Muscle & FitnessFıtnessBisiklet mi, Kürek mi?

Bisiklet mi, Kürek mi?

Kişisel Antrenör Can Bayık, kürek ve bisiklet antrenmanlarını değerlendiriyor.

Eğer koşu dışında bir kardiyo alternatifi arayışındaysanız, doğru yerdesiniz. Peki, kürek ya da bisiklet antrenmanlarından hangisinin daha iyi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Aslında bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. Cevap fitness hedeflerinize ve atletik özelliklerinize göre değişebiliyor.

Kilo Vermek İstiyorsanız

Kürek makinesinde kürek çekmek, nabzınızı yağ yakabileceğiniz seviyelere yükseltir. Ayrıca iyi bir tüm vücut antrenmanı yapmanızı sağlar. Ancak esas amaç kilo vermekse, kürek makinesi ideal bir seçenek olmayabilir. Çünkü etkili bir şekilde kürek çekmek için tekniğinizin iyi olması gerekir. Eğer bu konuda eğitimli değilseniz, kürek antrenmanında ciddi bir oranda yağ yakmanız zorlaşır.

Öte yandan bisiklet makinelerinde antrenman yapmak, teknik bir bilgi gerektirmez. Yağ yakmak açısından da işiniz daha kolaydır. Ayrıca bisiklette pedal çevirirken hareketlerinize çok konsantre olmanız gerekmez. Böylece müzik dinlemek ya da bir şeyler izlemek gibi farklı aktvitelerle de ilgilenebilirsiniz. Kürek çekmek çok daha teknik bir egzersiz türü olduğu için kürek antrenmanı sırasında bunları yapmanız daha zordur.

Kaslarınızı Güçlendirmeniz ve Tekniğinizi Geliştirmeniz Gerekiyorsa

İki alet de bu konuda etkili bir seçenektir ve özellikle bacak ve kalça kaslarını güçlendirir. Öte yandan kürek çekme aletinde üst vücut kasları, bisikletten farklı olarak daha çok işin içindedir. Bu yüzden amacınız ağırlık antrenmanlarındaki tekniğinizi iyi bir hale getirmekse, kürek sizin için daha iyi bir seçenektir.

Kas Kütlenizi Artırmak İstiyorsanız

Burada hangi kas gruplarınızı güçlendirmek istediğiniz önemli. Bisiklet makinesi özellikle direnci artırdığınız zaman alt vücut kaslarınızı ciddi şekilde geliştirir. Ayrıca kalf, hamstring ve quadriceps kaslarınızla birlikte, merkez bölgenizi de güçlendirir. Kürek makinesi ise tüm bunları yaparken aynı zamanda sırt, omuz ve kol kaslarınızı çok daha etkili bir şekilde çalıştırır. Bu yüzden hedefiniz üst vücut kaslarınızı güçlendirmekse, kürek makinesi sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Diz ve Sırt Bölgesinde Problem Yaşıyorsanız

Bisiklet makinesi kaslarınıza nispeten daha nazik davranır. Özellikle diz ya da bileğinizde bir sakatlık yaşadıysanız, sakatlığın nüksetmemesi adına düşük dirençte antrenman yapabilirsiniz. Kürek çekmek sırt kaslarınızı güçlendiren bir aktivite olsa da özellikle bu bölgede problem yaşayan ya da postür bozukluğu olan biri için daha risklidir.

Bununla birlikte kürek çekerken dizlerinizi tamamen kırmanız gerektiği için diz bölgesinde problem yaşamış sporcuların da sakatlık dönüşünde kürek çekmesi çok iyi bir seçenek olmayabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; diz, sırt ya da bel sakatlığı ya da ağrısı olanlar için bisiklet daha iyi bir seçenektir.

SONUÇ

Gördüğünüz gibi bu mücadelenin kesin bir galibi yok. Kararı hedeflerinize ve atletik özelliklerinize göre kendiniz vereceksiniz. Eğer pedal çevirmeyi seviyorsanız, bisiklet makinesi sizin için daha iyi bir alternatif olabilir. Fakat öncelikli amacınız güçlenmekse, kürek bu konuda size daha çok yardımcı olacaktır. Hangisini seçerseniz seçin, haftada iki-üç defa yapılan 30-45 dakikalık bir antrenmanla ciddi kazanımlar elde edebilirsiniz.

Can Bayık

Life Fitness Academy’de Global Master Trainer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!