Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness Programları50 Yaş Üstü Fitness Fenomenlerinin Fit Kalma Taktiklerini Duyunca Şaşıracaksınız

50 Yaş Üstü Fitness Fenomenlerinin Fit Kalma Taktiklerini Duyunca Şaşıracaksınız

50 yaş ve üzeri insanların fit kalabilmesi, gerçekten sıradışı bir durum. Metabolizmanın ciddi oranda yavaşladığı, eklemlerin ve kasların zayıfladığı, kas kaybının gerçekleştiği 50 yaş sonrası periyotta fit kalabilen fitness fenomenleri çok şaşırtıcı olmayan fakat bilgilendirici olan sırlarını paylaştı.

Tabii ki sürekli olarak antrenman yapıyorlar. Bu bir sır değil. Ancak antrenmandan ziyade, gün içerisinde fit kalmak için sahip oldukları alışkanlıklar kesinlikle işinize yarayacak.

Sabah Yürüyüşü

Image result for morning walk

Köpekle birlikte veya tek başınıza, hafif tempolü bir yürüyüşle güne başlamanız fit kalmanıza sandığınızdan çok daha fazla katkıda bulunuyor. Üstelik bu yürüyüşler esnasında müzik dinleyebilir, mail kontrolü yapabilir, biriyle telefonda konuşabilirsiniz. Bu sayede yürüyüşe harcadığınız zamanı da değerlendirebilirsiniz.

Yatmadan önce yürüyüş kıyafetlerinizi hazırlayarak, bu alışkanlığı kesinlikle edinmelisiniz. Bu sayede güne zinde başlamanız da mümkün olacak.

Nefes Egzersizleri ve Meditasyon

Image result for breathing exercise

Gün içerisinde teknolojik aletler ve sinyalleri arasında vücudumuzdan çok uzaklaşıyoruz. Hatta vücudumuza yabancılaşıyoruz.

Vücudunuzdan uzaklaşmamanız için bütün teknolojik aletlerinizi bir kenara bırakıp, sessiz bir ortamda nefesinizi dinlemeye odaklanın. Anın tadını çıkarın, kafanızdaki düşünceleri uzaklaştırmaya çalışın. Yalnızca nefes alıp verişinize konsantre olun. Bu sayede düşüncelerden de rahatlıkla uzaklaşabilirsiniz.

Omurganız düzgünken ve omuzlarınız rahatken bir yere oturun. Burnunuzdan derin bir nefes alın, nefesinizi birkaç saniye tutun. Vücudunuzu dinleyin, etrafınızı dinleyin. Bu egzersizi gözlerinizi açmak isteyene kadar uygulayın.

Günün İlk Saatini Kendinize Ayırın

Image result for turning around in bed

Günü planlamak önemlidir, çünkü plansız günler verimsiz geçebilir. Bilgisayarınız ve telefonunuzdan uzak durarak, gün içerisinde yapmanız gerekenleri düşünün. Bu süreçte zaten tamamen uyanmış olacaksınız.

Nefes egzersizinizi de bu sürece dahil edebilirsiniz. Yatakta gözünüz açık dinlenebilirsiniz. Ancak ilk saati yalnızca kendinize ayırarak çok daha verimli bir başlangıç yapabilirsiniz.

En Az 7 Saat Uyku

Image result for 7 hours of sleep

Uyku, her yaşta önemlidir. Kişisel bakımın ve zinde olmanın en önemli kurallarından biri olan minimum 7 saat uyku, 50 yaş üstü fitness fenomenlerinin de uyduğu bir kural.

Oturmuş bir uyku düzeni, verimli bir hayatın vazgeçilmezidir. Bu nedenle 50 yaş üstü iken de uykunuzu almalısınız.

Zekice ve Doğru Şekilde Beslenme

Image result for vegetables

50 yaş üstündeki fitness fenomenleri de, daha genç isimler gibi ne yemeleri gerektiğinin bilincinde. Antrenmanlarını aksatmayarak, vücutlarının ihtiyacı olan kalorileri ve makroları almayı ihmal etmiyorlar. Sağlıklarını olumsuz etkileyen yiyeceklerden uzak durup, antrenmanda devamlılığa yardımcı olacak besinlere yer veriyorlar.

Yağ yakma veya kilo alma gibi hedeflerdense, kendilerini iyi hissettiren yiyeceklerle çok fazla değişmeden fit kalmayı amaçlayan fenomenler, kalori ve makro takibini daima savunuyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!