Muscle & FitnessCelebrityÜnlü Workoutlar: Adriana Lima

Ünlü Workoutlar: Adriana Lima

Ünlü Workoutlar serimizin yeni ismi, kusursuz fiziği ve güzelliği ile yıllara meydan okuyan Adriana Lima… Hepimiz kendisini Victoria’s Secret’ın en değerli meleklerinden biri olarak tanıyoruz. Hatta Victoria’s Secret melekleri denildiğinde tüm zamanların akla gelen ilk mankeni diyebiliriz. Oysa geçmişine dönüp baktığımızda çocuk yaşlardan beri modellik yaptığını görüyoruz. Tabi bunun getirisi olarak kendisini devamlı formda tutmak zorunda. Sırrının ne olduğunu tahmin etmek ise tabi ki zor değil: sıkı bir diyet ve antrenman programı…

Bu yazımızda güzelliği sıkça konuşulan Adriana Lima’nın aslında bu güzelliğin arka planını oluşturan ve her saati ince ince hesaplanmış egzersiz ve beslenme rutinini ele alacağız. ‘Sporu bir yaşam biçimi olarak benimseme’ tabirinin canlı örneği olan mankenin 40 yaşına merdiven dayamış haliyle nasıl bu kadar formda kalabildiğini gelin birlikte inceleyelim.

Adriana Lima Vücudu İçin Egzersiz Planı

Fitness söz konusu olduğunda mankenler arasında en inançlı, en çalışkan kişilerden birinin Adriana Lima olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir mankenin tüm yıl boyunca hazır olması gerektiğini söyleyen Lima, doğal olarak düzenli, yeterli ve tutarlı bir antrenman programının kendisi için kritik öneme sahip olduğunun bilincinde. Bu bilincin artık hayatının her alanına işlediği manken için egzersiz yapmak; neredeyse yemek yemek, su içmek gibi hayatın bir parçası. Öyle ki güzel manken, gittiği yeni şehirlerde bile kaldığı otelin fitness salonu varsa bu fırsatı kaçırmadığını ve sabah erkenden soluğu salonda aldığını söylüyor. Eğer yoksa bu antrenman yapmayacağı anlamına gelmiyor elbette… Uyanır uyanmaz nefes açıcı bir koşu, yapabileceği en iyi güne başlangıç rutini.

En sevdiği egzersizlerden birinin ip atlamak olduğunu söyleyen Lima, kalp atış hızını artırmak için her sabah 10 dakika ip atladığını söylüyor. Boks yapmaktan çok keyif aldığını bildiğimiz manken, uzun zamandır profesyonel bir boksörle birlikte çalışıyor. 60 – 90 dakikalık aralıklarla yaptığı boks antrenmanları, onun için mükemmel bir kardiyo rutini…

Boks ve ip atlamanın yanı sıra vücut ağırlığı ile yapılan egzersizleri de oldukça seviyor. Yüksek yoğunluklu kardiyo yapmaktan hoşlandığını ancak crossfit’in kurallarından da pek haz etmediğini dile getiriyor. Aynı anda tüm vücudunu çalıştırmak yerine her gün ayrı bir bölgeye odaklanmaktan yana kendisi… Yavaş antrenman yapmak da pek ona göre değil; yoğun ve hızlı egzersizler yapmayı her zaman daha fazla tercih ediyor.

Haftanın 6 günü egzersiz yapan ve antrenmanlarını hiçbir koşulda aksatmayan Adriana Lima için belli bir egzersiz planından söz etmek oldukça güç… Boks koçuyla birlikte çalışırken yeni şeyler öğrenmeyi çok seven ve aklına bir hareket geldiğinde her şeyi bırakıp onu yapmaya karar veren Lima’nın programı oldukça çeşitli. Bu nedenle sizlerle bir antrenman programı paylaşamasak da Adriana Lima vücuduna sahip olmak için yüksek yoğunluklu kardiyoyu hayatınıza almanızı ve ip atlama becerilerini geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Adriana Lima Diyet Programı

Adriana Lima vücudu için uyguladığı antrenman programında olduğu gibi beslenmesinde de oldukça istikrarlı ve dikkatli. Özel bir diyet uyguladığını söyleyen manken, her şeyden önce dikkat ettiği en önemli şeyin ağırlığını korumak olduğunu söylüyor. Her zaman sağlıklı beslendiğini, çok nadir kaçamaklar yaptığını öğrendiğimiz Lima’nın en çok tükettiği şeyler; buharda pişirilmiş sebzeler ve yağsız etler. Her gün yaklaşık 150 gram protein tüketiyor ve bir günü toplam 6 öğünden oluşuyor. Protein shakelerin ve suyun vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Adriana Lima’nın tipik günlük diyet programı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Kahvaltı Kuruyemiş ve meyve karışımlı yulaf ezmesi
(ay çekirdeği, fındık, çilek, badem, kuru üzüm vs.)
Sabah
atıştırması
Meyve – sebzelerle hazırlanmış protein shake
Öğle yemeği Tavuk göğsü, tatlı patates ve kinoa ya da kahverengi
pirinç ve sebzeler
Öğleden sonra atıştırması Havuç veya kereviz çubukları, fındık
Akşam yemeği Tavuk, balık gibi yağsız etler ve salata
Gece
atıştırması
Karabuğday, kenevir sütü ve bal

Karabuğdayın beslenme programındaki en önemli besin olduğunu söyleyen Lima, metabolizma ve sindirim problemi yaşamamasını ona borçlu olduğunu düşünüyor. Ayrıca tatlı isteğini de körelttiğini dile getiriyor. Antrenmanlarının arasında enerjiye ihtiyaç duyduğunda bitter çikolata tüketmeyi çok sevdiğini, latte veya cappuccino içerken şeker yerine bal kullanmayı tercih ettiğini söylüyor.

Elbette Adriana Lima gibi sınırları zorlayan bir mankenle kendinizi kıyaslanmanız doğru olmayacaktı ancak sağlıklı kalmak için onun antrenman ve beslenme programını rahatlıkla takip edebilirsiniz. Kim bilir; yeterince inançlı ve istikrarlı olabilirseniz, bir gün Adriana Lima vücudundan daha iyisine bile sahip olabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!