Muscle & FitnessEğlence72 Yaşında ve 2.000 Maraton Koşan Larry Macon'ı Duymuş muydunuz?

72 Yaşında ve 2.000 Maraton Koşan Larry Macon’ı Duymuş muydunuz?

Maratonlarda sayısal veriler önemlidir. Süreyle, rakiplerle ve kendi rekorumuzla yarışırız. Bununla beraber biyolojik saatimizle de yarışırız. Çoğu koşucuya sorarsanız onlar size koşunun can yakıcı birşey olabileceğini söyler. Larry Macon hariç.

72 yaşındaki koşucu yakın zamanda 2 bininci maratonunu bitirdi. Bu durumu daha da inanılmaz kılan ise ilk maratonunu 20 sene önce yani 52 yaşında koşmuş olması. Kendisi Amerika’nın 23 farklı eyaletinde en az bir kez maraton bitirdi. Rekoru ise 4 saat 15 dakika. Ama sayısal veriler onun için çok önemli değil.

Zamanın kendisini çok etkilemediğini dile getiriyor. Sonuncu olduğu bir yarışta, birinci olduğu bir yarıştan daha az keyif almadığını dile getiriyor. Avukat olmasından ötürü bazı davaları bitirmenin 10 seneyi bulabileceğinden bahsederek, bir işi 5-6 saatte bitirmenin güzel bir duygu olduğunu söylüyor.

Koşu Alışkanlığını Başlatan Yalan

Duruşma avukatlığı yaptığı dönemde Macon, her Pazartesi diğer avukatlarla dışarıda buluşup muhabbet ederdi. Bir gün, arkadaşları sportif faaliyetlerini anlatıp övünürken, kendisine spor yapıp yapmadığı sorulduğunda maraton koşmaya hazırlanıyorum yalanını söyledi. Arkadaşları da maratonun 3 hafta sonra olduğunu söyledi ve kendisi için parti düzenlemeyi teklif etti.

Macon zorunlu olarak koşu antrenmanlarına başladı. İlk yarışı doğduğu yer olan San Antonio’daydı. Hiç koşmadığı kadar koşmasına neden olan bu yarıştan sonra bir daha koşu yarışına katılmayı düşünmediği fikrini dile getirdi.

Ama tekrar ve tekrar katıldı. 6 sene içinde 12 maraton koşmuştu. Ardından yılda 59 maraton sayısına ulaştı. Ardından yılda 80. Sonra bir arkadaşı kendisine, yılda en fazla maraton koşma ile ilgili Guinnes Rekoru’nu bilip bilmediğini sordu. Araştırınca bu sayının 100 olduğunu öğrendi ve çalışmalarına başladı.

2008 yılı içinde 105 tane maraton koştu. Bu sayede bu alanda Guinness Rekoru sahibi oldu. 2010 yılında, rekoru 106’ya çıkardı. 2011 yılında 113, 2012 yılında 157. Son noktayı koyduğu sene 2013 senesiydi. Akıllara durgunluk veren sayı 255’ti. Bunlardan 239 tanesi Guinness tarafından kabul edildi.

Macon’ın Dünya Kadar Koşması

Macon işinden dolayı düzenli olarak seyahat etmekte. Seyahat günlerine ve toplantı günlerine göre de antrenman programını ayarlamakta ve koşulara başka şehirlerde de çıkmakta. Maraton programı iş ile birlikte bazen acımasız olabiliyor. Bir şehirde cumartesi günü maraton koşup, ertesi gün iş için uçakla başka şehire gidip orda da maraton koşmuşluğu var.

Macon’ın Dayanıklılığı

Her hafta en az iki maraton koşan Macon, pek fazla eklem ve kas ağrısı yaşamadığını dile getiriyor. Bir çok açıdan bir koşucunun biyomekaniksel anlamda gelebileceği en iyi durumda. Özellikle de yaşına göre çok yüksek bir seviyede. Hiçbir zaman antrenör veya masörle çalışmadı. Fazla uyuma alışkanlığına da sahip değil. Psikolojik olarak kendini çok iyi hazırladığını söyleyebiliriz. Yarışı bitirdiğinde, başladığındaki gibi dinç hissetiğini söyleyen Macon, bir çoğumuz için önemli bir rol model olabilecek biri.

İşte Jennifer Lopez’in Merdiven Koşularının Ne Kadar Etkili Bir Kardiyo Antrenmanı Olduğunun Kanıtı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!