Muscle & FitnessCelebrity6 Efsanevi Geri Dönüş Hikayesi

6 Efsanevi Geri Dönüş Hikayesi

Herkes efsane bir geri dönüş hikayesiyle adını tarihe yazmak ister. İster yeni bir şampiyonluk için emekliliğini kenara bırakan bir atlet, ister bir devi indirmek için yer altından çıkarcasına gelen ezilmiş bir oyuncu, ister büyük bir sakatlık atlatıp eskisinden de iyi haliyle dönen bir savaşçı… Fark etmiyor, spor dünyası her türlü geri dönüş hikayesine hazırdır. Çoğu sporcu kariyerini zirvedeyken sonlandırmaz. Peki ya zirvedeyken bırakmak isteyenler? İşte onları gerçek bir ikon haline getiren de budur!

Michael Jordan’a odaklanan The Last Dance belgeseli hepimizi etkisi altına aldı ve spor dünyasında bazı sporcuların geri dönüşlerindeki fedakarlıkları için kocaman bir takdiri hak ettiklerini bize hatırlattı. Jordan, emekliliğinden vazgeçip geri dönmeye karar verdiği gibi takımını peşpeşe üç şampiyonluğa götürürken, oyun kurucu Peyton Manning, büyük bir boyun yaralanmasının hemen ardından anka kuşu gibi geri dönerek kariyerini Super Bowl ile bitirdi.

Yıllar boyunca birçok sporcu sevdiği sahadan uzak kalmak zorunda kaldı ya daçeşitli sebeplerle geri çekildi ancak gerçek bir final için geri dönen de çok oldu. Bu geri dönüşlerim bazıları ise unutulmayacak başarılarla sonuçlandı. 

Şimdilerde boksör Mike Tyson yıllar önce ringden ayrılışını unutup harekete geçebilir mesela. Instagram videolarına ve All Elite Wrestling’in Double or Nothing’teki haline bakıldığında Tyson’ının formunu koruduğu çok açık. Neden olmasın? Aşağıdaki hikayeleri okuyunca tekrar boks eldivenlerine sarılmasını ummak çok da çılgınca gelmemeye başlayacak. 

Hadi o zaman. Dönüşleriyle adını zirveye taşıyan ve efsaneleşen sporcuları birlikte hatırlayalım!

Michael Jordan

View this post on Instagram

#JUMPMAN

A post shared by Jordan (@jumpman23) on

Tüm zamanların en büyük basketbol oyuncusu (evet abartmıyoruz) şimdiye kadar ki en efsanevi geri dönüşe sahip olabilir. Siz bunun en iyi geri dönüş olduğunu düşünmüyorsanız bile, çok iyi sonuçlar verdiğini kabul etmelisiniz. 

Jordan, ayakkabılarını kariyerinin zirvesindeyken çıkardı ve 1993-94 NBA sezonundan sonra emekli oldu. Dünyadaki en ünlü sporculardan biriydi. Hatta NBA’deki açık ara en iyi oyuncuydu ve Bulls ile üç NBA Şampiyonası kazanmıştı. Beyzbol oynamak için basketbolu zirvede bıraktı. Evet, aynen öyle yaptı. İlk duyulduğunda bu haber herkesi üzmüştü, ancak sonra olacakları bilseydik üzülmeyebilirdik.

Chicago White Sox’ta (Bulls sahibi Jerry Reinsdorf’a ait) vakit geçirdikten sonra, Jordan NBA’e mükemmel bir geri dönüş yapti. “Geri döndüm” cümlesi daha dünmüş gibi aklımızda. 

Jordan inanılmaz bir geri dönüş yaptı, Bulls’u üç NBA şampiyonasına daha götürdü ve neden neslinin en iyi NBA oyuncusu olduğunu bizlere kanıtladı. Daha sonra, Jordan Washington Wizards ile iki sezon oynayarak başka bir geri dönüşe daha imza attı. Bu geri dönüş birincisi kadar verimli olmasa da, ne kadar kararlı olduğunu herkese göstermesini sağladı. Final sezonunu maç başına tam olarak 20 puan alarak tamamladı. 

Floyd Mayweather

View this post on Instagram

Coming out of retirement in 2020

A post shared by Floyd Mayweather (@floydmayweather) on

Yıllar boyunca, Floyd “Money” Mayweather defalarca emeklilik kararı aldı, ancak son dönüşüyle birlikte büyük bir mücadelenin adımlarını attı.

