdır. Cevap ise gayet basit. Evet, dinlenme günlerinde de, bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak kilo aldırıcı ürünlerin artı ve eksilerini kıyasladığımız zaman, ortaya tek bir sonuç çıkıyor. Hedeflediğiniz amaçlar ve beslenme alışkanlıklarınız doğrultusunda, tükettiğiniz besinlerden yeteri kadar kalori alabiliyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, kilo aldırıcı ürünler kullanmanıza gerek yoktur. Ancak, yediğiniz yemeklerle bu ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız (yani istediğiniz gibi kilo alamıyorsanuz), kilo aldırıcı ürünler sağlıklı bir şekilde gerekli kalorileri almanızı sağlayacak ve kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Öne çıkan

Protein Tozu ile İlgili Bilinen 9 Büyük Yanlış | Supplementler - Protein Tozu

Protein tozu ve beslenme hakkında bilinen 9 büyük yanlışın doğrusunu hep birlikte öğrenelim.

Spor yapma alışkanlığı olan bir çok kişi, duyduğu bir takım yanlış bilgiler sebebiyle, beslenmelerini doğru bir şekilde yönlendirememekte ve bu sebepten dolayı da antrenmanlarından alabilecekleri verimi doğru oranda alamamaktadır. Çünkü, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için ilk yapılması gereken şey, beslenme alışkanlıklarına önem vermektir.

Konu spor ve sağlıklı beslenme olunca, akıllara gelen ilk şeylerden birisi, şüphesiz ki protein kaynaklı beslenme ve protein tozu oluyor. Vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından biri olan protein; et, süt ve süt ürünleri, bazı kuruyemişler ve baklagiller gibi bir çok besinde bulunan, mikro besinlerdir.

Bu yazımızda sizlerle, protein tozu hakkında bilinen bir takım yanlışların, sizler için çok faydalı olacağını düşündüğümüz doğru açıklamalarını Supplementler.com ‘un uzmanlığıyla sizler ile paylaşacağız. Supplementler’in uzman bilgi birikimi ile derlediğimiz aşağıdaki yazı dizisini okuyarak hep birlikte doğruları öğrenelim.

1. Bütün Protein Tozları Aynı Mı?

Hayır. Tarih boyunca yapılan en hatalı genellemelerden biri, “Protein, proteindir…” şeklindedir. İlk olarak, protein moleküler seviyede incelendiğinde, binlerce farklı yapıya sahip olduğu görülür. Protein tozu ile ilgili bir konuşma yapıldığı zaman genelde şu şekilde kıyaslamalar görülür: İzole mi yoksa konsantre mi, kısa sürede mi yoksa uzun sürede mi çözünüyor, whey mi yoksa kazein proteini mi?

Protei tozunun emilim hızı, çok önemlidir. Whey proteini gibi, emilim ve çözünme hızı yüksek protein tipi, antrenmanlarınız esnasında ve sonrasında, kaslarınıza daha çabuk ulaşarak ihtiyacınız olan proteini hızlıca almanızı sağlar. Ancak uzun sürede çözünen kazein proteininin, emilim süresi daha geç olduğu için, özellikle gece yatmadan önce tüketilmesinin daha fazla fayda sağlayacağı bilinmektedir.

2. Çok Fazla Protein Tüketmek Böbreklere Ağır Gelir Mi?

Hayır. Eğer günde 2 kutu protein tozu içmek gibi bir yanlış yapmıyorsanız, böbrekleriniz için endişelenmenize gerek yok. Böbreklerinizle ilgili ileri seviye bir hastalığınız yoksa, gönül rahatlığıyla protein tüketebilirsiniz.

Şu konuya açıklık getirmekte yarar var ki, çok fazla protein tükettiğiniz süre zarfı içinde, yeterli miktarda su tüketmeniz gerekmektedir. Ki zaten, ne olursa olsun, sağlıklı bir yaşam için, gün içinde bol bol su tüketiyor olmalısınız.

3. Protein Tozunu Pişirmek, Proteinin Yapısını Bozar Mı?

Hayır. Protein tozlarını, kendinize özel karışımlarda veya tariflerde kullanırken pişirdiğinizde, proteinin yapısı bozulmaz. Tıpkı bir bifteği pişirirken, içerisindeki protein yapısının bozulmadığı gibi.

Hem çeşitlilik olması açısından, hem de kendinizi ödüllendirmek adına, protein tozunu; kek, kurabiye veya muffin gibi gıdaların içine koyarak tüketebilirsiniz.

4. Yalnızca Protein Tozu Tüketmek Kilo Vermeyi Garantiler Mi?

Hayır. Tıpkı karbonhidratlarda olduğu gibi, vücudunuz kullanmadığınız fazla proteini, glikoliz olarak adlandırılan işlemle, ufak moleküllere ayrıştırır. Tabi kullanılmayan bu fazlalıklar da, kilo almanıza sebep olur.

5. Protein Tozlarının Kadınlar Üzerinde Kötü Bir Etkisi Var Mı?

Hayır. Protein tozlarının kadınlar için zararlı olduğu kanısı tamamen yanlıştır. Protein, bütün insanların temel ihtiyacı olan bir besin maddesidir. Yalnızca soya proteininin, östrojen hormonu salınımı üzerinde ufak bir etkisi olduğu bazı kaynaklar tarafından doğrulanmaktadır. Ancak, whey veya kazein gibi diğer protein türlerinin biraz fazla kullanılması, kadınları kesinlikle bir anda çok geniş omuzlu veya inanılmaz derecede kaslı, maskülen bir görünüme sahip olmalarını sağlamaz.

6. Dayanıklılık Atletlerinin Proteine İhtiyacı Yok Mudur?

Bu soru tıpkı, su içmeye ihtiyacımız yok mudur gibi bir sorudur. Hangi spor dalını yapıyorsanız yapın, ister uzun süreli dayanıklılık gerektiren, isterseniz başka bir tür. Kaslarınızın kendilerini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için proteine ihtiyacı olacaktır. Hatta spor yapmadığınız günlerde bile, vücudunuz için ekstra protein almanız gerekebilir.

7. Protein Tozu Gaz Problemlerine Yol Açar Mı?

Bildiğiniz gibi bir çok protein tozu, süt ve süt ürünlerinden üretilmektedir. Bu sebeple protein tozu ve gaz problemleri bir çok insan için tartışma konusu oluşturmaktadır. Gün içinde sıvı olarak yalnızca protein tozlarıyla elde ettiğiniz karışımları içtiğiniz taktirde, kendinizi sadece litrelerce süt içmiş gibi düşünebilirsiniz. Habuki, beslenme programınızı, biraz karbonhidrat, yağ ve sebze çeşitleriyle dengelediğiniz zaman, herhangi bir gaz problemiyle karşılaşmayacağınızı göreceksiniz.

8. Vücut Tek Seferde 30 Gramdan Fazla Proteini Sindiremez Mi?

Sizce vücudumuz bir öğünde 30 gramdan fazla proteini öğütemiyor olsaydı, biz burada bunları yazabiliyor veya siz okuyabiliyor olabilir miydiniz? Protein tüketimi ve sindirimiyle ilgili tek bir basit kural vardır, o da alınan fazla proteinin sindiriminin ve kullanılmasının daha uzun sürdüğüdür. Tıpkı kazein proteininin sindiriminin daha uzun sürdüğü gibi. Standart bir öğününüzün bile sindirimini, 5 saatten daha fazla sürdüğünü düşünerek, bu durumu daha normal karşılayabilirsiniz.

9. Protein Çocuklar İçin Tehlikeli Midir?

Kesinlikle hayır! Çocukların da proteine oldukça ihtiyacı vardır. Konu hakkındaki araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar için esas tehlikeli olan şey, şeker ve yağ tüketimidir. Emekleme çağını geçtikten sonra çocuklarda, kas dokuları düzenli olarak büyüme ve gelişim göstermektedir. Bu dönemlerde çocukların proteine oldukça ihtiyacı vardır. Çünkü metabolizmaları, hayatlarında hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde çalışıyor durumdadır. Hatta günümüzde bazı bebek mamalarında ve gelişim çağındaki çocukların ek gıdalarının içeriğinde whey protein içeriğine rastlamak mümkündür.

YAĞ YAKICI NE DEMEK?

Spor ve gıda takviyeleri içerisinde “yağ yakıcı” olarak adlandırılan ürünler isminden de anlaşılacağı gibi vücudunuzdaki yağ oranınızı düşürmeye yardımcı gıda takviyelerdir. Piyasada farklı markaların farklı içeriklerle hazırladığı ve farklı ambalajlar içerisinde satışa sunulan “yağ yakıcı” gıda takviyeleri mevcuttur. Yazımıza yağ yakıcı özellikleriyle en çok dikkat çeken “l-karnitin (l-carnitine)” bileşeninin ne olduğunu açıklamaya devam ederek bu maddenin nasıl etki ettiğini ve en etkili l-karnitin (l-carnitine) takviyelerinin hangileri olduğunu inceleyerek sonlandıracağız.

L-KARNİTİN (L-CARNİTİNE) NEDİR? 

L-karnitin vücut içerisinde lisin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenerek üretilir. L-karnitin üzerinde biliminsanlarının yaptığı çalışmalar 1937 yılına dek geri gitmektedir. L-karnitin’in en önemli özelliği vücut yağ oranınızda meydana getireceği değişikliklerdir.

L-KARNİTİN (L-CARNITINE) NASIL ETKİ EDER?

L-karnitin bir amino asittir ve bu amino asit uzun zincirli yağ asitlerini (trigliseritler gibi) hücre içerisindeki mitokondriye taşımaktan sorumludur. Mitokondri içerisinde de bu yağlar yakılarak enerji üretilmektedir. Ancak l-karnitinin faydaları bununla kalmıyor. L-karnitinin aynı zamanda yorgunluğun azaltılmasında ve iştah azaltıcı özelliklerinden de bahsedilmektedir.

EN ETKİLİ YAĞ YAKICI KARNİTİN (L-CARNITINE) TAKVİYELERİ HANGİLERİDİR?

Hardline Thermo L-Karnitin

Servis başına 2.000 mg L-Carnitine ihtiva etmektedir. Karpuz aromalı olan Hardline Thermo L-Karnitin hızlı emilime sahiptir ve hızlı şekilde etki gösterir. İçerisinde 100 mg Kafein de bulunan ürün aspartam içermemektedir.

Hardline Thermo L-Karnitin Sıvı 1000 ML

Power System L-Carnitine

Sıvı formda olan bir l-karnitin ürünüdür. Ampul şeklinde satışa sunulan ürünün her birinde 3600 mg l-karnitin bulunmaktadır. Böylelikle kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Power System L-Carnitine 3600 Mg 20 Ampul

Weider L-Carnitine Liquid

Sıvı formdaki bir başka l-karnitin ürünüdür. Weider L-Carnitine ürününün bir ampulünde 2500 mg l-karnitin bulunmaktadır. Buna ek olarak ürünün formülü C vitaminiyle zenginleştirilmiştir.

