Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıBeslenme ile İlgili Kesinlikle Bilmeniz Gereken 9 Gerçek

Beslenme ile İlgili Kesinlikle Bilmeniz Gereken 9 Gerçek

Beslenmede, uzmanlar arasomda dahi, birçok konuda ayrışmalar gözlemlemek mümkün. Fakat bazı gerçeklikler var ki, değişecek gibi görünmüyor. Bu gerçeklikleri ve bilimsel bilgileri, beslenmesini önemseyen herkesin bilmesinde fayda var.

İşte insanların ortak paydada buluşabildiği, kesinlikle bilmeniz gereken 19 önemli bilgi:

1- Şekerli İçeceklerden Uzak Durmalısınız

Related image

Belki fark etmiyor olabilirsiniz; ancak şekerli içecekleri tüketme alışkanlığınız varsa, bu içeceklerden çok fazla kalori alıyorsunuz. Kilo almanıza ya da istediğiniz vücuda sahip olmanıza da muhtemelen bu kaloriler engel oluyor.

Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve obezite gibi hastalıkların da sebebi olan bu içeceklerden mümkün mertebe uzak durmalısınız.

2- Kuruyemişleri Aşırıya Kaçmadan Düzenli Olarak Tüketmelisiniz

Image result for nuts

Yağlı ve kalorili olması sebebiyle kuruyemişlerden uzak mı duruyorsunuz? Hata yapıyorsunuz. Kalori ihtiyacınız doğrultusunda tüketeceğiniz kuruyemişler, kesinlikle faydalıdır. Magnezyumdan E vitaminine, fiberden sağlıklı yağlara birçok faydalı içeriğe sahip olan kuruyemişleri es geçmeyin!

3- Kahve İçmekten Çekinmenize Gerek Olmadığının Farkına Varmalısınız

Image result for coffee is good for you

Abartıya kaçıldığında her şey zararlı olabilir. Yeterli miktarlarda tükettiğinizde kahve gayet sağlıklı olabilir. Anioksidanlar bakımından zengin olan kahve, diyabet riskini ve Parkinson, Alzheimer gibi hastalıkların riskini dahi azaltabilir.

Antrenmanlardan önce kafein kaynağı olarak ya da keyif için kesinlikle kahve tüketebilirsiniz.

4- Sık Sık Balık Yemelisiniz

Image result for eating fish

Balığın faydaları ile ilgili hiçbir tartışma yapılamaz. Omega-3 içermesi sebebiyle sahip olduğu faydaları artık ezberlediniz.

Düzenli olarak balık tüketen insanlarda kalp hastalığı, depresyon gibi hastalıklar oldukça az görülüyor. Bu nedenle balık yemeyi sakın ihmal etmeyin!

5- Meyve ve Sebze Tüketimini İhmal Etmemelisiniz

Image result for fruits and vegetables

Lif, vitamin, mineral ve antioksidan deposu olan sebze meyveler günümüzde çok fazla ihmal ediliyor. Bu yapabileceğiniz en büyük hata…

Hastalıkları önleyen, bağışıklığı güçlendiren, sindirim sistemini düzenleyen bu mucizleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

Meyvedeki şekeri dahi kafaya takıyorsanız, obsesifliğinizi gözden geçirmelisiniz. Tonla faydası olan bu besinlerin şekerini irdelemek, çok sağlıklı bir yolda olmadığınızın göstergesi olabilir.

6- Probiyotikler ve Liflerin Faydalarının Bilincine Varmalısınız

Image result for yoghurt

Midedeki bakteriler inanılmaz derecede önemlidir. Yoğurt gibi probiyotik içeren besinler veya probiyotik takviyeleri bu nedenle tüketilmelidir. Çünkü bu bakteriler, birçok hastalıkla yakından ilişkilendirilmektedir.

Lif de midenizdeki iyi bakterilerin enerji kaynağı olarak önemli yere sahiptir.

7- Yeterli Miktarda Protein Tüketmeye Özen Göstermelisiniz

Image result for beef steak

Protein, birçok insanın ihtiyacından az tükettiği bir makrodur. Vücuttaki yaşamsal aktivitelerin sürdürülebilirliği için müthiş bir öneme sahip olan proteini ihmal etmemelisiniz.

Eğer tüketmekte zorlanıyorsanız, protein tozları da işinize yarayabilir.

Metabolizmanızın hızlanmasına, daha iyi hissetmenize ve kandaki şeker ile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan proteini es geçmeyin!

8- Yumurtayı Tam Tüketmelisiniz

Related image

Tam yumurta, belki de en zengin besin alternatiflerinden biridir. Hatta yumurta, “doğadaki multivitamin” olarak dahi adlandırılabilir.

Kolesterol sebebiyle yumurtadan korkuyorsanız, son yapılan araştırmaları incelediğinizde yumurta tüketiminin sanılan miktarda kolesterolü etkilemediğini görebilirsiniz.

Yine de tam yumurta tüketmemekte ısrarcıysanız, multivitamin takviyesi tüketebilirsiniz.

9- Zeytinyağıyla Aranızı İyi Tutmalısınız

Image result for olive oil

Zeytinyağı da yeryüzündeki en sağlıklı besinlerdendir. Güçlü antioksidanlarla birlikte birçok sağlık riskini minimize edebilir. Dolayısıyla kalorili olması sebebiyle zeytinyağından korkmamalısınız. Yağlarınızın büyük bir kısmını zeytinyağı aracılığıyla tüketmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!