Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıAlt Vücut Kuvveti İçin Pilometrik Hareketler Etkili midir?

Alt Vücut Kuvveti İçin Pilometrik Hareketler Etkili midir?

Pilometrik Hareketlerin Alt Vücut Kuvvetine Etkisi İle İlgili Varsayım

Pliometrik hareketler, özellikle daha çok çeviklik hedefleyen atletlerin kullandığı popüler bir antrenman tarzıdır. Plio, dikey atlama yüksekliğini geliştirmek ve sportif performans için gereken çeşitli işlevsel yetenekler için kullanılır. Uyarlanabilen değişiklikler arasında agonist kaslara yapılan sinir nakli, kas aktivasyonu ve/veya koordinasyonu stratejilerindeki değişiklikler, baldır kaslarının kas-tendon kompleksinin mekanik özelliklerindeki değişiklikler, kas boyutu ve/veya yapısındaki değişiklikler ile tek-lif mekaniğindeki değişiklikler sayılabilir. Sayılan yararlar, artış gösteren alt vücut kuvveti ve gücü için iyi bir antrenman uyarılımı sağlar.

Araştırmalar Pilometrik Hareketlerin Alt Vücut Kuvvetine Etkisi Hakkında Neler Söylüyor?

Image result for plyometric lower body

Macar araştırmacılar futbol oyuncuları üzerinde kısa süreli pliometrik antrenman etkilerini test ettiler. Normal idman rutinlerinin yanı sıra, yaptıkları antrenmana her hafta pliometrik çalışmalar eklendi. Kontrol grubu normal idman rutinini uygularken pliometrik çalışma yapmadı.

Bu Araştırmalardan Elde Edilebilecek Sonuç Nedir?

Image result for plyometric lower body

Pliometrik antrenman, bacak ve ayaklardaki güç ile maksimal diz açan kuvvetinde önemli derecede gelişme sağladı.

Sonuç

Plato, kaçınılmaz bir engeldir. Rutininize arada sırada pliometrik hareketler ekleyerek platoları daha kolay atlatabilirsiniz. Rutinlerdeki sıkıcılığı da eğlenceli pliometrik hareketler sayesinde aşabilirsiniz. Pliometrik hareketleri, bacak antrenmanının “hafif günlerinde” yapın.

Bu Şınavı Deneyerek Daha Çok Kası Aynı Anda Çalıştırın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!