Weider L-Carnitine Liquid 2500 Mg 20 Ampul

 

Nutrend L-Carnitine Shot

Bir tek ampülünde 3000 mg l-karnitin içeren ürün kafein ve yeşil çay özütü de içerir. Formülünde B1, B3, B5 ve B6 vitaminlerini de barındırır.

Nutrend L-Carnitine Shot 3000mg 20 Ampül

Multipower L-Carnitine Liquid Forte

Multipower L-Carnitine Liquid bir ampülünde 1800 mg l-karnitin içerir. Kolay kullanımlı 20’li paketler halinde satışa sunulmuştur.

Multipower L-Carnitine Liquid Forte 1800 Mg 20 Ampul

Bu makale Supplementler.com sponsorluğunda ve Supplementler.com uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

İster yarışmaya hazırlanan bir vücut geliştirme sporcusu olun, gücünü arttırmaya çalışan bir atlet ya da düşmanlarınıza gözdağı vermeye çalışan sıradan bir birey; cluster setler tam size göre.

Cluster setler dâhili setlerdir ve dinlenme aralıklarıyla daha çok ağırlık, tekrar ve toplamda daha fazla bir ağırlık yükünü kaldırmanızı sağlar. Örneğin 6 tekrardan 4 set yapmak yerine 2+2+2 tekrar düzeniyle 4 seti aralarda 30 saniye dinlenerek yaparsınız. Bunu aşağıdaki denklemle de ifade edebiliriz:

4 x (2+2+2) 30 saniye set içi dinlenme süresi.

Cluster set daha fazla tekrar sayısıyla daha fazla ağırlık kaldırmanızı sağlar ki bu da kas hacminizde ve gücünüzde artışlara neden olur. Zaten biz de bu yüzden antrenmanlarımızda kan ter içinde kalmıyor muyuz?

Cluster setleri antrenmanlarınıza dâhil etmenin en güzel tarafı da kişisel antrenman hedeflerinize göre kullanabileceğiniz sayısız çeşit sunmasıdır. Hedefinize bağlı olarak setleri, tekrar sayılarını, set içi dinlenme sürelerini ve set arası dinlenme sürelerini ayarlayabilirsiniz.

Cluster set ilk başta dinlen-dur antrenman sistemini andırabilir. Bu sistemle benzerlikleri olabilir ama farklı olduğu yönleri de mevcuttur. Aslına bakarsanız her iki sistemde vücudunuzun patlayıcı enerji depolarının ve onların hızlıca yeniden dolmalarının avantajından faydalanır ancak dinlen-dur yönteminde belirlenmiş bir yükünüz vardır ve bu yük (ya da daha doğrusu neden olduğu yorgunluk) antrenman şiddetinizi belirler. Cluster sette ise belirlenmiş bir antrenman şiddetiniz ve önceden belirlenmiş bir ağırlık yükünüz vardır. Buna ek olarak dinlen-dur antrenman sisteminde kaslarınızı yormak asıl amaçtır ama cluster sette amaç bu değildir.

Cluster set sistemi “dinlenme verilmeyen” geleneksel setler sırasında oluşan metabolik yorgunluğu biraz azaltmak için ortaya çıkmış bir tekniktir.

Spor bilimi konusunda saygın bir otorite olan Dr. Greg Haff’ın sözlerini aktarırsak, “tek ya da bir seri tekrarlar arasında kısa dinlenme aralıklarının verilmesi set içi dinlenme aralığında kısmi bir PCr (yani foskreatin) yenilenmesine yol açmaktadır ki bu kendisini performans gelişiminde gösterir.

Cluster setler o günkü ana hareketleriniz için kullanılmalı. Örneğin, üst vücut kaslarınızı çalıştırdığınızda bench press, incline bench ve military press egzersizlerinde cluster set sistemini kullanabilirsiniz. Ama yardımcı hareketlerde (triceps extension, side raise vb.) normal set ve tekrar sayılarından yana tercihinizi kullanın.

Cluster set sisteminden vücut geliştirme sporcuları, güç atletleri, Olimpik kaldırış yapanlar ya da spor salonunda kazanımlarını geliştirmek isteyen herkes yararlanabilir.

HACİM KAZANMAK İÇİN CLUSTER SET

Sizinde bildiğiniz gibi ne kadar ağır kaldırırsanız kaslarınızda o kadar çok baskı oluşturursunuz ve o kadar çok kas lifi devreye girer. Bu, kaldırılan ağırlığın arttırılarak kas hacminizi geliştirebileceğiniz anlamına gelir.

Cluster setler normalde yapacağınız aynı set ve tekrar sayısıyla daha çok ağırlık kaldırmanıza olanak verir. %70-75 ile 12 tekrardan 4 set yapmak yerine, 30 saniye set içi dinlenerek %80 ile (3 + 3 + 3 + 3) 4 set çıkarabilirsiniz. Bu aynı set sayısıyla daha çok ağırlık kaldıracağınız anlamına gelir ki bu da kas hacminizde gelişim olarak kendini gösterir.

Aşağıda bir vücut geliştirme sporcusu için üst vücuda yönelik hazırladığımız örnek antrenman programını bulabilirsiniz: 

Egzersiz

Set

Tekrar

Bench Press

3

5+5+5 (20 sn. set içi dinlenme)*

Incline Bench Press

3

5+5+5 (20 sn. set içi dinlenme)*

Military Press

3

5+5+5 (20 sn. set içi dinlenme)*

Dumbbell Flye

3

12

Preacher Curl

3

12

Front Raise

3

12

Dumbbell Lateral Raise

3

12

Hammer Curl

3

12

*Bu cluster set stillerini uygulayın. 5 tekrar yapın, 20 saniye dinlenin, 5 tekrar, 20 saniye dinlenme ve sonra yine 5 tekrar çıkarın. Bu bir set anlamına gelir. Cluster setler arasında ise 2-3 dakika dinlenmelisiniz.

Tüm diğer setler ve egzersizlerde ise 60-90 saniye dinlenin.

GÜÇ ATLETLERİ İÇİN CLUSTER SET

Güç kazanımı için antrenman yaptığımızda ağırlık yükü konusunda daha çok ilgiliyizdir. Cluster setler ise antrenman başına daha çok maksimum tekrar çıkarmanıza olanak verir.

Squat egzersizinden ilerleyelim isterseniz. 4 setten 4 tekrar squat yapmayı planlıyorsunuz ve kullanacağınız ağırlık 135 kg diyelim. Bunun yerine 4 set (2 + 2 tekrar) ve set içi 30 saniyelik dinlenme arlıkları vererek ağırlığı 142-145 kg eşiğine taşıyabilirsiniz. Sizce hangi antrenman güç kazanımı elde etmenizi sağlar? Tabii ki cluster set sistemiyle uygulanmış olan.

OLİMPİK KALDIRIŞLAR İÇİN CLUSTER

Aslına bakarsanız Olimpik kaldırış yapan elit sporcular cluster set sistemine yabancı değillerdir. Cluster set sistemini antrenmanlarında uzun zamandan beri kullanmaktadırlar. Koparma ve silkme hareketlerinde ihtiyaç duyulan teknik yeterlilikten dolayı cluster setlerin önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Set içi dinlenme araları vermek de zihin ve vücudunuzu, failure noktasına kadar giden yüksek yoğunluklu bir yarıştan ziyade, sonraki tekrara hazırlar.

Antrenman durumunuza göre sizde set içi dinlenme sürelerini ayarlayabilirsiniz. Şiddeti arttırmak istediğiniz evrede dinlenme aralıklarını 15-20 saniyeyle sınırlayın ancak ağırlıklar maksimum eforunuza yaklaştığında set içi dinlenme sürenizi 30-45 saniyeye çıkarabilirsiniz.

Aşağıda silkme çalışması için örnek antrenman programını bulabilirsiniz:

Egzersiz

Set

Tekrar

Silkme

4

2+2+2 (30 sn. set içi dinlenme)*

Incline Bench Press

3

1+1+1 (30 sn. set içi dinlenme)**

Clean Pull

3

1+1+1 (30 sn. set içi dinlenme)***

Front Squat

4

2

Romanian Deadlift

4

6

* Bu cluster set stillerini uygulayın. 2 tekrar yapın, 30 saniye dinlenin, 2 tekrar, 30 saniye dinlenme ve sonra yine 2 tekrar çıkarın. Bu bir set anlamına gelir. Cluster setler arasında ise 3-5 dakika dinlenmelisiniz.

 ** Bu cluster set stillerini uygulayın. 1 tekrar yapın, 30 saniye dinlenin, 1 tekrar, 30 saniye dinlenme ve sonra yine 1 tekrar çıkarın. Bu bir set anlamına gelir. Cluster setler arasında ise 3-5 dakika dinlenmelisiniz.

Tüm diğer setler ve egzersizlerde ise 60-90 saniye dinlenin.

Cluster setler kendinize göre ayarlayabileceğiniz sayısız seçenek sunar ve bunları hedeflerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz. Antrenman programınıza cluster setleri dâhil etmek hacim ve güç kazanımlarınız için ihtiyacı olduğunuz o ek itici gücü sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Geniş göğüs kasları her erkeğin hayalidir ve hatta geniş göğüs kasları kadınların da ilgisini çeker. Çünkü gelişmiş göğüs kasları, sağlam ve etkileyici görünüme sahip bir fiziğin olmazsa olmazıdır.

Peki, Pazartesi’leri dünyanın tüm salonlarında adeta “uluslararası göğüs günü” gibi geçiriliyorken ve herkes bu günde göğüs kaslarını çalıştırıyorken büyük, güçlü ve şekilli göğüs kaslarına sahip olmak (burada profesyonel vücut geliştiriciler ve powerlifter’ları ayrı tutuyoruz) neden hala bu kadar zor?

Egzersiz seti, tekrar sayısı ve bununla birlikte beslenmeye önem vermenin yanında unutmamanız gereken bir şey de egzersiz seçimlerinizdir.

Şimdi isterseniz en dikkat çekici vücut bölgelerinden olan göğüs kasları için hazırladığımız egzersiz listemize bir göz atalım.

 1. BENCH PRESS

Geniş göğüs kasları için bench press egzersizini antrenman programınızda kesinlikle bulundurmalısınız. Ronnie Coleman, Arnold Schwarzenegger gibi vücut geliştirmenin efsane isimleri ya da Doug Young gibi powerlifting’in unutulmaz ismi olsun, bu efsaneler sahip oldukları geniş göğüs kaslarını bench press egzersizine borçludurlar.

