Beslenme Dersleri

Fitness konusunda olduğu gibi sağlıklı beslenme konusunda da temel bilgilerden fazlası gerekiyor. Şekerin zararlı olduğu ya da haftada en az bir kere balık yemek gerektiği gibi temel beslenme bilgilerine pek çoğumuz hakimiz. Yine de bu temelin üzerine yeni bilgiler koymak gerek.

Son yıllarda yapılan taze araştırmalar bize beslenme hakkında pek çok yeni şey öğretiyor. Her gün tükettiğimiz besinlerin hiç farkında olmadığımız faydaları ya da ufak porsiyon değişikliklerinin yarattığı büyük farkları öğrenerek beslenmenin sihrini kullanabilirsiniz. Dersini iyi çalışmak ve sağlıklı beslenmenin hakkını vermek isteyenler için en son araştırmaların sonuçlarından oluşan beslenme notları derledik. Sihri konuşturmak isteyenler okumaya devam etsin.

İltihaplanmaya Ne İyi Gelir?

Her baharat aynı yaratılmamıştır; kimisi gramı başına diğerlerine nispeten çok daha fazla antioksidan ve iyileştirici içerik ihtiva ediyor. Örneğin, zerdeçal içinde bulunan kurkumin de dünyanın en güçlü bileşiklerinden biri! Yeni bir araştırma, iltihaplanma karşıtı bu baharattan günde 200mg tüketenlerin yoğun antrenmandan kaynaklanan kas yıpranmalarında azalma olduğunu gösteriyor.

Kas kütlesi kazanmanızı destekleyecek, sizin için seçtiğimiz protein tozunu satın almak için tıklayın.

Göbek Eritmek için Kanola Yağı

Penn State Üniversitesinin yürüttüğü bir çalışmaya göre, kanola yağındaki tekli doymamış yağlar karın bölgesinde toplanan iç yağı eritmede etkili oluyor. Araştırmacılar yüksek oleik asitli kanolanın, Omega-3 DHA’lı yüksek oleik asitli kanolanın, mısır/safran yağının ve de keten tohumu /safran yağının 101 kişide göbek yağını nasıl etkilediğini dört hafta boyunca incelediler. Sonuç olarak, içinde kanola yağı olanları tüketenlerin göbek yağının çeyreği kadarını verdiğini buldular.

Dut ve Esmer Yağ Dokusu

Metabolizmayı hızlandırma özelliği sayesinde son günlerde daha sık duyduğumuz esmer yağ dokusunun (vücutta ısı üreten adipoz doku) aktive olması için serin ya da soğuk bir ortamda bulunmanız gerekiyor. Ancak Çin Bilim Akademisinin yürüttüğü yeni bir çalışmaya göre, bu dokunun harekete geçmesi için soğukta titremenize gerek yok çünkü ihtiyacınız olan tek şey dut özütü! Dutta doğal olarak bulunan rütin bileşiği esmer yağ dokusundaki termojenezi tetikleyerek metabolizmanın hızlanmasına ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kilo verme sürecinde size yardımcı olacak en iyi beş zayıflama hapını incelemek için hemen bu linke tıklayabilirsiniz.

Fast Food İşi Karakter Meselesi

Birçok insanın kurtulamadığı fast food tuzağına düşmeden ayakta kalabilen biriyseniz, Önlemeci Tıp dergisinde çıkan bir çalışmaya göre bunun sebebi gecikmesiz memnuniyeti erteleyebilen bir kişiliğiniz olması olabilir. 6 bin kişinin sonuçlarını inceleyen araştırmacılar, daha büyük bir ücret için daha uzun süre beklemeye razı olan insanların fast food lokantalarında yeme oranının %26 daha düşük olduğunu buldular.

Böcek Yemek mi?

King’s College London, yenen böceklerdeki mineral içeriğini inceleyip besin özetlerini çıkardı. Böcekte etten iki kadar daha fazla demir ile birlikte bakır, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi emilebilir minerallerden daha çok var. Yakında böcek lokantaları türerse şaşmayız artık!

