Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness Programları15 Kilo Verip 6 Pack Çıkarmak İçin Yapmanız Gereken Değişiklikler Var!

15 Kilo Verip 6 Pack Çıkarmak İçin Yapmanız Gereken Değişiklikler Var!

Erkeklerin birçoğu kilo aldıktan sonra “spora başlamam lazım, iyice yağlandım…” anını yaşıyor. Görüntüden ziyade, sağlığı da tehlikeye sokan bu durum ile ilgili harekete geçmek gerekebiliyor.

Josh Ingraham, böyle bir an yaşayacağını hiç düşünmüyordu. Çünkü daima sağlıklıydı ve iyi görünüyordu. Aktif olarak spor yapan Ingraham, birçok dövüş sanatının yanı sıra beyzbol ile de ilgilenmişti. Beslenmesi konusunda da oldukça dikkatliydi.

Ancak çocuğu olduktan sonra ve ailesine odaklandıktan sonra işler değişti. Düzenini tam olarak oturtmak için çırpınan Ingraham, kendini bir anda bahsettiğimiz anda buldu.

“Kendime asla zaman ayıramıyordum. Antrenman dahi yapabildiğimi hatıramıyorum. Her şey kontrolümün dışındaydı. Uyuyamıyordum ve beslenmeme dikkat edemiyordum.” diyen Graham yağlandığını her geçen gün daha çok farkediyordu.

Daha sonra aldığı bir e-mail onu 90 günlük bir fitness meydan okumasına davet ediyordu. Ingraham bu meydan okumaya rahat cevap verebileceğini düşünüyordu. “Önce” fotoğrafını çekti, “sonra” fotoğrafı için harekete geçti. Tam 100 kiloydu ve önünde uzun bir yol vardı.

“Çektiğim fotoğrafa kadar, o kadar berbat bir konumda olduğumu düşünmüyordum. Hayal kırıklığına uğradım.” diyen Ingraham oldukça hırslıydı. Sabah 5’te her saat antrenmanını yapıyordu. Bir antrenman ekmenin dahi devamını getirebileceğini bilerek odaklanıyordu.

90 gün boyunca kendini zorladı, hatta kendini adadı… Güç antrenmanlarının yanı sıra 5 kilometrelik koşular yaptı.

Meydan okumayı kazanamadı ve hayal kırıklığına uğradı. Kazananı görünce hayal kırıklığı daha da arttı. Tekrar başka bir meydan okumayı kabul etti ve sonrasında yazının fotoğrafındaki “sonra” pozunu verebildi.

İşte Ingraham’ın yaptığı değişiklikler:

Evde Yemek Yapın

“Kendi öğünlerinizi kendiniz hazırladığınızda, ne yediğinizden daima emin olabilirsiniz. Bu da gelişiminizde en büyük rol oynayan faktörlerden biridir.

Genellikle daha az masraflı olan evde yemek yapmak, kendi zevkinize göre öğün hazırlamanızı da sağlar.

Araştırmalar da evde kendi yemeğini kendi hazırlayan insanların kilolu olma oranının oldukça düşük olduğunu zaten defalarca kez kanıtladı.

Evde yemek yaparak daha temiz, daha sağlıklı ve daha doğru beslendiğimi farkettim. Yediklerimin etkisini direkt olarak karın kaslarımda gördüm. Daha önce sahip olmadığım karın kaslarımı görebilmem gerçekten çok özel! Antrenmanları asla bırakmayacağım…”

Antrenman Programı Seçin ve Asla Taviz Vermeyin

Image result for train hard

“Antrenman ekmekten de öte, antrenman ertelemek dahi kaçınmanız gereken bir alışkanlık. Antrenmanlarınızı gününde, hatta saatinde yapmalısınız. Bu sayede bir süre sonra antrenman yapmak için sabırsız hale gelecek kadar programınıza bağlanacaksınız.

Ben kendime uyan bir güç antrenmanı seçtim. Yanında da HIIT kardiyolar uyguladım. Bu sayede hızlı yağ yaktım. HIIT yaparken koşmak yerine kas geliştirme egzersizlerine devam ettim. Dips ve barfiks favori egzersizlerimdi. Zaman zaman zıplama, depar gibi egzersizler de eklediğim oldu.

Özellikle benim gibi aileniz varsa ve işiniz de yoğunsa, programlı olmanız çok önemli. Ben 1 saat uykudan fedakarlık etmeyi göze aldım. Siz de size uyan şekilde bir program oturtmalısınız. Ben kızım uyanır uyanmaz antrenman yapmayı tercih ettim!”

Alkol Tüketiminizi Limitleyin

“İşlenmiş gıdaları azaltmakla birlikte alkolü de neredeyse sıfırladım. Bu sayede daha yararlı kalorileri vücuduma alabildim ve antrenmanlarımın verimi arttı. Alkol gerçekten antrenmanlarımın verimini kısıtlıyordu. Yemekte şarap tüketmeyi alkolden dahi saymıyorken, şimdiki günlerde şarabı dahi limitliyorum.

Zorlu bir süreçti fakat ulaştığım sonuçlardan sonra değdiğini düşünüyorum. Eğer büyük bir değişiklik istiyorsanız, değişikliğe kendinizi tamamen adamalısınız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!