2. REVERSE-GRIP BENCH PRESS

Teksas’ta her şey büyüktür derler. Göğüs kasları bile. Teksaslı powerlifting’in efsane isimleri Anthony Clark ve Jim Voronin’de geniş göğüs kaslarına sahiptiler ve her ikisi de reverse-grip bench press hareketiyle göğüs kaslarını çalıştırıyorlardı. Bu arada yapılan son araştırmalar reverse-grip bench press hareketinin vücut geliştirmenin başlıca egzersizlerinden olan incline press’e kıyasla bile daha yüksek bir üst göğüs aktivasyonu sağladığını göstermiştir.

3. WEIGHTED DIP

Vücut geliştirmenin ünlü antrenörü Vince Gironda “dip” egzersizinin en etkili göğüs ve üst göğüs egzersizi olduğunu iddia etmekteydi. Göğüs kaslarınızdaki iş yükünü arttırmak istiyorsanız dip egzersizini yaparken hafifçe öne eğilin ve dirseklerinizi dışa doğru genişletin. Şayet daha dik bir pozisyon almak triceps kaslarınıza vurgu yapar. Yapabiliyorsanız dip egzersizine fazladan ağırlık da ekleyebilirsiniz. Unutmayın; dip egzersizi diğer üst vücut egzersizlerine kıyasla (buna bench press de dâhildir) daha çok ağırlık yükünü kaldırmanıza olanak verir.

4. CROSS-BENCH DUMBBELL PULLOVER

Göğüs kaslarınızı ateşleyen bu egzersiz çoğu vücut geliştiricinin artık egzersiz listesinde yer almıyor; nedeni sahte bilimsel veriler, fizik tedavinin etkileri ya da uzay çağının son model aletleri olabilir. Fakat yine de bu durum cross-bench dumbell pullover egzersizinin geniş göğüs kaslarına sahip olmak isteyenlerin vazgeçilmesi olmasını engellemiyor. Hareketi uygularken dambıl ya da ağırlık barı kullanın; yapılan son araştırmalar makinelerin ağırlık yükünü kanat kaslarınıza yönlendirdiğini belirtmektedir. Hareketi orta ağırlıkta 12-20 tekrar aralığında yapıp esnemeye ve tam hareket aralığına özen gösterin.

5. DUMBBELL FLY

Bu göğüs kası hareketinde kollarınız 15-20 derece bükülü olmalı ve dirseklerinizin açısı ise değişmemeli. Kollarınızı genişletip ağırlıkları yukarı kaldırmamalısınız; ağırlıkları sıkmaya odaklanın. Ağırlıkları aşağıya doğru indirin ve bu noktadan itibaren dambıllara baskı uygulayarak birbirlerine değdirmeden yaklaşık 18 cm yukarda hareketi durdurun ki bu şekilde göğüs kaslarında sürekli bir baskı oluşturmuş olursunuz.

6. ISO-TENSION KASILMA

Arnold Schwarzenegger’ın kendi sözlerini aktaralım; “Göğüs kaslarımı kalınlaştırmak ve şekillendirmek için onları tüm açılardan olabildiğince sıkar ve bırakırım. Bu sadece göğüs kaslarımı kontrol altında tutmamı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda belirgin bir görüntü elde etmemi sağlayan tüm o damarları ve göğüs kaslarımdaki ince çizgileri açığa çıkarmama da yardımcı oluyor. Bu şekilde her bir göğsünüzü 10 setten çalışın ve her bir pozu ve kasılmayı 10 saniye boyunca tutarak olabildiğince sert bir şekilde uygulayın.

Bilim, hipertrofi yani kas büyümesi elde etmek için ağırlık kullanmadan vücut geliştirme çalışmaları yapmanın etkili bir yöntem olduğunu doğrulamıştır.

 

SÜPER SET NEDİR?

Karşıt kas grupları için iki egzersizi dinlenmeksizin arka arkaya yaptığınız metoda süper set denir. Joe Weider “karşıt” kelimesine vurgu yaparak süper setteki iki egzersizin karşıt yönlerde olması gerektiğini tavsiye etmişti; chest press ve row ya da leg extension ve leg curl egzersizleri gibi.

SÜPER SETİN FAYDALARI NELERDİR?

İki karşıt yönde antrenman yapmak iki farklı kas grubunu daha kısa bir dinlenme süresiyle çalıştırmanıza olanak verir. Press hareketini yaparken sırt kaslarınızı dinlendirirsiniz ya da tam tersi. Bu şekilde iki vücut bölgesini normal setteki gibi bir dinlenme süresiyle çalıştırabilirsiniz.

SÜPER SET NASIL YAPILIR?

Örneğin göğüs kaslarınızı triceps kaslarınızla çalıştırmak yerine onları sırt kaslarınızla eşleştirin. Her bir vücut bölgesi için eşit sayıda egzersiz seçimi yapın ve bunları eşleştirin. Her bir diğer eşleştirmede vücut bölgelerini değiştirin. Egzersizler arasında dinlenmeyin ve süper setler arasındaki dinlenme sürenizi iki dakikayla sınırlayın.

SÜPER SET KOL ANTRENMANI

Söz konusu kol antrenmanıysa sadece bir amaç uğruna çalışmamalısınız çünkü kuvvet ve hacim birbirinden bağımsız konular değildir. Bu iki konu çok yakın bir ilişki içindedir ve kuvvet için antrenman yapmak hem biceps hem triceps kaslarınızı doğal olarak geliştirip hacim kazandıracaktır. Aşağıda paylaştığımız “süper set kol antrenmanı” her iki büyük kas grubunda ağır ağırlıklar kullanmanızı sağlayarak kol kaslarınızı büyütüp güçlendirecektir.

ANTRENMAN

Egzersiz Set Tekrar Dinlenme
Dumbbell Tate Press

Süper Set

Dumbbell Hammer Curl

3

 

3

10-15

 

6-8

 

1 dk.

Parallel Bar Dip

Süper Set

Thick-Grip Barbell Curl

3

 

3

10-15

 

6-8

 

1 dk.

*15 tekrar çıkarabiliyorsanız 10-15 tekrar aralığında kalmanızı sağlayacak şekilde ağırlık ekleyin.

Bu süper set kol antrenmanında az zamanda çok iş yapacaksınız; dip ve thick-grip curl egzersizleri ise daha ağır yükler kullanmanıza fırsat verip kol kaslarınızı daha hızlı geliştirmenizi sağlayacaktır.

1A: DUMBBELL TATE PRESS

Dirseklerinizi dışa doğru genişletin ve dambılların başlarını birbirine yakın tutun. Dambıllar göğüs kaslarınıza dokunmalıdır. Ağırlıkları tıpkı bench press yapar gibi yukarı kaldırmayın. Egzersiz sırasında dambılların birbirine değdirdiğinizden emin olun.

1B: (SÜPER SET) DUMBBELL HAMMER CURL

Doğal tutuşla her iki yanınızda bir çift dambıl tutun. Dambılları ön omuzlarınıza kadar kaldırın ve ellerinizin doğal tutuşunu bozmayın. Hareketin üst noktasında biceps kaslarınızı kasın ve sonra dambılları yavaşça başlangıç pozisyonuna indirin.

2A: PARALLEL BAR DIP

Üst kollarınız zemine paralel olana kadar dirseklerinizi büküp vücudunuzu alçaltın; sonra hızlı bir şekilde yukarı çıkın.

2B: (SÜPER SET) THICK-GRIP BARBELL CURL

 

Ağırlık barına bir havlu serin ve sıkıca tutup bileklerinizi kasın. Hareketin negatif yarısından yavaşça ağırlık barını indirin.

Bacak kasları çoğu kişinin önem vermediği kas gruplarının başında gelmektedir. Ağırlık antrenmanlarımız genellikle üst vücut bölgesine odaklanmış egzersizler içerdiğinden vücut gelişimimiz dengesiz bir hal almaktadır. Ancak şunu unutmamalısınız ki sağlam temelleriniz yoksa dengeli ve simetrik bir vücut gelişiminiz olmaz. İşte biz de bu yazımızda bacak kaslarınıza nasıl önem vermeniz gerektiği üzerinde duracağız; buradaki önerileri ve antrenman planını takip edin ve daha güçlü, daha hacimli bacak kaslarına sahip olun.

1. AĞIR SETLERİNİZİ FONKSİYONEL EGZERSİZLERE AYIRIN

Ağır yüklerle uyguladığınız leg curl ve leg extension egzersizlerini boş verin. Vücudumuz oturur pozisyondayken bacaklarımızı kasıp uzatmak için tasarlanmamıştır. Bu makineler üzerinde ağır yükler kullanmak hem patellar tendonit gibi yapısal sorunlar hem de kas dengesizliklerine yol açabilir. Bu iki sorun fitness hedeflerinize ulaşmak konusunda sizi haftalarca geride bırakır. Bunlar yerine squat ve deadlift gibi fonksiyonel egzersizlerde ağır yükler kullanın. Bu iki egzersiz bacak antrenmanlarınızın temel taşı olmalıdır. Bu iki egzersizi (squat, deadlift) doğru teknikle yapın ve bacak kaslarınızın nasıl değişime uğradıklarını kendi gözlerinizle deneyimleyin.

2. DENGELİ BİR GELİŞİM İÇİN TEK TARAFLI (UNILATERAL) ANTRENMANLAR YAPIN

İnsanlar ya sol taraflarıyla ya da sağ taraflarıyla baskın olurlar. Bunun anlamı da vücutlarının bir tarafının her zaman diğer kısmına göre daha çok iş yüklendiğidir. Her iki bacak kaslarınızın da eşit şekilde geliştiklerinden emin olmak için lunge ya da single leg squat ve single leg deadlift gibi tek taraflı egzersizleri bacak kaslarınızı çalıştıracağınız antrenman programınıza ekleyin. Bu şekilde bacak kaslarınızdaki dengesizliği en aza indirmiş bulunursunuz.

3. DENGELEYİCİ KASLARINIZI UNUTMAYIN

Spor salonundaki çoğu kişi sakatlanmalarını önleyen ve doğru bir şekilde hareket etmeyi ve kalça ve pelvis bölgesindeki dengeyi sağlayan kalçalarındaki küçük dengeleyici kaslara gereken önemi vermezler.

4. ISINMAYA GEREKEN ÖNEMİ VERİN

Koşu bandı, eliptik bisiklet ve bisiklet üzerinde 10-20 dakika geçirmek iyi bir ısınma seansı yerine geçmez. Sadece kardiyovasküler ısınma vücudunuzu ağırlık antrenmanlarına hazırlamak konusunda yetersiz kalır. Tavsiyemiz; 5-10 dakikalık iyi bir aktif esneme ile antrenmanlarınıza başlayın ve sonra stabilizasyon çalışmalarını uygulayın.

