Muscle & FitnessGenelBaşarılı ve Mutlu Sporcuların Aldığı Hayat Değiştiren 6 Karar

Başarılı ve Mutlu Sporcuların Aldığı Hayat Değiştiren 6 Karar

Başarılı ve mutlu olmak, çok çalışmaktan ve neşeli bir tutumdan daha fazlasını gerektirir. İşte yapmanız gerekenler:

Şans faktörünün rolünü geride bırakmıyoruz, ancak başarı genellikle birtakım akıllıca seçimler yapmanın bir sonucudur.

Mutluluk da öyle.

Hemen hemen bütün başarılı sporcular mutludur ve hepsi kariyerlerinin başlarında kendilerini büyük işler başarmaları için kusursuz bir şekilde konumlandıracak çok önemli kararlar almışlardır.

Bu etkili kararların bir kısmına bir göz atalım:

1. Başarısızlığı bir seçenek olarak görmeyin

Çoğu sporcu, başarısızlığı bir olasılık olarak görmüyor. Bu onların sözlüğünde yok. Tabii ki, nihai hedeflerini başarma yolunda aksaklıklarla sonuçlanabilecek pek çok girişimleri olabilir. Ancak her bir başarısızlık, alınacak bir derstir ve daha büyük amaçları başarma ve daha ileriye gitme konusundaki tutku ve şevki ateşler.

Kendinizi başarılı olmaya adadığınız anda – ne olursa olsun- bütün hayat görüşünüz önünüze çıkan her fırsattan faydalanmaya doğru kayacaktır. Hangi boyutta olursa olsun her başarısızlık, zirveye giden yolda bir hız tümseğinden başka bir şey değildir.

2. Tutkulu olun

Tutku olmadan, başarıya giden yolda tecrübe edeceğiniz bütün o güçlüklerin arasında başarısızlığa mahkûm olursunuz. Uzun vadede rakiplerinizi geçmek için bu işi sevmeniz gerekir. Aslında, kendinizi belli bir düzen içerisinde sevinç dolu hissetmenize sebep olmayan bir işin peşinden koşmamayı kendinize borçlusunuz.

Eğer merakınızın peşinden giderseniz, ilgi alanlarınızla meşgul olur ve sizin için en önemli olan soruların cevaplarını ararsanız, hiçbir şey alanınızda en iyi olmanızı engelleyemez.

Tutkularınızı keşfetmeniz için ipuçları:

  • Meraklarınızın peşinden gidin.
  • İlgi alanlarınızla meşgul olun.
  • Cevaplar arayın. Başka sporcuların çalışırken hedeflerine ulaşma sürecinde nasıl yollar izlediklerini araştırın.

3. Anlamın peşine düşün

Yaptığınız sporun maddi kazanç dışında bir amacı var mı? Gerçek anlamı keşfetmek, onu haftalık bir angarya olmaktan çok daha fazlası haline getirir. Eğer spora başlama ve devam ettirme fikriniz anlamlıysa, disiplinin artmasının yanı sıra hayatınızın her alanında daha çok berraklığa, şevke ve mutluluğa sahip olursunuz.

Belki de siz başkalarına yardım ederek, içinizde en çok yanıp tutuşan kendi sorularınıza cevaplar bularak veya insanlık davalarının ilerlemesine yardımcı olarak motive oluyorsunuzdur. Başarınızı kendi kişisel hedeflerinizden daha anlamlı bir şeye bağladığınızda, güçlükler karşısında yolunuza devam etmek için çok daha fazla motive olacaksınız.

4. Herkesten daha çok (daha akıllıca) çalışın

“Daima başkalarının yapmayacağı şeyleri yap.” Alanınızdaki diğer herkesten daha fazla çalışıp onları zekânızla alt etmek için rakiplerinizi aşma konusunda istekli misiniz?

Zirveye yükselirlerken partilere gitmekten ve Netflix dizilerinin bölümlerini art arda izlemekten vazgeçmek ve bunun yerine becerilerinizi mükemmelleştirmek için anlamlı ilişkiler kuracağınız fırsatları değerlendirmek zorundasınız.

Gerçi, bu yalnızca ne kadar çalıştığınızla da ilgili bir şey değil. Bilim insanları asla herhangi bir konuda gerçek bir uzman olmak için gerekli “sihirli bir sayı” üzerinde anlaşamamışlardır. Düşünceli ve ısrarcı olmak ve yaptığınız her sporda öğrenme fırsatları aramak zorundasınız. Ancak o zaman gerçek büyüklüğe erişirsiniz.

5. Önceliklerinizi titizlikle belirleyin

“Şu an yapmakta olduğum şeyle vaktimi kesinlikle en verimli şekilde kullanmış oluyor muyum?”

Dünyanın en başarılı sporcularının tamamı, vakitlerini yalnızca onları hedeflerine ulaşmaya, ölçülebilir şekilde yaklaştıran şeyleri yaparak harcamanın değerini bilirler. Yeni projelere başlarken kendilerine bu soruyu itinayla sorarlar.

Öncelik belirleme, yalnızca zamanlarını nasıl pay ettiklerinin ötesinde daha derinlere kadar uzanır. Mümkün oldukça, kıymetli zamanlarını kendi öz yetkinlikleri içerisinde olmayan görevlerle harcamazlar, becerilerini tamamlayacak kişilerle çalışır veya buna uygun ortaklar bulurlar ve böylece ellerinden gelen en fazla değeri ortaya koymaya odaklanırlar.

6. Rahatlayın

Daima yüzde 110’luk verim göstermeniz ve hedeflerinizi başarma konusunda motivasyonunuzu, ilginizi ve tutkunuzu korumanız mümkün değildir. Denge ve sağlıklı bir işlevsizlik süresi daima bir sporcunun sağlıklı rutinin en önemli bileşenlerinden biri olarak gösterilir. Enerjinizi tazelemek ve yeniden doldurmak için gün içerisinde kendinize biraz zaman ayırmaya ve hafta sonlarınıza ihtiyacınız var.

Hafta sonları ve akşamları antrenmandan bir süre uzaklaşarak kendinize zaman ayırmak da kendinizi daha iyi bir haftaya hazırlamak için eşit derecede önemlidir. Pazar akşamlarınızın 30 dakikasını önceliklerinizi belirlemeye ve önünüzdeki haftada başarmayı planladığınız ilk beş hedefi belirlemeye ayırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!