Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıBacak Kası Antrenmanları Neden Sürekli Es Geçiliyor?

Bacak Kası Antrenmanları Neden Sürekli Es Geçiliyor?

Bacak kasları, düzenli olarak antrenman yapan sporcuların çalışmayı en sevmediği kas grubu. Bu nedenle bacak çalışmayan pek çok fitness tutkunu var.

Bu durumun arkasında yatan neden ne? Bacak kaslarını çalışmaktan neden bu kadar nefret ediliyor? Vücut geliştirmenin belki de en önemli kas grubu olan bacaklara artık neden gereken özen gösterilmiyor? Bütün bu gizemi adım adım çözeceğiz.

Bacak Kasları Zayıf Figürler Ön Plana Çıkıyor, Bacak Kaslarına Özenilmiyor

Image result for chest and biceps

Yalnızca üst vücudun prim yaptığı bir dünyada haliyle insanların çoğu üst vücudunu geliştirmeye özeniyor. Yalnızca üst vücuda odaklanmak hem daha kolay hem de daha zevkli olduğu için çoğunluk bacak çalışmaktan kaçınıyor.

Genellikle başkalarını etkilemek, kendini kanıtlamak amacıyla spor salonuna adım atan kişiler dolayısıyla ayna kasları denen kaslara odaklanıyorlar. Kol, omuz, göğüs gibi ayna kası diyebileceğimiz kas gruplarının limitleri zorlanırken arka plandaki bacak, sırt gibi geliştirmesi zor olan ve ilgi görmeyen kaslar ihmal ediliyor.

Daha büyük bacak kaslarına sahip olmak için “Bacak Kaslarını Büyüterek Genişleten En Etkili Hareketler” yazısını mutlaka okuyun!

Çoğu İnsan Antrenmanlara Kısa Vadeli Odaklanıyor

Kimse 10 yıl boyunca antrenman yapacağını düşünerek spor salonuna üye olmuyor. Kısa yollar deneyerek, kısa bir zaman dilimi ayırarak hedefe ulaşıp sonra bu hedefi korumak amaçlanıyor.

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlayıcı olan bacak antrenmanları, çok uzun süreli bir amaç için spor yapmayan insanların antrenman programlarında fazlalık halini alıyor.

Kısa süreli odaklanılan bir konuda, haliyle zorlu kısımlardan da vazgeçiliyor. Bacak antrenmanlarının en zorlu antrenmanlar olduğu farkeden kişiler, bu antrenmanları programlarının dışına atmaya başlıyorlar.

Bacak Çalışmak Gerçekten Zordur

Image result for skip leg day

Gerçek bir bacak antrenmanını yapabilmek, hem üst vücut çalışmaları kadar zevkli değildir hem de oldukça zorlayıcıdır. Kısa sürede sonuç almaya çalışan birinin bacak antrenmanlarından kaçması bu nedenle son derece doğaldır.

Doğru formda squat veya deadlift gibi tekniği zor egzersizleri yapabilmek, set üstüne set bacakları çalıştırarak yürüyecek hale gelmek gerçek motivasyon ister. Kısa sürede sonuç almaya çalışanlarda, gerçek motivasyon yoktur. Bu nedenle bacak antrenmanlarının es geçilmesi kolaylaşır. 

Profesyonel sporcuların bile zorlanarak yaptığı bacak antrenmanları, yalnızca 5 aylığına spor salonuna üye olan biri için büyük bir yüktür. Bu yüzden bu yükten kurtulmak istenir.

“Bacak Kaslarını Niçin Çalıştırmalıyız?”: Bacak Antrenmanının Önemi

Image result for why should we train legs

Güç temeli sağlam, dengeli bir vücut için üst vücuda gösterilen özeni alt vücuda da göstermeliyiz. Gün içerisinde çok daha fazla kullandığımız kaslar olan bacakları güçlendirmek daima bizi ileri götürür.

Orantısız bir görüntüdense, dengeli bir görüntü yakalayabilmek adına en azından haftada bir de olsa bacak kaslarının limitlerini zorlamalıyız.

Bacak kasları vücudun en fazla kas kütlesinin bulunduğu bölgeyken, bu bölgeyi tamamen ihmal etmek vücutta dengesizlik yaratır ve bir noktadan sonra estetik görüntünün de kaybolmasına neden olur.

Eninde Sonunda Bacak Çalışmak veya Çalışmamak Tercih Meselesidir

Tabii ki bacak çalışmak size berbat hissettiriyorsa, estetik olarak orantılı göründüğünüzü düşünüyorsanız, bacak çalışmamak size kendinizi iyi hissettiriyorsa ve bacak çalışmak hedeflerinize yönelik değilse bacak çalışmayın.

Önemli olan istedikleriniz ve ona yönelik yapacaklarınızdır.

Yine de bacak çalışmasanız da, kısa süreli hedeflerden kaçının ve salona bir alışkanlık olarak bakın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!