5. İZOLE EGZERSİZLERİ SADECE HACİM KAZANMAK İÇİN KULLANIN

Leg extension ve curl hareketini yaptığınız makineler var ya, işte bunları izole egzersizleriniz için kullanabilirsiniz. Quadriceps ve hamstring kaslarınızı daha belirgin hale getirmek için bu makineler üzerinde hafif-orta ağırlıklar kullanarak yüksek tekrarlar yapın. Dizlerinizden sakatlanmayı önlemek için makineleri doğru şekilde kurduğunuzdan (diz ekleminiz makinenin aksıyla aynı sırada olmalı) emin olun.

BACAK ANTRENMANI

Aktif Esneme:

 • Walking straight leg kick-20 metre
 • Walking quad stretch-20 metre
 • Walking knee hug-20 metre
 • Alternate hamstring stretch with back roll

Stabilizasyon:

 • Rubber band abduction-10 metre (her yöne)
 • Rubber band walk-10 metre (10 metre ileri, 10 metre geri)

Ağırlık Rutini:

 • Squat 4 set x 8 tekrar
 • Deadlift 4 set x 8 tekrar
 • Walking lunge with sandbag 3 set x 20 adım

Unilateral Süper Set

 • Single leg step up 3 set x 12 tekrar
 • Single leg hip thrust 3 set x 12 tekrar
 • Seated leg extension 2 set x 20 tekrar
 • Seated leg curl 2 set x 20 tekrar
 • Standing calf raise 4 set x 8 tekrar
 • Seated single leg calf raise 3 set x 8 tekrar/her bir bacak için

KÖPÜK YUVARLAMA & ESNETME

 • Ağrıyı azaltmak için bacak kaslarınıza 5 dakika köpük rulo uygulayın.
 • Çalıştırılan tüm kasları 5-10 dakika statik esneme ile esnetin.

 

 

Göğüs kaslarınızı geliştirmek için yapmanız gereken tek şey her gün 5 dakikanızı ayırmak.

Günde sadece 5 dakika ile göğüs kası geliştirmek mümkün mü diye sorduğunuza eminiz. Yanıtı evet ve detayları bugünkü yazımızda saklı.

Söz konusu vücut geliştirme olunca sürekli bir mücadele içindesinizdir; istediğiniz gibi antrenman yapmak ile yapmak zorunda olduğunuz antrenman arasında kalmak gibi.

Belki de kalf, bacak ve arka omuzlarınızı çalıştırmak zorundasınızdır ama istediğiniz geniş göğüs kaslarına sahip olmak. Şanslısınız ki yazımızdaki önerilerle geniş göğüs kaslarına sahip olmanın o kadar da uzun bir iş olmadığını göreceksiniz; ihtiyacınız olan sadece günde 5 dakikanızı ayırmak ve işin en iyi tarafı da her hangi bir ekipmana ihtiyacınızın olmaması.

Sizinde bildiğiniz gibi “şınav” askeri antrenmanların vazgeçilmez egzersizidir ve askeri eğitimlerde neredeyse her gün şınav çekilir. Bizde sizi geniş göğüs kaslarına kavuşturacak eylem planında aynı silahı kullandık yani şınav egzersizini.

5 DAKİKALIK ŞINAV ANTRENMANI

Antrenmanın birinci gününde yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 60 saniye dinlenin ve sonra tekrardan yapabildiğiniz kadar şınav çekin. Ancak unutmayın; sadece tam hareket aralığındaki şınavlarınız bir tekrar olarak sayılmaktadır. Yorulmaya başlayıp formunuz bozulmaya başladığında gücünüz tükenmiş demektir. Bu arada tam hareket aralığında yapmış olduğunuz şınavlarınızı kaydetmeyi de unutmayın.

Örnek vermek gerekirse ilk setinizde 20, ikinci setinizde 13 şınav çekebildiyseniz o günkü toplam şınav sayınız 33’dür. 90 gün süresince de bu sayıya bir tekrar ekleyip ilerleyeceksiniz. İkinci günde 34 şınav sayısına çıkmanız gerekmektedir. Sonra 35, 36 ve bu sayı artarak devam etmelidir.

Unutmayın; ilk sette yapabildiğiniz kadar şınav çekiyorsunuz, 60 saniye dinleniyorsunuz ve sonra tam hareket aralığında tekrardan çekebildiğiniz kadar şınav çekmeye devam ediyorsunuz. Yine 60 saniye dinlenip o günkü toplam şınav sayınıza ulaşana kadar böyle devam ediyorsunuz. Göğüs kaslarınızı şişireceğiniz bu çalışma 5 dakikadan fazla zamanınızı almamalı.

Tavsiyemiz bu çalışma şeklini güncel antrenmanınıza ek olarak 90 gün boyunca uygulamanız. Göğüs kaslarınızı geliştirmenizi sağlayacak bu çalışmayı isterseniz 180 güne kadar uzatabilirsiniz de. Bu göğüs çalışmasının bir güzel tarafı da göğüs kaslarınızın hacminden memnun kaldığınız noktada çalışmaya son verebilmeniz. Ancak şunu unutmayın; bu göğüs çalışması spor salonunda yaptıklarınıza ek olarak yedek bir çalışma değildir, buradaki amaç göğüs kaslarınızın gelişimini hızlandırmak. Yukarıdaki göğüs çalışmasını deneyin, 90 gün sonra daha büyük, daha geniş ve daha güçlü göğüs kaslarına sahip olacaksanız emin olun

Muscle & Fitness Mayıs 2017 sayısı raflardaki yerini aldı.

Yeni sayıyı satın almak için tıklayın.

KAPAK KONUSU

Mehmet Edip

ÖNE ÇIKANLAR

Mehmet Edip

Aktör ve Fitness Model Mehmet Edip, bizlerle antrenman ve beslenme sırlarını paylaşıyor.

Rock Hard Challenge
Bölüm II Parçalanmış vücuda yalnızca dört hafta kaldı.

Çevir Tavuğu Yanmasın
Dünden kalan kurumuş tavuğu bu tariflerle yepyeni lezzetlere dönüştürün.

Vücut Tipine Göre Antrenman
Vücut tipiniz ne olursa olsun, sizin için biçilmiş doğru bir stil elbet vardır.

Toparlanma Kuralları
Yeniden vücudunuza sert bir şekilde yüklenebilmeniz için toparlanmayı iyi bilmeniz lazım!

Kusursuz Vücut Planı
Üçgen vücuttan şekilli kalçalara kadar, kusursuz vücudun oyun planı burada.

Yağları Kül Edin
Yaza girmeden önce kalan yağlarınızı eritmenin etkili yolları.

En Fit Kim?
Fitim diyorsunuz… Hazırladığımız testlerle iddianızı kanıtlayın!

Üst Düzey Serisi
Triceps Üç triceps başını da tükenene kadar yormanın teknikleri.

BÖLÜMLER

SINIR

Henry Rollins’in antrenman sırları. Mr. Olympia gibi çalışın. Melih Cologlu’nun yeni yazısına göz atın.

ANTRENMAN
Prowler ile yapılan en iyi beş hareket. Klasik şınava kapanlı yenilik. İri kollar ve geniş bir sırt için halata asılın.

BESLENME

Yumurtalı ekmek mi krep mi? Çay ve bilmediğiniz faydaları. Karbonhidratsız sağlıklı hamburgerler.

EDİTÖRDEN

Yaza Hazırız!

Uzun ve sıcak bir yaza geçmeden önce bütün hazırlıklarımıza son bir rötuş attığımız zamandayız!

Mayıs ayı bahar mevsiminin bitişi, yaz mevsiminin başlangıcı sayılır. Havalar ısındıkça şahsen ben de çok mutlu oluyorum! Kim olmaz ki? Bahar mevsimi doğayla birlikte uyanmanın ve yenilenmenin mevsimidir. Umarım bu mevsimi bol bol açık hava koşuları, bisiklet, kara tırmanışı, yüzme ve hatta CrossFit antrenmanlarıyla geçirmişsinizdir. M&F tarzı yaşantınızdan ödün vermeyerek bol bol sağlıklı yiyecekler yiyip, yeterince su içip sıkı çalıştığınıza göre yaza hazır olduğunuzu düşünüyorum.

Yaz hazırlıklarınızı tam olarak bitiremediyseniz de bu sayıda belki hiç olmadığı kadar antrenman ve beslenme önerileri derledik. Fitness hedeflerinize olan çelikten bağlılığınızı aklımızdan çıkarmadığımız için bize güvenebilirsiniz. Zaten piyasadaki diğer yayınlara baktığımda da Muscle & Fitness kadar antrenman ve beslenme hikâyesi olan başka bir yayın göremiyorum. Kaynağı sağlam olan bilgi ve haberleri toplayıp size sunmak için çok çalışıyoruz çünkü antrenman konusundaki son gelişmeler ve sistemler, protein dolu tarifler, ilham veren yaşam öyküleri ve doğru bilgiler için takviye rehberleri için bize döndüğünüzün ayırdındayız!

Mayıs ayını da sıkı bir çalışma ve sağlıklı beslenmeyle geçirerek yaza şahane girin!

Saygılarımla,

Belirgin karın kaslarına sahip olanların onları bir gecede elde ettiklerini mi düşünüyorsunuz? Sizi anlıyoruz; en kısa zamanda yağlarınızdan kurtulup karın kaslarınız ortaya çıksın istiyorsunuz. Ancak bildiğiniz gibi her işin başı sabır.

Peki, ne kadar süre de karın kaslarınızı ortaya çıkarabilirsiniz? Birkaç hafta? Belki de birkaç ay? Belki bundan daha fazlası? Bu soruya verilecek tek bir cevabımız olsaydı sizden bunu saklamazdık emin olun. Karın kaslarınızı ortaya çıkarmak birçok etmene bağlıdır ve biz de bu yazıyı zaten bu yüzden paylaşıyoruz; karın kaslarınız ortaya çıkarmak için.

Yaz yaklaştığı için aceleniz var bunun farkındayız. Yazımızdaki 30 öneri karın kaslarınızı kaplayan o inatçı yağ tabakasından kurtulmanıza yardımcı olacak bilgiler içeriyor. Tüm bu harika önerileri gün boyunca kullanabilirsiniz. (Bu öneriler uykuda bile yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.) Yalnız sakın bu önerileri bir gün uyguladıktan sonra vazgeçmeyin. Bu 30 önerimizi her gün uygulamaya çalışın. Sonuçları gördükçe ne kadar yol kat etmiş olduğunuza siz bile inanamayacaksınız.

SABAH KALKTIĞINIZDA YAPMANIZ GEREKENLER

1. Bir-İki Fincan Kahve İçin

Kafein, vücut yağının depolanmasını engellediği ve antrenman sırasında daha çok kalori yakmanıza yardımcı olduğu için çoğu yağ yakıcı takviyede bulunur. Kardiyo antrenmanından önce büyük bir kupa kahve alın ancak sütsüz ve şekersiz olmasına (krema da eklemeyin) dikkat edin çünkü fazla kaloriler yağ yakma savaşınızda sizi geride bırakır. Daha iyi bir çözüm ise kafein takviyesi kullanmaktır. Chonbuk Ulusal Üniversitesi’nde (Kore) yapılan bir çalışma bisiklet antrenmanı öncesinde kafein ve karnitin almanın vücudunuzun yağ yakma potansiyelini ve dayanıklılığını geliştirdiğini bulmuştur.

