Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıKalorisi Az, Proteini Yüksek Piyasadaki En İyi 5 Fıstık Ezmesi

Kalorisi Az, Proteini Yüksek Piyasadaki En İyi 5 Fıstık Ezmesi

Kaşık kaşık fıstık ezmesi yerken bir anda kavanozun dibini görenlerden misiniz? İtiraf vakti geldi arkadaşlar, fıstık ezmesi bizim de zayıf noktalarımızdan biri.

Peki yer fıstığı ezmesi yerken kalorileri aklınıza getirdiğiniz oluyor mu? Kazayla bir kavanoz fıstık ezmesi kalori sayısına baktıysanız o kavanozu elinizden fırlattığınız olmuş da olabilir. Bunun büyük bir problem olduğunu biliyoruz fazladan tüketebileceğiniz fıstık ezmesi ile günlük kalori ihtiyacınızın yarısını bir anda karşılayabilirsiniz… Bu sebeple fıstık ezmesi tüketimini desteklesek de nasıl tüketeceğinize dair tüyolar vermemiz gerekiyor.

Ama öncelikle piyasada bulunan düşük kalorili ve yüksek proteinli fıstık ezmeleri listemizi sizinle paylaşıyoruz.

En İyi 5 Fıstık Ezmesi:

1. Ohmega Sürülebilir Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Ohmega Yer Fıstığı Ezmesi, %24 protein oranı ile kaslarınızın korunmasını destekleyen bir üründür. Keten tohumu ilavesi sayesinde omega 3 yağ asitlerinin tüketilmesini ve tokluk süresinin uzamasını sağlar. Servis başı fiyatı 0,93 TL’dir.

2. Big Joy Yer Fıstığı Ezmesi 360 Gr

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Türk markası Big Joy Yer Fıstığı Ezmesi ürünleri ile tüketicilerin en çok tercih ettiği markalardan biri. Tam bir sporcu dostu olan yer fıstığı ezmesi şeker ilavesi bulunmayan, 1 servisinde %15 oranında proteine sahip leziz bir ezmedir. Servis başı fiyatı 1,61 TL’dir.

3. Bellanut Pury Yer Fıstığı Ezmesi 750 Gr

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Bellanut Pury Yer Fıstığı Ezmesi keyfinizi 8,5 gram lif içeriği ile daha sağlıklı bir hâle getiriyor. 100 gramda (yaklaşık 1 yemek kaşığı) 29,3 gram protein ile kaslarınızı korur. Ürünün servis başı fiyatı 0,92 TL’dir.

4. Grenade Carb Killa Spread 360 Gr

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Fıstık ezmesine bambaşka bir yorum katan Grenade Carb Killa Spread ile tanışın. Beyaz çikolatalı kurabiye aroması kavanozun dibini görme isteği ulaştırsa da siz temkinli olun. Vejetaryen içeriğe sahip ürünün servis başı fiyatı 5,36 TL.

5. Ohmega Parçalı Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Pürüzsüz kremamsı bir kıvam yerine kıtırlı lezzetleri tercih edenlerden misin? Ohmega Parçalı Yer Fıstığı Ezmesi ile parçacık seven kişiler için alternatif bir ürüne sahip. Bir servisinde %24 oranda protein içeren ezmenin servis başı fiyatı 0,93 TL.

Fıstık Ezmesi Gerçekten Sağlıklı mı?

Bu kadar kalorili bir ürünün sağlıklı olabilmesi akla yakın gelmiyor olsa da fıstık ezmesi kendinize yapabileceğiniz en lezzetli sağlıklı seçimlerden biri. Nasıl mı?

Yıllarca kilo aldırır diye çekindiğiniz ya da aldığınız kiloların tek suçlusu olarak gördüğünüz bu ürün (tabii ki kavanozu bir seferde yalayıp yutmadığınız durumlarda), içerdiği sağlıklı yağlar ile vücudunuzu koruyor ve besliyor. Burada ayrıca şekersiz fıstık ezmesi ve doğal fıstık ezmesi seçeneklerinin yanında benzer etkilere sahip fındık ezmesi seçeneklerine de değinelim. Damak tadınıza göre iki ürün de gayet faydalı içeriğe sahiptir.

[ls_content_block id=”13465″]

Fıstık Ezmesi Faydaları

Fıstık ezmesi 8 farklı yoldan genel sağlığınıza iyi geliyor. Fıstık ezmesi yararları arasından öne çıkanları sizinle paylaşıyoruz.

1. Kilo Vermeye Yardımcı

180-210 kalori fıstık ezmesini bir diyet ürün olarak görebilirsiniz. Bunun sebebi yer fıstığı ezmesinin tok tutma özelliğidir. İçerdiği yüksek protein ve lif bir araya gelince sizin daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olurlar.

2. Kalp Sağlığını Destekler

Fıstık ezmesi kardiyovasküler hastalıklarla ilgili hücre hasarını dengeleyen p-kumarik asit adı verilen bir madde içerir. Ayrıca, fıstık ezmesi doymuş yağdan çok kalp dostu doymamış yağlardan içerir, bu da kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

3. Kanser Riskini Azaltabilir

Yer fıstığı ezmesi yüksek oranda e vitamini içerir. Araştırmalar e vitamininin mide, kolon, akciğer, karaciğer ve başka çeşitlerdeki kanser risklerini azalttığını göstermektedir.

4. Alzheimer gibi Nörolojik Rahatsızlıklara Karşı Korur

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Yer fıstığı içerisinde büyük oranda niasin (vitamin b3) içerir ve niasin tüketimi yüksek olan kişilerin Alzheimer ve benzer hafıza odaklı hastalıklarla daha az karşılaştığı görülmüştür.  Niasin beyin hücrelerindeki hasarın onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca p-kumarik asit de oksidatif stres kaynaklı nörolojik bozuklukları engelleyebilir.

5. Safra Kesesi Taşı Oluşumunu Engeller

Yer fıstığı ezmesi tüketimin safra kesesi taşı riskini %25 oranında azalttığı görülmüştür. Bunun sebebi olarak, kötü kolesterolün safra kesesi taşı oluşumu sağladığı ve yer fıstığının da kötü kolesterole engel olduğu gösterilmektedir.

6. Diyabet Riskini Azaltır

Yer fıstığının iyi bir kan şekeri düzenleyicisi olduğu ve diyabet riskini azalttığı görülmüştür. Journal of The American Medical Association’da yayınlanan bir araştırmaya göre haftada en az beş gün günde 2 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi yemek özellikle tip 2 diyabet olmak üzere diyabet riskini %30’a kadar azaltabiliyor.

7. Kemiklerin Güçlenmesine Yardımcı Olur

az-kalorili-yuksek-proteinli-en-iyi-fistik-ezmesi-markasi

Kana oksijen karışmasını ve güçlü kemikler oluşturulmasını sağlayan demir ve kalsiyum, yer fıstığı ezmesinde bol miktarda bulunmaktadır.

8. Vücut Geliştiriciler Toplanın!

Her 2 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi 8 gramdan fazla protein, e gram lif, 208 miligram potasyum, yarım gramdan fazla demir, 24 mikromiligram folat, 188 kalori ve 3 gram şeker içerir. Bu içerik, vücut geliştiricilerin ağırlık çalışmaları için ihtiyaç duydukları beslenme düzenine uyar. Yani yer fıstığı, spor salonunda ter dökmenize yardım edecek muhteşem bir kaynaktır!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!