Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıAğırlık Kaldırmak Ömrü Uzatır mı?

Ağırlık Kaldırmak Ömrü Uzatır mı?

Ne İçin Ağırlık Kaldırıyoruz?

Bir çok farklı amaçla ağırlık kaldırıyoruz. Bu amaçlara görünüş, atletik performans, güçlenme, postür bozukluklarını engelleme gibi pek çok amaç dahil. Eninde sonunda hepimiz sağlıklı ve güçlü bireyler olmak için ağırlık kaldırmayı seçmiş bulunuyoruz. Yaptığımız işi de yıllar boyu yapmamız gerektiğini bilerek, sonucu düşünmeyip sürece odaklanıyoruz.

Mark Rippetoe (gelmiş geçmiş en iyi antrenörlerden) bir keresinde “Güçlü insanları öldürmek zordur.” demişti. Araştırmalar da güç ve kas kütlesinin artışının, pek çok hastalığın önlenmesi ile ilişkilendirilebileceği yönünde. Örnekleri gelin birlikte inceleyelim.

Güç Çalışmaları Sağlığı Olumlu Etkiler

Bir çalışmada 921 kişilik, 65 yaşındaki kadın ve erkeklerden oluşan bir grubun kas kütlesi ve yağ oranına bakılıyor. Grup içerisindeki ölçümlere bakıldığında, kas kütlesi ile sağlıklılık arasında pozitif bir ilişki gözlemleniyor.

Güçlü Kaslara Sahip Bireylerde Kanser Riski Daha Azdır

Başka bir araştırmada ise  20-82 yaş aralığındaki 8000 erkeğin, 1980-2003 yılları arasındaki kanser oranı ve kas gücü ilişkisine bakılıyor. Bu araştırmada kanser oranı ve kas gücünün arasında ters bir ilişki olduğu görülüyor. Alkol tüketimi, sigara tüketimi, aile hayatı gibi faktörlere dahi bakıldığında sonuç bağımsız görülüyor. Kas gücü bench press ve squat maksimumlarına bakılarak test ediliyor.

Kalp Krizi Riski Güçlü ve Kaslı Bireylerde Daha Azdır

Bir diğer araştırmada ise az yağ oranı ve az kas oranı, az kas oranı ve çok yağ oranı, çok kas oranı ve az yağ oranı, çok kas oranı ve çok yağ oranı şeklinde dört gruba ayrılmış 6000 hastanın kalp krizine bağlı ölüm riski oranı inceleniyor. Testler sonrasında çok kas oranı ve az yağ oranı grubunun, en az riski taşıdığı gözlemleniyor. Hatta, yağ oranı yüksek olup kas oranını arttıran grupların bu riskinin azalacağına dair bilgiler de bu araştırmada yer alıyor.

Güç Çalışmak En Büyük Öncelik Olmalı

Güç çalışmalarının son zamanlarda özellikle vurgulanıyor olmasının, powerlifting gibi sporların popülerleşmesinin de temelinde yatan fikirlerden biri belki budur? Kas gücüne yönelik çalışmalarınızı, hipertrofi çalışmalarınızla beraber yapabilirsiniz. Hatta bu iki yöntemi kombine ettiğinizde çok iki alanda da daha ileri gideceksiniz.

Bileşke egzersizleri, az tekrarlar ve yüksek ağırlıklar ile uygulamaya bir an önce başlamalısınız. Çünkü sakatlık korkusu, yalnızca hareket yanlış yapıldığında oluşması gereken bir kaygıdır. Squat veya deadlift egzersizleri, yapısı gereği sakatlamaz hatta aksine sakatlıkları önlerler. Yalnızca yanlış yapılan squat ve deadlift setleri sakatlar.

Örnek Güç Antrenmanı

Squat: 3 set, 5 tekrar

Deadlift: 3 set, 5 tekrar

Overhead Press: 3 set, 5 tekrar

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!