2. Kardiyo Öncesi BCAA ve Karnitin Takviyesi Alın

Kardiyo yağ yakmanıza yardımcı olurken aynı zaman da kas kaybı yaşamanıza da neden olabilir. Tavsiyemiz kardiyodan 30 dakika önce 5 gram BCAA ve 1-2 gram karnitin almanız yönünde olacaktır. BCAA kas yıkımını en aza indirirken karnitin antrenman esnasında yağ yakımını artırıp testosteron seviyelerinizin korunmasına yardımcı olur.

3 Kahvaltı Öncesi Kardiyo Yapın

Boş mideyle kardiyo yaptığınızda vücudunuz öncelikli enerji kaynağı olarak yağ yakmaya daha eğilimli olmakta çünkü glikojen depoları gece boyunca devam eden 8 saatlik uykudan ötürü boşalmıştır. Bu normalden 30 dakika önce uyanmak anlamına gelir ama bu yağ yakıcı yararları elde etmek için değer.

4. Aralıklı Antrenmanlar Yapın

Kardiyo iyidir ama aralıklı antrenmanların, devamlı yavaş-ortalama yoğunluktaki kardiyo seanslarına kıyasla daha fazla yağ yaktırdığı bilinmektedir. Laval Üniversite’nden (Kanada) bir araştırma aralıklı antrenmanlar uygulayan deneklerin, 20 hafta boyunca ortalama yoğunluktaki kardiyo seansı yapanlardan 9 kat daha fazla vücut yağı yaktıklarını bulmuştur. Tavsiyemiz 20-25 dakika boyunca 1:1 oranında yoğun egzersiz-yavaş/orta hızda aralıklar yapmanız (örneğin bir dakikalığına depar atın sonra bir dakikalığına yürüyün ve bunu tekrar edin).

KAHVALTI

5. Kahvaltıda Yumurta Tüketin

Kardiyodan sonra yumurta yemek en iyi seçenektir. Yumurta sarısı kas büyümesini geliştiren, yağ yakımını sağlayan ve zihinsel işlevleri geliştiren sağlıklı yağlar ve lesitin gibi besin maddeleri içerir. Yumurtadaki kolesterol testosteron sentezine yardımcı olur ki bu hormon yağsız kas kütlesi artışını sağlayarak dolaylı olarak yağ yakmanıza yardımcı olur. Yumurta sarısındaki yağ ise hücrelerinize enerji sağlar ve bu yağ vücut yağı olarak depolanmaz. Bir araştırma kahvaltıda yumurta tüketmenin, poğaça tüketmeye kıyasla 24 saat boyunca açlık hissini ve besin tüketimini azalttığını bulmuştur. 2-3 tam yumurta yanında 2-3 adet yumurta beyazı kahvaltı için yeterli bir miktardır.

Yumurta sarısındaki kolesterol konusunda endişeleriniz mi var? Endişeye gerek yok. Connecticut Üniversitesi’nden bir araştırma her gün fazladan bir tam yumurta (fazladan 640 mg kolesterol) tüketenlerin, yumurta tüketmeyenlere kıyasla kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilen düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol parçacıklarında bir artış yaşamadıklarını bulmuştur.

6. Yavaş Sindirilen Karbonhidratlar Tüketin

Kahvaltıda protein ve sağlıklı yağlar tüketmenin yanında yavaş sindirilen karbonhidratlara da yer vermelisiniz. Tavsiyemiz 2 dilim tam tahıllı ekmek ya da bir kâse yulaf ezmesi. Yavaş sindirilen karbonhidratlar insülin seviyelerini sabit tutarak ve egzersiz anında yaktığınız yağ miktarını arttırarak yağ yakımınızı geliştirir. Önünüzdeki birkaç saat boyunca da sürekli bir enerji seviyeniz olur çünkü tam tahıllılar yavaşça sindirilir ve beyin ve kas dokularınızı aşamalı olarak besler. Loughborough Üniversitesi’nden (İngiltere) araştırmacılar kahvaltıda ve öğlen yemeğinde yavaş sindirilen karbonhidrat tüketen atletlerin, hızlı sindirilen karbonhidrat tüketenlere kıyasla gün boyunca düşük insülin seviyelerine sahip olduklarını ve yüksek seviyede yağ yaktıklarını bulmuştur. Aynı zamanda yavaş sindirilen karbonhidratları tüketenlerin daha çok yağ yakmalarına bağlı olarak egzersiz boyunca kas glikojen seviyelerini daha iyi koruduklarını keşfetmişlerdir. Buna ek olarak %100 tam buğdaydaki lif yağ yakımına yardımcı olur ve sizi tok hissettirip aşırı yemek yemenize engel olur.

7. Kahvaltıda Bir Greyfurt Tüketin

Greyfurt meyvesine joker yağ yakıcı gözüyle de bakabilirsiniz. Scripps Clinic’ten (San Diego) bir araştırma günde 3 kez yarım greyfurt tüketenlerin 12 haftada 2 kiloya yakın kilo verdiklerini bulmuştur. Bu etki greyfurt meyvesinin insülin seviyelerini düşürmesi ve C vitamini yönünden zengin olmasından kaynaklanmaktadır ki C vitamininin yağ yakmak konusunda etkili olduğuna inanılmaktadır.

KUŞLUK VAKTİ

8. Yulaf Ezmesi Yiyin

Diyelim ki kahvaltı sonrası birkaç saat geçti. Canınız bir şeyler atıştırmak istedi. Unutmayın; yağ yakmak istiyorsanız 2-3 saat aralıklarla günde 6-8 öğün tüketmek metabolizmanızı çalışır tutar. Yulaf yağ yakmak konusunda iyi bir atıştırmalıktır çünkü tıpkı kahvaltıda tükettiğiniz tam buğday ekmeği gibi lif yönünden zengindir. Tavsiyemiz; ara öğün olarak bir kâse yulaf ezmesi alın ama sade olmasına özen gösterin.

9. Lor Peynirini Es Geçmeyin

Hiçbir ara öğün proteinsiz olmaz ve lor peyniri vücut geliştirme dostudur çünkü protein doludur ve karbonhidrat oranı düşük bir besin maddesdir. Bir kâse lor peynirinde 28 gram protein ve 6 gram karbonhidrat bulunur. Lor peynirindeki protein çoğunlukla kazeindir ki kazein proteini kas yıkımını azaltıp sizi uzun süre tok hissettirir. Lor peyniri alırken yağ oranı %1 olanları tercih edin.

10. Bol Bol Su İçin

Gün boyu su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve sizi aşırı yemenizin önüne geçebilir çünkü su içmek sizi tok hissettirir. Aynı şekilde susuz kalmak yağ yakmanızı düşürebilir. Almanya’dan bir araştırma 2 bardak soğuk su içen katılımcıların metabolizmalarını bir saatten uzun süre %30 oranında arttırdıklarını bulmuştur. Sizde öğün aralarında 2 bardak soğuk su için. Gün içerisinde 3.5 litreye yakın su tükettiğinizden emin olun.

ÖĞLEDEN SONRA/ANTRENMAN

11. Yeşil Çay Özütü Kullanın

Yeşil çay hem kafein (yağ yakıcı özelliklerinden daha önce bahsetmiştik) hem kateşinler içerir. Kateşinler yağ yakmanıza yardımcı olan fitokimyasal bileşiklerdir. Öğünlerden önce günde 3 kez 500 mg yeşil çay özütü kullanılması tavsiye edilmektedir çünkü özütler çaya kıyasla vücut tarafından daha kolay emilir.

12.  Ağırlık Antrenmanlarından Önce Isının

Direnç antrenmanlarınıza başlamadan önce koşu bandında, bisiklette ya da başka bir kardiyo ekipmanında orta seviye bir ısınma senasına 10 dakika fazladan zaman ayarlayabiliyorsanız yağ yakmak konusunda bir adım öne geçebilirsiniz. Araştırmalar ağırlık antrenmanlarından önce kısa bir kardiyo yapmanın 150 kaloriye kadar fazladan kalori yakmanızı sağlayabileceğini göstermektedir.

13. Büyük Kas Gruplarını Çalıştırın

Göğüs ve sırt antrenmanlarınız esnasında ve sonrasında, kol kaslarınızı çalıştırmaya kıyasla daha çok kalori (ve akabinde daha çok vücut yağı) yakarsınız çünkü daha çok kası harekete geçirmiş olursunuz. Aynı şekilde bu büyük kas gruplarını serbest ağırlıklarla uygulanan birleşik egzersizlerle çalıştırarak (bacakları squat ile, göğüs kaslarınızı barbell ve dumbbell press ile, sırtınızı dumbbell row ile) onları izole ve makine egzersizleriyle çalıştırmaya kıyasla (örneğin leg press ya da fly hareketleri) daha çok kalori yakarsınız. National Strength and Conditioning Association’ın 2005 yılındaki yıllık toplantısında sunulan bir çalışma leg press’e kıyasla squat egzersizi yapmanın %50 daha çok kalori yaktırdığını göstermiştir. Yalnız kendinizi iki adet egzersizle de sınırlamayın. Örneğin göğüs, sırt, omuzlar ve bacak kaslarınızı çalıştırdığınız tüm bir vücut antrenmanı yapmak (kol, kalf kasları ve karnınızı başka bir gün çalıştırabilirsiniz) daha çok kalori yakmanıza neden olur. Her bir vücut bölgesi için 3-5 set olarak 1-2 egzersiz yapmayı deneyin ve her bir kas grubunu daha sık çalıştırın ( mesela haftada 2 kez).

14. Ağır Kaldırın

Spor salonu müdavimleri daha çok kalori ve yağ yakmak için hafif ağırlıklar ve yüksek tekrar sayıları kullanmanız gerektiğini söyler. Tam olarak değil. Araştırmalar yüksek ağırlıklarla antrenman yapmanın (setleri ortalama 6 tekrar ile yapmak) antrenman sonrasında metabolizmanızı ve testosteron seviyelerinizi uzun süre yüksek tutuğunu göstermektedir. Bu ikisi yağ yakma olasılığınızı artırır.

