Muscle & FitnessTakviyeAntrenman Öncesi Enerji Artışı Sağlayan Pre-Workout Takviyeleri Zararlı mıdır?

Antrenman Öncesi Enerji Artışı Sağlayan Pre-Workout Takviyeleri Zararlı mıdır?

Düzenli olarak spor yapıyor ve ağır antrenman programları uyguluyorsanız bazı zamanlarda isteksizlikten ya da motivasyon düşüklüklerinden muzdarip olabilirsiniz. Antrenman öncesi ürünler, diğer adıyla pre workout supplementler hem antrenmanınızı daha verimli bir şekilde tamamlamanıza hem de devamlılık sağlamanıza yardımcı olabilir.

Pre Workout Nedir?

Pre workout supplementler genellikle suya eklenen ve antrenmandan önce tüketilen tozlardır. Ekstra enerji ve beslenme yararları sağladıkları iddia edilir. Fakat bu tozlar sizin için gerçekten sağlıklı mı? Bazı markalar size “hızlı enerji, odaklanma ve güç”, bazıları “gelişmiş güç” ve hatta bazıları “patlayıcı enerji” sağladıklarını söylemektedir.

Öncelikle antrenmanınızdan en iyi verimi elde etmek istiyorsanız, yapılan her tekrarın ve kullanılan ağırlığın öneminden gerçek anlamda emin olmalısınız. Tabiki öncelikle oturduğunuz yerden bir an önce kalkmalı ve harekete geçmelisiniz. Bunun yanı sıra kendinize antrenman yapmak için gerekli olan motivasyonu sağladığınızda daha iyi ve daha etkili bir egzersiz seansı için sizi güçlendirmek üzere tasarlanmış antrenman öncesi takviyeler kullanabilirsiniz. Fakat öncelikle örneğin pre workout ürünlerde sıklıkla bulunan kafeinin ve diğer bileşenlerin kullanmadan önce, egzersiz sırasında vücudunuzu nasıl etkileyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Belki doğal alternatifler de sizin için daha sağlıklı ve yerinde bir seçim olabilir.

Pre Workout Neden Kullanılır?

pre-workout-nedir

Antrenman öncesi farklı takviyeler farklı iddialarda bulunurken, pre workout takviyelerin asıl amacı, enerjinizi ve ekstremitelere kan akışınızı artırarak egzersizden daha fazla verim elde etmenize yardımcı olmaktır (1). Bir antrenmandan önce alındığında, daha iyi odaklanmanıza, daha ağır kaldırmanıza ve zorlu bir antrenman için daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmışlardır. Uluslararası Sporcu Beslenme Derneği Dergisi’nin 2010 tarihli sayısında yayınlanan bir çalışmada, egzersiz öncesi pre workout kullanımıın deneklerde kardiyovasküler aktivite ve anaerobik koşu kapasitesini arttırdığı tespit edilmiştir.

preworkout

Pre Workout Takviyeler Nasıl Çalışır?

Antrenman öncesi takviyeler, kardiyovasküler sisteminizde belirli etkilere neden olan maddeleri içerir. Antrenman öncesi supplement söz konusu olduğunda en yaygın madde kafeindir. Antrenman esnasında enerji ve dayanıklılık için kafein kapsülleri de bulunmaktadır. Tipik takviyeler 100 ila 300 mg kafein içerebilir, bu da bir fincan kahve içindeki miktarın üç katına denk gelmektedir. Diğer bileşenler arasında ekstremitelerinize kan akışını arttırdığı bilinen arjinin ve diğer farklı maddeler bulunmaktadır.

Pre Workout Kullanımının Zararları Var mıdır?

Bu takviyeler antrenman sırasında daha enerjik hissetmenize ve daha fazla verim elde etmenize yardımcı olabilir, ancak bu avantajlardan faydalanmak için harcamanız gereken fiyatlar çok yüksek olabilir. Ayrıca 2011 yılında orduda görev yapan Micheal Lee Sparkling adından bir asker birliği ile 10 dakika çalıştıktan sonra hayatını kaybetmiştir. The New York Times’da yer alan habere göre ölüm nedeni kalbinin durması olarak bildirilmiştir.  Antrenman öncesi takviyeleri aşırı dozlarda almak kalp atış hızını fazla oaranda artırabildiğinden, bunları yorucu kardiyovasküler aktivite ile birleştirmek ve bilinçsiz bir şekilde kullanmak kalp üzerinde aşırı baskı yaratabilir. Daha az ciddi olan diğer yan etkileri ise titreme hissi, aşırı enerji artışı, baş ağrısı ve bulantıyı içerebilir.

Pre Workout Kullanmak Gerekli midir?

antrenman-oncesi-takviye

Etkili bir antrenman için pre workout takviyeler gerekli olabilir fakat olmazsa olmaz değildir. FDA, takviyeleri ilaçlarla aynı şekilde düzenlememektedir. Bu, bir takviyenin performansınızı veya sağlığınızı nasıl etkileyeceğini öngörmek için uygun çalışmaların tamamlanamadığı anlamına gelebilir. Bunun yerine, antrenmanlarınızın çok daha iyi geçmesi ve bu doğrultuda hedeflerinize ulaşmak için sağlıklı beslenme sürecine odaklanabilirsiniz. Kompleks karbonhidratlar ve yağsız, protein içeriği yüksek yiyecekler yiyerek, olumsuz yan etkiler ile karşılaşmadan egzersiz yapmanıza yardımcı olacak uzun süreli enerji kaynakları tüketmiş olursunuz. Yer fıstığı ezmesi ile muz ya da buğday krakeri ile birkaç dilim az yağlı peynir tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

Pre workout olarak da kullanılan karnitin hakkında bilgi edinmek için “Yağın Enerjiye Dönüşümünü Destekleyen Karnitin Hakkında Her Şey” makalesini okuyabilirsiniz.

Ayrıca antrenman öncesi kullandığınız takviyeye güveniyorsanız ve performansınızı artırmak için doğal bileşenler ile birlikte belirtilen güvenli seviyelerde uyarıcılar içeriyorsa, o zaman elbette buna devam edebilirsiniz (2). Ancak, daha yüksek enerji seviyeleri ve hızlı kas kazancı için bir takviye almayı düşünüyorsanız, o zaman bir fincan kahve, protein içeriği yüksek yiyecekler ve egzersiz sırasında yakabileceğiniz kadar karbonhidrat ile kendinize doğal bir pre workout takviyesi hazırlamış olabilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşamam diyorsanız da piyasadaki prework out supplementlerini deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!