Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıTükenişe Gidilen AMRAP Antrenmanı ile İlgili İlginç Bilgiler

Tükenişe Gidilen AMRAP Antrenmanı ile İlgili İlginç Bilgiler

Antrenman yazılarında AMRAP terimini sık sık görürsünüz. Muhtemelen ne anlama geldiğini de biliyorsunuzdur. Kısaca bahsetmek gerekirse AMRAP; yapabildiğiniz kadar set veya yapabildiğiniz kadar tekrar yapmanız gerektiğini gösterir.

İngilizce kısaltma olan AMRAP’in açılımı ise “as many rep as possible” veya “as many rounds as possible” şeklindedir. Antrenmanın tipine göre hangi anlama geldiği değişecektir.

Antrenörler son zamanlarda bu tip antrenmanları gerçekten seviyorlar. Neden bu kadar sevildiğine değinmek faydalı olacaktır.

AMRAP Zaman Kazandırır

Image result for dont waste time at the gym

Kas gelişimini tetikleyecek kadar uyarıyı kasa göndermek için birçok set uygulamamız gerekebiliyor. Bazı günler, AMRAP yöntemiyle zaman kazanabiliriz. Zamanı kısıtlayarak birim zamanda yapılan işi arttırıp kas gelişimini tetiklemeye devam edebiliriz. Tabii ki AMRAP sürekli uygulanabilir bir yöntem değil. Çünkü sürekli tükenişe gitmek kas gelişimini olumsuz etkiler.

AMRAP Güç Test Etmek İçin İyi Bir Yoldur

Image result for amrap strength test

Bir ağırlıkta maksimumunuzu gerçekten denemek yerine, maksimum rakamınıza yakın bir ağırlıkla yapabildiğiniz kadar tekrar yapabilirsiniz. Bu da bir AMRAP yöntemidir.

Bunun en yaygın olarak görüldüğü yer NFL ligidir. Amerikan futbolcularına en yüksek ağırlığı kaldırtmak yerine, 100 kilogram ile maksimum tekrar yaptırırlar. Bu da aslında AMRAP yöntemidir.

Gücünüzü test edip, ilerleyişinizi gözlemlemek adına AMRAP antrenmanlarından faydalanabilirsiniz.

AMRAP İle Kısa Sürede Çok Fazla Kalori Yakabilirsiniz

Image result for HIIT

AMRAP aslında bir noktada HIIT antrenmanlarına da benzer. Kısa sürede en yoğun efor sarfedilir. Bu nedenle belki de 3-4 sette veya uzun sürede harcanacak olan kaloriyi tek sette veya limitli bir sürede çıkarabilirsiniz.

Metabolik yükleme konsepti sayesinde, vücudunuzun limitlerini zorlayarak vücudunuzun sahip olduğu enerjinin büyük kısmını tüketebilirsiniz. Glikojen depolarını hızlıca boşaltıp yağ yakım sürecine çabuk geçebilirsiniz.

Ancak bu yöntemi zekice kullanmalısınız ve alışkanlık haline getirmemelisiniz. Hele ki her sette tükenişten kesinlikle uzak durmalısınız. Aksi takdirde sakatlık sürekli kapınızda olur.

AMRAP Vücut Ağırlığı ile Evde Vücut Geliştirmede De Kullanılabilir

Image result for home workout

Vücut ağırlığıyla antrenman yapmayı sevenlerdenseniz, uzun süre çalışmak veya setler süren antrenmanlar yapmak yerine AMRAP yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede merkezi sinir sisteminiz çok yorulmadan kısa sürede kaslarınızı yorup geliştirebilirsiniz.

Özellikle şınav, barfiks gibi belli seviyeden sonra kolay yapılabilen vücut egzersizlerinde hem gücü test etmek hem de kısa sürede kasa gerekli uyarıyı vermek adına AMRAP oldukça başarılı bir yöntemdir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!