15. Dinlenme Sürenizi Kısa Tutun

Tekrar sayılarınızın 6 tekrar aralığında olması demek setler arasında 3-5 dakika dinlenebilirsiniz anlamına gelmiyor. Kısa dinlenme aralıklarının daha çok kalori yaktırdığını unutmayın. Setler arasında 30 saniye dinlenmenizi tavsiye ederiz (araştırmalar bu zaman aralığının antrenman esnasında en üst seviyede yağ yakılmasını sağladığını göstermiştir) ancak göreceli olarak ağır çalıştığınız için bu süreyi 1 dakikaya çıkarabilirsiniz de. Daha az dinlenme süresiyle kas toparlanmasını sağlamak için her bir egzersizde vücut bölümlerinizi değişimli olarak çalıştırın. Örneğin, göğüs ve sırtınızı her birini 3 egzersizle çalıştırıyorsanız önce göğüs kaslarınızı çalıştırıp sonrasında sırt hareketine geçin ve sonra tekrar göğüs çalışıp bu şekilde devam edin; tüm vücut antrenmanı uyguluyorsanız eğer göğüs, sırt, omuz ve bacak kaslarınızı çalıştırın ve sonra tekrar göğüs kaslarınıza dönün.  Böylelikle bir vücut bölgesi çalışıyorken diğeri dinlenmektedir.

16. Setlerinizi Uzatın

Ağırlık kaldırarak daha çok kalori yakmak aynı zaman aralığına daha çok işi sıkıştırmak demektir. İşte tam da burada azalan set ve dinlen-dur sistemi devreye girer. Diyelim ki belli bir egzersizde altıdan failure noktasına kadar bir seti çıkarıyorsunuz. Altıncı tekrardan sonra yapmanız gereken ya ağırlığı düşürüp failure noktasına kadar tekrarları yapmak (azalan set) ya da 15-20 saniye dinlenip aynı ağırlıkla birkaç tekrar daha çıkarmak (dinlen-dur). Bu şekilde setlerinizi uzatmak daha çok kalori ve yağ yakmanıza sebep olur. Aşırı antrenmandan kaçınmak için ise (yağ yakmanızı sınırlayan bir durumdur) bu teknikleri sadece her egzersizin son setinde uygulayın.

AKŞAMÜSTÜ/ANTRENMAN SONRASI

17. Antrenman Sonrası Basit Karbonhidratlar Tüketin

İşlenmiş karbonhidratlar tüketmenin yağ yakabileceğini kim demişti? Bu sadece günün bir bölümü için doğrudur: yani antrenman sonrasında. Yoğun antrenmanları takiben kas dokuları yükseltilmiş kan glikozu (şeker) aracılığıyla yenilenmelidir yoksa yıkıma uğramaya başlarlar. Unutmayın; daha az kas daha yavaş bir metabolizma anlamına gelir ki bu isteyeceğiniz en son şeydir. Bu yüzden metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmandan hemen sonra 60-100 gram hızlı emilen bir karbonhidrat (sporcu içeceği, beyaz ekmek ya da mısır patlağı) alın.

18. Whey İçeceği Alın

Ağırlık antrenmanlarından hemen sonra kas yıkımını önlemek için kaslarınızın hızlı bir şekilde proteine ihtiyacı vardır. Whey proteinin hızla sindirilen en uygun protein olduğunu bilmenizde yarar var. Ağırlık antrenmanı sonrası 60 dakika içinde suyla hazırladığınız 20-40 gram whey protein alın. Journal of Nutrition dergisinde 2004’te yayınlanan bir çalışma whey proteinin tüketilen besinsel proteinin büyük bir kısmını oluşturması halinde yağ yakımını hızlandırabileceğini göstermiştir.

19. Kreatin Alın

Bu yaygın kullanılan takviye sadece hacim için kullanılmaz.  Kreatin, ağırlık antrenmanlarıyla birlikte kullanıldığında metabolizmanızı hızlandırıp günde fazladan 100 kalori yakmanızı sağlar. Antrenman sonrası karbonhidrat ve protein alımınıza 3-5 gram kreatin ekleyin.

20. Bir Avuç Kuruyemiş Alın

Antrenman sonrası öğününüz ve akşam yemeğiniz arasında uzun bir zaman varsa metabolizmanızı canlı tutmak için bir ara öğün almanız gerekir. Bir avuç badem iyi bir seçimdir. Araştırmalar fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi kuru yemişleri tüketenlerin yağ oranlarını daha kolay koruduklarını göstermiştir.

AKŞAM

21. Akşam Yemeği Öncesi Salata Tüketin

Akşam yemeğinde alacağınız yağı azaltmak istiyorsanız çok fazla yememelisiniz. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde yapılan klinik bir deney aperatif olarak salata tüketmenin ana yemekten %12 daha az tüketmekle sonuçlandığını bulmuştur çünkü marul ve diğer sağlıklı salata malzemeleri (sert kabuklu yemişler, nohut ve sebzeler) sizi daha tok hissettirir. Yalnız yağlı salata sosları ve küflü peynir kırıntıları gibi çabalarınızı boşa çıkaracak sağlıksız salata malzemelerinden uzak durmalısınız.

22. Akşam Yemeğinde Balık Tüketin

Somon ve alabalık gibi balıklarda bulunan sağlıklı yağ asidi omega-3, yağ oranınızı azaltmanıza yardımcı olur. Yapılan bir araştırma her gün balık tüketenlerin, ara sıra tüketenlere kıyasla daha çok yağ kaybettiklerini bulmuştur. Balığınızı yağda pişirilmiş değil, ızgarada hazırlanmış olmanız gerektiğini de unutmayın.

23. Brokoliyi Tabağınızdan Eksik Etmeyin

Bitkilerin bu süper starı besin maddeleriyle doludur ve lif oranı yüksektir. Bu iki özelliği sizi tok hissettirerek yağ yakmanıza yardımcı olur. Brokoli aynı zamanda kalsiyum yönünden zengindir (birçok araştırma kilo vermek konusunda faydaları olduğunu göstermiştir). C vitamini (yağ yakmanıza fayda sağlar) ve aynı zamanda krom mineraliyle (iştahı kesip insülin seviyelerinizi dengede tutar) doludur. Diyeceğimiz şu ki somonunuzun yanından brokolinizi eksik etmeyin.

24. Bir Bardak Yağsız Süt Alın

Süt ürünleri yağla savaşır çünkü kalsiyum doludurlar. Akşamları bir bardak süt almak iyi bir seçimdir. Tavsiyemiz yağsız süt tüketmeniz çünkü içerisinde yağ bulunmaz ama yine de %1 yağ oranına sahip olanlarda geçer notu alabilirler.

 25. Tatlı Niyetine Meyve Tüketin

Sağlıklı bir akşam yemeğini şeker ve yağ dolu bir tatlıyla baltalamayın. Tatlıya düşkünlüğünüz mü var? Akşam yemeği sonrasında bir parça meyve alın (elma ya da armut gibi). Meyve genelde kalori olarak düşüktür, lif oranı yüksektir ve C vitamini gibi antioksidanlarla doludur. Tüm bunlar yağ yakmak konusunda size yardımcı olur.

26. Akşam Yemeği Sonrası Yürüyüşe Çıkın

Köpeğiniz var mı? Birlikte akşam yemeği sonrasında yürüyüşe çıkın. Köpeğiniz yoksa de çıkın. Zor olan bir şey değil bu: Hafif ve yavaş bir koşu fazladan kalori yaktırır ki sağlam bir akşam yemeği sonrası yararlı bir şeydir, özelikle de “kazara” çok yemek yediyseniz. Sadece 20 dakikalık bir yürüyüş bile size iyi gelecektir ama makul bir hız tutturmaya çalışın.

GECE

27. Karbonhidratlardan Uzak Durun

Yapmamanız gerekenler yapmanız gerekenler kadar önemlidir. Bununla beraber akşam yemeğinden sonra karbonhidratlardan uzak durmalısınız çünkü gece geç saatlerde tüketilen karbonhidratlar vücut yağı olarak depolanırlar. Bunun tek istisnası gece geç saatte antrenman yapıyor olmanızdır. Gece geç saatlerde antrenman yapıyorsanız daha önce bahsettiğimiz basit karbonhidratlardan antrenman sonrası tüketmelisiniz.

28. Yavaş Sindirilen Bir Protein Tüketin

Kas kütlenizi korumak için gece geç saatlerde bir şeyler tüketmelisiniz ve protein tüketebileceğiniz en iyi besindir. Protein shake iyi bir seçimdir çünkü çoğu protein tozu karbonhidrat ve yağ içermez. Kazein protein (whey proteinin tam aksine) burada en iyi seçimdir çünkü yavaşça sindirilir ve uyku esnasında kaslarınızı aşamalı olarak besler ki bu kas yıkımını en aza indirir ve sonuç olarak metabolizmanızı canlı tutar. Kısaca kazein yağ kaybetmek konusunda harika sonuçlar sunar.

29. Uyku Zamanı Geldiğinde ZMA Takviyesi Alın

ZMA takviyesi çinko içerir ki bu mineral yağ oranınızı azaltmak konusunda önemlidir; düşük çinko değerleri düşük testosteron ve düşük metabolizma anlamına gelir. Çinko değerinizi bilmiyor musunuz? Araştırmalar sıkı çalışan atletlerin düşün çinko seviyelerine sahip olduklarını göstermiştir. Kız arkadaşınızdan daha sıkı antrenman yapıyorsanız eğer, sizinde düşük çinko seviyeleriniz olabilir. ZMA takviyesini uykuya geçmeden 30-60 dakika önce boş bir mideyle almanız önerilmektedir.

30. Günde En Az 7-8 Saat Uyuyun

Yeterince uyku almamak dinlenme anında oluşan kas toparlanmasını geriletebilir. Kas toparlanma sürecinize zarar verirseniz bu daha az kas anlamına gelir ki bu da metabolizmanızı yavaşlatır. Sabah alarmınız saat 7 için kuruluysa 12 olmadan yatağa girmelisiniz. Uyandığınızda da bu yazımızdaki 30 öneriyi yeni baştan uygulayın.

Karbonhidrat deyince herkesin bildiği ve ilk aka gelen vücudumuzun enerji kaynağı olduğudur. Peki ya bu kadar mı? Hayır. Elbette ki değil.

Karbonhidrat ile ilgili genellikle az bilinen, belki de hiç bilinmeyen 10 önemli bilgiyi, bugünkü yazımızda sizler için sıraladık.

1. KİMYANIN DEDİĞİ

Karbonhidratlar, ki kimyasal olarak CH2O olarak bilinir, karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinden meydana gelir. Karbonhidratlar vücut için gerekli bir enerji kaynağıdır ve gram başına 4 kalori içerir. (Yağda ise gram başına 9 kalori bulunur.)

2. KARBONHİDRATLAR BASİT VE KOMPLEKSLİ OLABİLİR

Basit karbonhidratlar (şeker, asitli içecekler, şekerleme) vücut tarafından hızlıca sindirilir ve vücudumuz için hızlı bir enerji kaynağıdırlar. Kompleks karbonhidratlar (yeşil sebzeler, tam tahıllar ve nişastalı sebzeler) ise yavaşça sindirilir ve basit karbonhidratlardan alacağınız ani enerji artışlarına kıyasla size daha sürekli bir enerji sağlamaktadırlar.

