Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıAğırlık Antrenmanları Kadınların Erkeksi Bir Görünüm Kazanmasına Sebep Olur mu?

Ağırlık Antrenmanları Kadınların Erkeksi Bir Görünüm Kazanmasına Sebep Olur mu?

Ağırlık antrenmanları kadınlar için hâlâ bir soru işareti… Kadınların çoğu aşırı kaslı bir görünüm istemediklerinden dolayı ağırlık antrenmanı yapmayı tercih etmiyor. Peki ağırlık antrenmanı gerçekten sizin “erkeksi” görünmenize mi neden oluyor?

Kaslı bir görüntü kazanmak isteyen kadınların sayısı ufak ufak artıyor olsa da bu görüntüyü erkeksi olarak nitelendiren ve istemeyen birçok kadın var. Herkesin fikrine saygı duyuyoruz. Zaten önemli olan görüntünüzle barışık olarak istediğiniz sporu yapmanız. Bir de sağlıklı bir bireyseniz, yaptığınız sporun cinsinin ne olduğu çok da önemli değil.

Tüm bunların yanında ağırlık antrenmanı yapmanın kadınlar üzerinde yarattığı algıya değinmek istiyoruz. Düşündüğünüz gibi ağırlık antrenmanları sizi aşırı kaslı, erkeksi bir görüntüye kavuşturmak zorunda değil! Televizyonlarda imrenerek izlediğiniz Victoria’s Secret mankenlerinden, dizilerdeki yakışıklı ama hulka dönüşmemiş erkeklere kadar birçok kişi ağırlık antrenmanları yapıyor. Yeteri kadar ağırlık antrenmanı yapmanız, sizi ne bir vücut geliştiriciye ne de o korktuğunuz erkeksi görüntüye yaklaştırır.

Kadınlar için ağırlık antrenmanı yapmanın ayrıca birçok olumlu yanı mevcuttur. Günlük hayatınızı kolaylaştıracak; rutin işlerinizi daha az yorularak ve efor harcayarak yapmanızı sağlayacak egzersizler ağırlık antrenmanlarıdır. Market torbalarını taşımak, çocuğunuzu taşımak, evinizin merdivenlerini daha hızlı ve yorulmadan çıkabilmek ağırlık antrenmanlarının sizin günlük hayatınızı kolaylaştıracak yönlerinden bazılarıdır.

Bunlarla birlikte ağırlık antrenmanı yapmak kendiniz için alabileceğiniz en sağlıklı kararlardan biridir. Ağırlık antrenmanları vücudunuzda insülin hassasiyetinizin yükselmesine, yaşa bağlı kas dokularınızın azalmasına engel olmaya, kemiklerinizin dayanıklılığının artmasına ve metabolizmanızın faaliyetlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmesine yardımcı olur.

Bir kadın olarak sağlığınız için yapabileceğiniz en etkili spor seçimlerinden olan ağırlık antrenmanları, size bu bahsettiğimiz faydaları sağlarken aklınızın bir kenarında olan “erkeksi” görüntüden korkmamanızı tekrar vurgulamak istiyoruz. Böyle bir görüntüyü elde etmek için beslenme programınızın da antrenman programınızın da bu hedefe uygun olması gerekir. Hatta genetik olarak böyle bir vücuda sahip olmaya da yatkın olmanız gerekir. Ancak gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırmak için yapacağınız ağırlık antrenmanları tüm vücudunuzun dengeli bir biçimde güçlenmesine yardımcı olur.

Barbara Fialho, Hip-Thrust

Dünyaca ünlü modellerin çoğu antrenman programlarında yoğun olarak ağırlıklara da yer verir. Ağırlık antrenmanı yapmak onlara erkeksi bir görünüm kazanmanın aksine seksi ve kadınsı görüntülerini korumalarına yardımcı olmaktadır.

Deadlift, hip-thrust, sled, chin-up ve merkez bölgesi çalışmaları, tüm kas gruplarınızı çoklu olarak hedef alan önemli ağırlık antrenmanı hareketlerindendir. Bunlar ayrıca bir miktar kardiyo egzersizlerinin de yerine geçebilir. Deadlift yaparken nabız ölçümü yaparsanız demek istediğimizi anlayabilirsiniz.

Tüm bu artılarını bir yere yazdıktan sonra elinizde olmayan eksilerle bir kadın olarak ağırlık antrenmanları yapmaktan korkmanızın hiçbir anlamı yok. Unutmayın, hedefinize giden antrenman ve beslenme programlarına sahip olduğunuz sürece düşündüğünüzden farklı bir görüntüye kavuşmanıza imkan yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!