Yumurta ile Salatanızı E Vitamini Zengini Yapın

Purdue Üniversitesinin bir çalışmasında, salataya üç haşlanmış yumurta ekleminin vücudun E vitaminini emilimini yedi kat arttırdığı bulundu. Daha çok yapraklı sebzeler, yağlar, tohumlar, çekirdekler ve kuruyemişlerde bulunan E vitamini antioksidan ve iltihaplanma karşıtı bileşikler ihtiva ediyor, bağışıklık sistemini destekliyor ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyabiliyor. Yani diğer gıdalardan yeterince E vitamini alamayanlara duyurulur!

Peynirle Uzun Ömür

İçerisinde çok yağ olduğundan ve fazla tüketildiğinde kilo aldırdığından peynir biraz hor görülür. Nature Medicine yayınında çıkan bir çalışma, eskitilmiş peynirlerin, uzun ömre katkısı bulunan ve spermidin denen bileşik bakımından zengin olduğunu buldu.

Araştırmacılar 800 İtalyalının beslenmesini araştırdıktan sonra, daha çok olgun peynir tüketenlerin daha düşük kan basıncına sahip olduklarını ve kalp yetmezliği risklerinin de %40 daha az olduklarını buldular.

Patatesin Tatlı Yanı

Japonya’da yapılan bir çalışma, bir dahaki sefere bir tencere tatlı patates haşladığınızda, tencerede kalanları saklayın diyor. Araştırmacılar, haşlama suyunda kalan tatlı patates proteinlerinin kilo vermeye, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olurken açlığı denetleyen hormonların seviyelerini de yükselttiğini buldu.

Daha Çok Et

Çok fazla kırmızı et yemek, uzun yıllardır kalp rahatsızlıkları riskiyle, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterolle ilişkilendirilmiştir. Purdue Üniversitesinin yürüttüğü bir çalışma o kadar da değil diyor: 24 çalışmadan kotardıkları toplu analiz, tavsiye edilen miktardan yüksek miktarda kırmızı et yemenin (haftada üç kez 85 g) yüksek kan basıncı veya yüksek kolesterol riskini yükseltmediğini söylüyor.

Kopenhag Üniversitesinden gelen yeni bir çalışmaya göre, etli bir öğüne kıyasen fasulye veya bezelyeli bir öğünden sonra alınan daha az kalori yüzdesi.

İştaha Gelmeyin

Bir türlü veremediğiniz birkaç kilonuz kalmışsa, Aberdeen Üniversitesi zihinsel betimleme tekniğini kullanın diyor. Kendinizi yemek yerken izlemek gibi kendinizi dış perspektiften gözlemlemek tek oturuşta ne kadar yediğinizi doğrudan etkileyebilir. Araştırma dâhilinde, üçüncü şahıs gözlemini uygulayan kişiler daha az tatlı yediler ki bu da dışarıdan bakan bir gözün, yiyecekleri cazip kılan tat ve koku gibi kilit duyusal etmenleri ortadan kaldırdığı çıkarsamasıyla yorumlandı.

Küçük Ama Büyük

Mikro bitkiler, çeşitli sebzelerden toplanan olgunlaşmamış yapraklara denir. Yüksek yağlı beslenme düzenine alınan farelerde kilo vermeyi hızlandırdığı ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Mikro bitkilerin, olgun lahanaya göre potansiyel olarak kolesterolü düşüren polifenol ve glikosinolat bakımından daha zengin oldukları bulunmuş ve LDL seviyesinin, yani “kötü” kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olduğu görülmüştür.

Düşük Karbonhidrat Artısı

Düşük karbonhidratlı diyetler kilo vermenize yardımcı oluyorlar olmasına ancak uzun vadede sürdürülemiyorlar. Michigan Üniversitesince yürütülen bir çalışmasında, 24 saatlik dilimde üç öğün düşük karbonhidratlı yemekler yemenin, insülin direncini düşürürken (ki vücudun daha çok yağ yakması demektir) yüksek kan basıncına, ön diyabete ve diyabete karşı koruma sağladığı bulundu.Termojenik etkisi klinik çalışmalar ile desteklenmiş, yağ yakımını hızlandırabilme potansiyeli olan gıda takviyelerini bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikMinimum Ekipman Maksimum Kas
Sonraki İçerikSpor Salonu Kayağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!