Son dönüşünde, şimdiye kadar ki en müthiş dövüşlerinden birini yaşadı ve yaşattı. Evet Boksör Conor McGregor ile eşleşmesinden bahsediyoruz. Hakem Money’nin adını haykırmadan önce dövüş 10. rounda çıktı ve adını tarihe yazdı. Maç sadece Mayweather’a bir 300 milyon dolar kazandırmakla kalmadı, Mayweather’ın kariyerini 50-0’lık bir skorla bitirmesini sağladı.

Mayweather’ın McGregor parası, unvanları ve kırılamayan rekoru ile mutlu bir şekilde emekliliğinin tadını çıkardı. Ancak şu günlerde Floyd Mayweather, Instagram hesabından yaptığı açıklamayla bir kez daha geri dönüş yapacağının haberini duyurdu. Bu kez son olmasını umduğumuz bu geri dönüşün heyecanını şimdiden yaşamaya başladık.

Tiger Woods

Golf sahasının dışında uğraştığı kişisel problemler ve kariyeri boyunca yaşadığı yaralanmalara rağmen, golfçü Tiger Woods’un geri dönmek için hep bir sebebi vardı. Kişisel sorunlarıyla ve sırt yaralanmalarıyla uğraşırken yaklaşık iki yıl her şeyden uzak kaldı ama asla pes etmedi ve tekrar zirveye ulaştı.

Nisan 2019’da Woods, kariyerinin 15. büyük şampiyonluk galibiyetini yani The Masters’ı kazandı. Daha önce defalarca sampiyonluk kazanmasına rağmen, Masters’taki bu galibiyet 11 yıldaki en büyük ödülüydü. Kariyerine son vermesi gerektiğini düşündüren sırt yaralanmalarıyla uğraştıktan sonra Woods, Augusta’da 1997’de ilk galibiyetini kazandığı yerde beşinci Masters yeşil ceketini kazanmayı başararak film gibi bir final yaptı. 

Michael Phelps

https://www.instagram.com/p/Bk3AOw9HC2k/

Michael Phelps, Londra’daki 2012 Yaz Olimpiyatları’ndan sonra emekli olmaya karar verdiğinde şimdiye kadarki en donanımlı olimpiyat atletiydi. Belki de bu yüzden birkaç yıl sonra, Rio’daki 2016 Olimpiyat Oyunlarına hazırlanmak için geri dönmeye karar verdiğinde bu durumı herkes gibi biz de çok doğal karşıladık. Phelps antrenmanını, yemek yeme şeklini değiştirdi ve bir başka altın kazandığı yarışa çıkmak için daha da güçlendi. 

Phelps tabi ki bu geri dönüşü galibiyetle kutladı. Kariyeri boyunca beş altın ve bir gümüş olmak üzere 28 madalya kazandı.

Muhammed Ali

Muhammed Ali, tüm zamanların en büyük sporcularından biri ve aynı zamanda tarihteki en inanılmaz geri dönüş hikayesine de sahip. 

Ali, 22 yaşındayken Sonny Liston’a karşı dünya ağır siklet şampiyonasını kazandı ve bu onu uluslararası bir yıldız yaptı. Ancak birkaç yıl sonra orduya girmeyi reddetti ve üç yılı aşkın süredir boks yapamadı. 3 yılın ardından Ali geri dönüşünü yaptı ve Joe Frazier’e kaybetmeden önce iki dövüş kazandı. Manila’daki George Foreman ve Thrilla’ya karşı kazandığı Rumble in the Jungle’ı da dahil olmak üzere aldığı galibiyetlerle efsane olmaya devam etti.

Ali’nin dönüşü uzun sürdü, 39 yaşına kadar dövüşmekten vazgeçmedi ve kariyerini 56-5 bir skorla sonlandırdı.  

George Foreman

Efsanevi boksör George Foreman, 1977’de bokstan elini çekmeye karar verdi. Ringlerden ayrı kaldığı 10 yılın ardından, yaklaşık 40 yaşında olmasına rağmen geri dönmeye karar verdi.

Foreman, geri dönüşünün ardından 10 yıl daha dövüşmeye devam etti ve galibiyetlerini mirasına ekledikten sonra efsane olduğunu herkese göstermiş oldu. Foreman, o zamanlar 19 yaşındaki Michael Moorer’i yenerek yaşayan en eski dünya ağır siklet şampiyonu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!