3. KARBONHİDRATLARIN ETKİLERİ BASİTTİR

Karbonhidrat tüketmek sizi şişmanlatmaz. Çok kalori tüketmek ise şişmanlatır.

4. KARBONHİDRATLAR VE GAZMAN İLİŞKİSİ

Vücudun sindiremediği kompleks bir karbonhidrat olan ve sindirim sisteminizden atık maddelerin çıkarılmasına yardımcı olan lif, mide gazına sebep olabilir. Life bağırsaklarınızı temizleyici bu özelliğinden dolayı bazen “doğanın süpürgesi” de denmektedir.

5. JAPONLARIN BİR BİLDİĞİ VAR

Yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı beslenen 80.000 Japon’un dâhil olduğu bir çalışma, ülkelerinin beslenme rehberlerine bağlı kalan insanların aralarında kardiyovasküler hastalıklar ve felç olmak üzere her hangi bir nedenden ötürü ölme olasılıklarının %15 daha az olduğunu iddia etmektedir. Japonya’nın ortalama yaşam süresi söz konusu olduğunda 2. sırada bulunduğunu (83 yıl) ve sadece %3.5’lik bir obezite oranına sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

6. KARBONHİDRATLAR SİZİ MUTLU YAPAR

Archives of Internal Medicine’de yayınlanmış bir yıllık bir çalışma düşük karbonhidratlı beslenenlerin (günlük 20-40 gram), düşük yağ, yüksek karbonhidratlı beslenenlere kıyasla daha çok depresyon, anksiyete geçirdiklerini ve daha öfkeli olduklarını göstermiştir.

7. HER ŞEYİN BİR BEDELİ VAR

Şeker alkolleri, “şekersiz” ya da “şeker içermez” etiketli gıdalarda bulunan ve diyabetik dostu olan sentetik karbonhidratlar, sıfır şeker ve alkol içerirler. Şeker alkolleri tatlıdırlar ve şekere kıyasla yarısı ya da üçte biri kadar kaloriye sahiptirler. Yaygın şeker alkolleri sorbitol, izomalt ve ksilitoldür ve pastil, dondurma ve sakızlarda bulunabilir. Ksilitolün mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz ve ishale neden olabileceğini hatırlatmak isteriz.

8. DÜŞÜK TESTOSTERON

Clinical Endocrinology’de yayınlanan bir çalışmada ağızdan glikoz verilen farklı yaştaki erkeklerin testosteron seviyelerinde ciddi düşüşler yaşandığı görülmüştü.

9. KARBONHİDRATLAR MİKROPLARLA SAVAŞIR

Journal of Applied Physiology’deki bir çalışma şiddetli bir antrenman sonrası karbonhidrat tüketmenin soğuk algınlığına karşı mücadelede size yardımcı olabileceğini belirtmektedir. 30 ya da 60 gram civarında karbonhidrat tüketmek bağışıklık sisteminizin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

10. DÜŞÜK KARBONHİDRAT MI, DÜŞÜK YAĞ MI?

Hangi diyetin daha iyi olduğuyla ilgili yapılan çalışmalar sonrasında Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü sonunda kararını verdi. Kuruluş 2015 yılında 19 aşırı şişman bireyin her iki diyeti iki hafta boyunca uygulamasını istedi. Bireyler metabolik kamaralarda test edilip incelendikten sonra araştırmacılar ortalama bir katılımcının düşük yağlı diyette 463 gram, düşük karbonhidratlı diyette ise 245 gram kaybettiklerini bildirmişlerdir.

Ağırlık antrenmanlarında yeni misiniz? Ya da o eski spor aşığı olduğunuz günlerinize geri mi dönmek istiyorsunuz? Cevabınız ne olursa olsun ihtiyacınız olan şey, takip etmesi kolay ama aynı zamanda sizi doğru miktarda zorlayarak, vücudunuzu tüketmeden geliştirmeye imkân tanıyacak, güç ve hacim kazandırıcı doğru programı bulmak. İlk aşamada doğru adımları atarak uzun süre devam ettirebileceğiniz egzersizlerle tanışmak, gerekli ısınma hareketlerini öğrenmek, hangi kardiyo seçeneklerinin size uygun olduğunu öğrenmek ve performansınızı desteklemek için doğru besinleri tüketmeyi bu dosyada öğreneceksiniz.

Bahsettiğimiz tüm önemli detaylar, State of Fitness’in kurucusu ve baş antrenörü olan Justin Grinnell’in hazırladığı altı haftalık programda bir araya geliyor. Grinnell’in programı yeni başlayanların ihtiyaç duyduğu her şeye sahip: takip etmesi kolay, bir ay içinde sonuçlarını hissettirecek denenmiş ve kanıtlanmış prensiplerle kas ve güç kazanımı. Program aynı zamanda fitness, hareket, kardiyo, beslenme ve gıda takviyeleri hakkında öneriler de içeriyor. En önemlisi, bu program, zaman içerisinde daha etkileyici sonuçlar göreceğiniz antrenmanlara da zemin hazırlıyor olması. Nihayetinde bu henüz yolun başlangıcı.

ANTRENMAN DEĞERLENDİRMESİ

M&F Yaza Hazırlık Rehberi temel ama oldukça işe yarayan egzersizler üzerine yoğunlaşıyor. Serbest ağırlıklarla yapılan çeşitli egzersizler, en güçlü sporcuların hala güvendiği ve yeni başlayanların da elbette öğrenmesi gereken egzersizler; hepsi yaza hazırlık programımızda. Bu programda makinelerle yapılan hareketlere hiç rastlamayacaksınız. Bahsettiğimiz temel hareketler en iyi vücut ağırlığı, dambıl ve halter gibi aletlerle öğrenilir, ayrıca bu aletlerle birlikte daha çabuk sonuç alacağınızda bir gerçektir.

İlerleme kaydettikçe makinalara geçiş yapabilir ve kaslara daha bireysel olarak odaklanabilirsiniz, hatta yaşadığınız ufak kas rahatsızlıklarına bu şekilde çözüm bulabilirsiniz. Ancak şimdilik, yazılanlara sadık kalmanız daha faydalı olacaktır.

Grinnell, yeni bir programa başlarken temellere odaklanmanın çok önemli olduğunu vurguluyor; “Ana itme, çekme ve ağırlıklarla squat yapma gibi hareketler bu programın bel kemiğini oluşturuyor. Doğru kardiyo tercihleriyle kol, kalf ve karın egzersizleri yaptığınız taktirde elinizde oldukça sağlam bir antrenman planınız var demektir.”

Grinnell’in ağırlık antrenmanlarında hafta da 4 gün çalışıyorsunuz: birinci ve üçüncü günler (pazartesi ve perşembe) üst vücut/alt vücut ayrımına odaklanıyor, ikinci ve dördüncü günlerde (salı ve cuma) ise alt vücut ile karın kaslarına yoğunlaşıyorsunuz. Bu tasarım vücuda toparlanması için ihtiyaç duyduğu zamanı da sağlayarak doğru miktarda antrenman ile kas gelişimi ve güç artışı sağlıyor. Yeni başlayanların fazla antrenman yapmaktan kaçınmaları için toplam set sayısı ve genel antrenman yoğunluğu orta seviyede tutulmuş. Kardiyovasküler kondisyon ve yağ yakımını desteklemek için kardiyo çalışmaları haftada üç güne yayılmış halde.

Söylediğimiz gibi egzersiz seçimleri tamamen hedef odaklı. Benzer şekilde set ve tekrar şemaları da Grinnell’in görüşüyle eşit dengelenmiş ve işe yarıyor. Klasik 5×5 prensibi (beş set beş tekrar) ile yoğun şekilde güç antrenmanı yaparken hacim kazanmak için tekrarlar bazen 12, bazen de 20 ve üzerine çıkacak. Bu yaklaşım size hem güç hem kas gelişimi sağlarken doğru beslenme tavsiyelerimiz de çabalarınıza destek olacak.

ANTRENMAN

DİNAMİK ISINMA

Vücudunuzu ağırlık kaldırmaya hazırlamak için her antrenmanınıza aşağıdaki hızlı ve basit ısınma hareketleriyle başlayın. Ağırlık antrenmanlarına yeni başlıyor da olsanız ya da eski zamanlarınıza geri dönüyor da olsanız fark etmez; ısınmanın ağırlık antrenmanlarının çok önemli bir parçası olduğunu unutmayın. Kaslar, tendonlar, eklemler ve bağ dokularınız ısınma hareketleriyle antrenmana hazırlanır. Vücut ısınız ile eklemlerinizin hareketliliği artar ve sinir sisteminiz aktive olur.

Aşağıdaki egzersizleri iki tur olarak yapın:

Egzersiz Tekrar
Spiderman with Rotation Her taraf için 5 tekrar
Body-weight Squat 10
Şınav 10
Lateral Lunge Her bacak için 5 tekrar
Jump Rope 1 dakika

Lateral Lunge

Eller önde dirsekten bükülmüş olarak duruyorken, sol bacağınızı düz bir şekilde olabildiğince yana açın ve sağ ayağınızdan destekle, kalçanız yere paralel olana kadar çömelin. Geri başlangıç pozisyonuna dönerek bacak değiştirin.

Spiderman with Rotation

Şınav pozisyonundayken sağ ayağınızla fotoğraftaki gibi öne adım atın ve sağ elinizin yanına çekin. Göğsünüzü gerdirerek sağ elinizi yukarı kaldırın. Aynı taraf için tüm tekrarları tamamladıktan sonra diğer elinize geçin.

AĞIRLIK GÜNLERİ

Her bir A ve B harf eşleşmeleri için egzersizleri arka arkaya süper set gibi birlikte yapın, her ikiliyi tamamladıktan sonra dinlenin.

1. Gün: Üst Vücut

Egzersiz Set Tekrar Dinlenme
1A Barbell Bench Press 5 5 2-3 dak.
1B Barbell Bentover Row 5 5 2-3 dak.
2A Dumbbell Overhead Press 3 5 1-2 dak.
2B Pullup 3 5 1-2 dak.
3A Bench Dip 3 5 1-2 dak.
3B Barbell Curl 3 5 1-2 dak.

Bench Dip

Sehpaya sırtınızı dönün ve bir adım önde duruyorken dizlerinizi bükerek ellerinizi sehpaya koyun. Kollarınız yere paralel hale gelene kadar ellerinizin üstünde yere doğru alçalın, sonra kendinizi tekrar yukarı itin. Ayaklarınızı bir başka sehpaya koyarak zorluğu artırabilirsiniz.

Standing Barbell Overhead Press

Ağırlık takılı barı omuz kaslarınız üzerinde tutun, kollar omuz genişliğinde olsun. Gövdenizi sıkı ve göğsünüz öne bakıyor olmalı (kambur durmadığınızdan emin olun), ağırlığı tam yukarı kaldırın.

