Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıBacaklarınızda Oluşan Morlukların Sebebini Açıklıyoruz!

Bacaklarınızda Oluşan Morlukların Sebebini Açıklıyoruz!

Vücudunuzu farketmeden bir yerlere çarpmanız sonucunda vücudunuzda çeşitli morluklar oluşabilir. Bu morluklar genellikle 1-2 günde geçecek cinstendir.

Eğer en ufak darbede bile, vücudunuzda günler boyu kalan büyük morluklar oluşuyorsa bu çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliğinden olabilir.

C Vitamini Eksikliği Morluklara Neden Olabilir

Image result for bruise

Bu morlukların oluşmasının en yaygın sebebi, C vitamini eksikliğidir. C vitamini eksikliğinde, C vitamininin ürettiği kolajen vücutta azalır ve yeni kılcal damarlar inşa edilemez. Yeni kılcal damarlar inşa edilemediğinde kılcal damarlar zayıflar ve morlukların vücutta kalma süresi de artar.

Vücutta oluşan morluklar, çoğunlukla kılcal damarların zayıflamasından kaynaklanır. Bu nedenle vücudunuzda bu tip semptomlar gözlemliyorsanız C vitamini eksikliğiniz olup olmadığını doktorunuza danışarak öğrenmelisiniz.

Stres, Kandaki C Vitamini Oranını Düşürür

Image result for stress

Modern çağın en yaygın sorunlarından biri olan stres de C vitamininin vücuttaki azlığına sebep olur. Stresten uzak durarak bu morlukların çok daha çabuk sürede vücudunuzdan kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

C Vitamini Bulunan Yiyecekler

Related image

C vitamini yeşil yapraklı tüm sebzelerde bol miktarda bulunur. Ayrıca turunçgiller (portakal, limon, greyfurt, mandalina), çilek, mango, kavun, kivi, yaban mersini gibi meyveler de C vitamini bakımından zengindir.

C Vitamini Takviyesi

Image result for vitamin c supplement

C vitamini, özellikle kış aylarında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bir takviyedir. Efervesan tablet veya diğer formlardaki tüm takviyeleri kolayca tüketebilirsiniz.

Yine de her vitamin ve mineral takviyesi tüketimindeki gibi, C vitamini konusunda eksik olup olmadığınızı doktora danışmanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!