Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness Programları4 Yaşında ve İnanılmaz Ağırlıklar Kaldırıyor!

4 Yaşında ve İnanılmaz Ağırlıklar Kaldırıyor!

Küçük yaştaki çocukların ağırlık içeren sporlarla uğraşmasına genellikle sıcak bakılmaz. Birçok insan bunun tehlikeli olduğunu düşünür.

Anne babalar da “uzun boylu olmak” gibi toplum tarafından yaratılan baskının eseri olan hayaller kurar. Aslında böyle bir zorunluluk yoktur. Uzun boylu olmak ile kısa boylu olmak birbirinden iyi veya kötü olarak algılanmamalıdır.

Ayrıca boy genetikle ilgilidir. Kaldırılan ağırlık, boy üzerinde sanıldığı kadar etkili değildir.

Bunların bilincinde olan bir baba, 4 yaşındaki kızının kaldırdığı ağırlığı paylaşınca insanlar tabii ki durmadılar ve eleştirilerini esirgemediler. Crossfit sporcusu olan bu baba, çocuğunun güçlenmesini istediği için ve genetiğinin elverişli olduğunu düşündüğü için ona Crossfit yaptırıyor.

“O benim motivasyonum” diye paylaşım yapan baba, kızının 15 kilo squat yapmasıyla gurur duyduğunu dile getiriyor. Bu ağırlık 4 yaşında bir çocuk için gerçekten etkileyici. Etkileyici olabilmek iyidir, illa ki toplum tarafından hoş karşılanan konularda “iyi” bir şeyler yapmak gerekmez. Ağırlık kaldırılan sporlar henüz çok benimsenmese de, bu sporla uğraşan birileri elbette olacak. James Townsend’in kızı da bu sporla uğraşmaya çoktan başladı.

Birçok yorum yapan insan, Townsend’in kızını erkek sanıyor. Çünkü yalnızca erkekler (!) ağırlık kaldırabilir…

Ayrıca insanlar, Townsend’in kızının ağırlıklar için çok “küçük” olduğunu söyledi. Ama ufaklığın performansı hiç de öyle demiyor. Bu ağırlıkları kaldırabiliyorsa, kemiklerinin daha güçlü olmasına gerek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Gelişim çağında diye yalnızca büyüyüp, spor yapmamasını beklememelisiniz. Çünkü o güçlü ve bu ağırlıkları hareket ettirebiliyor.

Dünyanın en iyi sporcularının da bu yaşlarda spora başlamış olduğunu unutmamak gerekiyor.

Üstelik Townsend’in kızının spora başladığı yaş çok daha erken. Kendisi eskiden cimnastik de yapıyordu ve yapmaya devam ediyor.

Endişelenen ve eleştiriler yağdıran insanlara Townsend:

“Bu sağlıksız değil. Hatta gelişimi için iyi. Büyümenin kısıtlanması yalnızca bir efsaneden ibaret. Bu tip sporlar onun kemiklerini daha da güçlendirecektir. Kaslarını da dayanıklı bir hale getirecektir.” diyerek tartışmayı noktalıyor.

Bu konuda uzman pediyatrist Jarret Patton ise “Ağırlık kaldırmak ve büyümeyi ilişkilendirmek doğru olmaz. Ancak erken yaşlarda olabilecek sakatlıklar onun spor hayatını etkileyebilir. Bu konuda, babasına emanet.” şeklinde konuşuyor.

Babası bu konuda bir uzman, kızını tehlikeye atmayı kesinlikle istemiyor, kızı ise yetenekli. Daha ne olsun?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!