(ÜÇÜNCÜ GÜN DE YAPILACAK)

Barbell Curl

Avuç içleriniz ileriye bakar pozisyonda kollarınız omuz genişliğinden de açık şekilde barı tutun. Dirseklerinizi bükerek ağırlığı yukarı kaldırın, hareket boyunca dirsekleriniz gövdenize yakın kalsın. Tepe pozisyonundayken biceps kaslarınızı sıkın ve aynı hareketi tersine uygulayarak ağırlığı indirin.

2. Gün: Alt Vücut ve Karın Kasları

Egzersiz Set Tekrar Dinlenme
1A Goblet Squat

3

8*

2-3 dak.

1B Hanging Leg Raise

3

10

1-2 dak.

2A Romanian Deadlift

3

12, 10, 8

2-3 dak.

2B Standing Calf Raise

3

20, 15, 10

2-3 dak.

3A Walking Lunge

3

Her bacak için 10 tekrar

 

1-2 dak.

3B Lying Leg Curl

3

10, 12

1-2 dak.

*Her seti azalan set olarak yapın. Örneğin, maksimum sekiz tekrar yazılan goblet squat’ın sekiz tekrarını yapın. Hemen ardından ağırlığı %20-30 azaltın ve sekiz tekrar daha yapın. Bir kez daha tekrar ettiğinizde bu bir set demektir. Aralarında iki ila üç dakika dinlenerek diğer setleri de tamamlayın.

Goblet Squat

Bir dumbbell ya da kettlebell’i göğüs hizanızın hemen yukarısında tutun. Dizlerinizi bükerek üst bacaklarınız yere paralel hale gelene kadar squat hareketini yapın. Kalça dışarıda olmalı ve dizler parmak uçlarını geçmemeli. Squat hareketinden sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

3. Gün: Üst Vücut

Egzersiz Set Tekrar Dinlenme
1A Standing Barbell Overhead Press

4

8-12

1-2 dak.

1B One-arm Dumbbell Row

4

        8-12

1-2 dak.

2A Lat Pulldown

4

                      812

1-2 dak.

2B Incline Dumbbell Press

4

  812

1-2 dak.

3A Dumbbell Hammer Curl

4

8-12

1-2 dak.

3B Lying Dumbbell Triceps Extension

4

8-12

1-2 dak.

NOT: Her egzersizin son setinde iki duraklama yapın. Örneğin, barbell overhead press egzersizinde ağırlığı bırakıp 15-20 saniye dinlenin, ardından aynı ağırlık ile yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. Bunu bir kere daha, toplamda iki duraklamalı set olacak şekilde yapın.

One-arm Dumbbell Row

Aynı taraftaki el ve diziniz sehpa üzerindeyken diğer elinizle ağırlığı tutun, el aşağıda ve kalçanız yere paralel olsun. Sırt kaslarınızı sıkarak ağırlık yandayken yukarı doğru çekin. Tekrarları bitirdikten sonra diğer kola geçin.

Incline Dumbbell Press

İki elinize de dumbbell alın ve eğimli sehpayı 30-40 derece açıya ayarlayıp uzanın. Ağırlıkları omuz hizanızda tutarak başlayın ve tepede ağırlıkları yan yana getirecek şekilde kollarınızı yukarı uzatın. Kontrolü sağlayarak ağırlıkları geri başlangıç pozisyonuna indirin.

4. Gün: Alt Vücut ve Karın Kasları

Egzersiz Set Tekrar Dinlenme
1A Barbell Squat*

5

5

2-3 dak.

1B Stiff-leg Deadlift*

5

5

2-3 dak.

2A Seated Calf Raise

3

10-15

1-2 dak.

2B Reverse Crunch

3

10

1-2 dak.

3A Farmer’s Walk

3

40-50

1-2 dak.

*İlk setinizden önce mutlaka iki üç tur ısınma hareketlerini uygulayın ve beş tekrarlı ilk setinizde ortalama bir ağırlık kullanın. Ağırlığı her sette kademeli olarak arttırın, son setinizde ağırlıklar hafifçe zorluyor olmalı.

Farmer’s Walk

40-50 metre kadar adımlayabileceğiniz geniş bir alan bulun. Nispeten yüksek ağırlıklı dambılları iki elinizde tutun, kollar gergin olsun. Kısa adımlarla dizlerinizi çok kırmadan 40-50 metre boyunca yürüyün.

Romanian/Stiff-leg Deadlift

Birbirine çok benzeyen bu egzersizin teknik farklılıkları şöyle: Romanian deadlift egzersizinde dizler daha çok bükülüyor ve halter yalnızca diz seviyesine yükseliyor. Stiff-leg deadlift egzersizinde ise bacaklar neredeyse dümdüz kalarak plakalar yere kadar indiriliyor.

BESLENME

DÖRT BESLENME PRENSİBİ

Etkileri görmek için mükemmel bir diyet planına ihtiyacınız yok, ayrıca yeni bir antrenman düzenine alışmaya çalışırken bütün beslenme düzeninizi değiştirmek, çoğu kişi için hem çok erken hem de çok fazla gelir. Önümüzdeki altı hafta boyunca, aşağıda yazan maddeleri ana hedefleriniz haline getirin. Bu temel sağlıklı alışkanlıkları edindikten sonra, beslenme düzeninizi adım adım değiştirebilirsiniz.

1. PRENSİP:

Kilo başına en az bir gram protein tüketin.

Yeni antrenmanınıza başladığınızda vücudunuzda oluşacak stresle birlikte, kas dokusunu geliştirip onarmak için istikrarlı şekilde proteinden gelen amino asitlere ihtiyacınız olacak. Tavuk, balık, kırmızı et, yumurta ve protein tozlarına öncelik vererek vücut ağırlığınızın her bir kilosuna bir gram denk gelecek miktarda protein tüketmeye odaklanın. Eğer 100 kiloysanız, günde 100 gram ya da daha fazla protein tüketmeye çalışın. Mantık oldukça basit.

2. PRENSİP:

Her gün 3 litre su için.

Kaslarınız başta olmak üzere vücudunuz çoğunlukla sudan oluşur. Yeterli miktarda tüketerek enerjinizi artırıp vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olursunuz.

3. PRENSİP:

Her öğünde meyve ya da sebze tüketin.

Bu tavsiyeyi yıllardır duyuyor olmanızın doğru bir sebebi var. Aktif bir insan olarak vitamin, mineral, lif ve bitkisel gıdalara daha fazla ihtiyacınız olacak. Her gün üç ila beş porsiyon sebze ve iki ila üç porsiyon meyve tüketmeyi hedefleyin.

4. PRENSİP:

Karbonhidrattan korkmayın.

Çoğu popüler diyet, sağlığınızı geliştirmek için düşük miktarda karbonhidrat tüketmeyi tavsiye eder. Ancak yoğun antrenman yapan biri olarak, enerji ve kas toparlanması için yeterli miktarda glikojen tüketmeniz gerekir. Antrenmanınıza başlayınca, vücudunuz hızla değişiyor olacak ve elbette vücudunuzun enerji ihtiyacı da değişecek. Bu gereksinim tüm karbonhidratları istediğiniz gibi tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor. Patates, pirinç, meyve, sebze ve tam tahıllı unlu mamuller gibi yiyecekleri hacim kazanmak için kilo başına iki gram, yağ yakmak için kilo başına bir gram olarak ihtiyacınıza göre tüketin.

KARDİYO ANTRENMANLARI

Genel olarak günümüzde üç çeşit kardiyovasküler antrenman vardır: sabit durum (steady state; uzun süreli düşük yoğunluklu devamlı hareket edilen), HIIT (yüksek yoğunluklu patlama etkisi yaratan egzersizler ardından düşük yoğunluklu hareketlerle aktif dinlenme yapılan) ya da “metcon” (CrossFit ile popülerleşmiş, farklı egzersizleri farklı tekrarlar ve genelde dinlenme olmadan yapılan) egzersizler.

Peki, hangi kardiyo türünü yapmalısınız? Bu sorunun cevabı sosyal medya ve forumlarda hararetle tartışılıyor. Grinnell’e göre hepsi işe yarıyor. Yalnızca hedefinizin ne olduğuna bağlı olarak süre değişkenlik gösterir. Yeni başlayan biri olarak üçünü de deneyip vücudunuzun farklı enerji sistemlerine nasıl tepki verdiğini görüp karar vermek en doğrusu olacaktır.

Tüm bu bilgilerle birlikte Grinnell, haftada üç kez kardiyo/kondisyon antrenmanı yapılmasını tavsiye ediyor. Bu üç antrenmanı ağırlık çalışılmayan günlerde (örneğin pazartesi, salı, perşembe ve cuma günü ağırlıkla antrenman yapıyorsanız çarşamba, cumartesi ve pazar günü yapabilirsiniz) ya da antrenmanınızdan sonra yapabilirsiniz.

Not: Eğer dinlenme gününüzde kardiyo yapacaksanız, öncesinde dinamik ısınma egzersizlerini de yapmalısınız.

Ball Slam

Bir sağlık topunu baş üzerinde tutup parmak uçlarınıza yükselin. Topu hızla yere atıp yerde sekerken geri yakalayın ve ardından bir sonraki tekrara geçin.

Burpee

1
2
3
4

Ayakta duruyorken (1) hızla yere yatıp şınav pozisyonu alın (2), şınav egzersizini yapıp hemen ardından geri parmak uçlarınıza kalkın (3) ve egzersizi yukarı sıçrayarak tamamlayın (4).

Kardiyo Antrenmanı 1:

High Intensity Interval Training (HIIT)

Koşu bandı, bisiklet ya da kürek aletinde iki ila beş dakika normal tempoyla başlayın. Ardından 30 saniye sürecek hızlı çalışmalar sonrası 30 saniye dinlenin. Buna 8 tur devam edin. Eğer HIIT antrenmanlarına yeniyseniz dinlenmeyi 60 saniyeye çıkarabilirsiniz ya da kondisyonunuza göre zaman ayarlamaları yapabilirsiniz.

Kardiyo Antrenmanı 2:

Hazır durum (Steady State)

Bisiklet, koşu bandı, eliptik aleti ya da tercih ettiğiniz diğer benzer yöntemlerle 20-60 dakika boyunca orta yoğunlukta antrenman yapın (kalp atışı dakikada ortalama 140-180 olmalı). Eğer kondisyonunuzun düşük olduğunu hissederseniz 20 dakika ile başlayın ve her hafta 10 dakika arttırın.

Kardiyo Antrenmanı 3:

Metcon

Aşağıdaki antrenmanı altı dakika içinde yapabildiğiniz kadar tekrarlayın. 10 dakikaya ulaşana dek kondisyonunuz geliştikçe her iki hafta ardından antrenmana bir dakika daha ekleyin.

Egzersiz

Tekrar

Ball Slam

10

Burpee

10

Squat(vücut ağırlığı ile)

10

Şınav

10

Inverted Row

10

 

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla