Not integrated Check the settings

Takviye

Avocado

Veganların, yani hiçbir hayvansal gıda (et, süt, süt ürünleri, yumurta, bal vb.) ve ürün (yün, deri, jelatin vb.)  kullanmayanların da testosteron seviyelerini yükseltmeleri, doğru gıda ve takviye seçimleriyle mümkün.

YAZAN MEHMET EDİP

Testosteron Nedir?

Testosteron seviyelerinizi neden yükseltmeliyiz ve testosteron seviyeleri nasıl yükseltilir? Düzenli olarak spora giden erkeklerin çoğu, artan testosteron seviyelerinin kendilerine  yağsız kas kütlesi, daha az vücut yağı ve artan kemik yoğunluğu olarak geri dönebileceğini zaten biliyordur. 2007’de yapılan bir araştırmada, HIV+ obez erkeklerde testosteron terapisinin denendiğini söylüyor.

Testosteron Ne İşe Yarar?

Testosteron, her iki cinsiyette de vücut kültesini düzenlemek, vücudun diğer hormonlarıyla görev almak ve cinsel isteği kontrol etmek için üretilen bir hormondur.

Testosteron erkeklerde testislerde üretilir, yağın vücutta dağılmasına ve alyuvar üretilmesini destekler ancak testosteron seviyeleri erkeklerde 30 yaşından itibaren her yıl %1 civarında düşmeye başlar.

Testosteron seviyelerinin artması vücut yapısının gelişmesine, enerji seviyelerinin ve libidonun artmasına ve uyku kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlar. Testosteron seviyelerini yükseltmenin en yaygın yöntemi kırmızı et, yumurta ve balık tüketimini arttırmaktır fakat beslenme düzeniniz bu gıdaları içermiyorsa ne yapabilirsiniz? Peki, vegansanız?

Korkmanıza gerek yok çünkü doğru gıda takviyeleri ve beslenmeyle testosteron seviyelerinizi doğal yoldan arttırmanız mümkün.

Testosteron Hormonunu Destekleyen Takviyeler

B Vitamini  

Testosteron üretimi yüksek derecede vücutta B vitamininin olup olmadığına bağlıdır (B1, B6, B12, niasin ve folik asit). B vitamini daha çok deniz mahsulleri, yumurta, avokado, baklagiller, yapraklı yeşil sebzeler, tam tahıllar ve süt ürünlerinde bulunur. Vitamin B Kompleksin vücuttaki hormonları dengede tuttuğu bilinmektedir.

Çinko

Çinko bakımından zengin gıdalar da testosteron üretiminde etkili unsurlardır ve en çok kırmızı et, baklagiller, kuruyemiş, esmer pirinç, hindi eti, süt ve istiridyede bulunur.

A Vitamini

A vitamini içeren besinler, testosteron seviyelerini canlandırabilir. Ispanak, havuç, elma, ananas ve kırmızıbiber bu konuda destek olabilir. A vitamini, üreme sisteminin sağlıklı işlemesinden ve testislerin testosteron üretme kabiliyetinden sorumludur.  Soya

Testosteron Hormonunu Destekleyen Besinler

Soya: İlk önce, soya hakkındaki büyük bir yanlışı çürütelim. Soya, veganlar tarafından en çok tercih edilen protein kaynağıdır ve soyada östrojen benzeri bileşenler bulunduğu doğrudur. Yaygın olan yanlış ise çok fazla soya tüketiminin testosteron seviyelerinin düşmesine sebep olduğudur. Doktor Jill Hamilton-Reeves ve Doktor Mark Messina tarafından yürütülen bir toplu analize göre “ne soyalı gıdaların ne de izoflavon takviyelerinin erkeklerdeki mevcut testosteron konsantrasyonlarında herhangi bir değişikliğe yol açtığıdır.

Balkabağı çekirdeği, cinsel organları sağlıklı tutan ve daha sağlıklı bir metabolizmayı destekleyen çinkoyla doludur. Ayrıca vücudun daha çok serotonin üretmesine yardımcı olan tritofan içerir (serotonin, hormon seviyelerini dengeler).

Brokoli:  Vücutta biriken yüksek miktardaki östrojen, vücudun yağ bağlamasına ve kas gelişiminin frenlenmesine yol açabilir. Brokolide, östrojen seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olan bileşenler bulunur.

Avokadoda, testosteron üretimini ve kortizolün (stress hormonu) azaltılmasını destekleyen sağlıklı yağlar ve yüksek miktarda B6 vitamini bulunur. Yüksek kolesterol, testosteron üretimini sekteye uğratabilirken avokadodaki yağlar bu tip kolesterolün, yani LDL olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Chia tohumu, Esansiyel Yağ Asitleri (EFA) yönünden zengin bir besindir ve içerisinde yüksek miktarda Omega-3 bulunur. Chia tohumunda ayrıca metabolizma dostu çinko, potasyum, magnezyum ve demir vardır. Bu besinler hormon üretimine yardımcıdır.

Sarımsak, kortizolü inhibe eden bir gıdadır çünkü kas dokusunun parçalanmasına yardımcı olur. Sarımsak aynı zamanda testosteron seviyelerini geliştirir.

Kuruyemiş: Badem ve ceviz, arjinin gibi amino asitler yönünden çok zengindir. Bu, kan akışı sağlığını destekler. Kuruyemişlerde testosteron seviyelerinin artmasını destekleyen mono doymamış yağlar bulunur.

Muz: Testosteron seviyelerini canlandıran B vitaminleri, bromelain enzimi ve potasyum bakımından zengindir.

SAĞLIK RİSKİ

Bazı kaynaklar, vücutta çok fazla testosteron üretildiği zaman, bunun bir yan etkisi olarak vücutta çok fazla alyuvar üretildiğini ve bunun da kalp hastalıklarına yol açabileceğini iddia etmektedir. Bu durumda yapmamız gereken, dengeli beslenmektir.

pz

Protein hakkında ortalıkta o kadar çok şey dolaşıyor ki çoğu sporcu bile gerçek mi değil mi diye sormadan edemiyor. Spor yapanların en favori besini olan protein hakkında söylenen dedikoduları bir bir temizliyoruz.

YANLIŞ 1: HER PROTEİN AYNIDIR

Myth11

Doğrusu: Bu besin tarihindeki yapılan en kötü genelleme. Moleküler seviyede binlerce çeşit proteinin var olduğunu bilmenizi isteriz ve görünen o ki proteinle ilgili her söylentinin iki tarafı bulunmakta: izole proteine karşı konsantre protein, hızlı salınıma karşı uzun süreli bir salınım ya da whey mi kazein mi?

Proteinin vücut tarafından emilme oranıyla kastedilen aslında proteinin sindirilme hızıdır. Whey gibi vücuda hızlı bir şekilde salınan proteinler, kaslarınıza daha çabuk ulaşır ve kaslarınızın proteine ihtiyacı olduğu antrenman sonrası ve antrenman sırası kullanım için uygundur. Kazein gibi uzun süreli bir salınım süresi olan proteinler ise daha yavaş bir emilme hızına sahiptir ve bu yüzden geceleri içilmesi tavsiye edilmektedir. Peki, bunlardan hangisini kullanmalı? Her ikisini de!

Birden fazla protein tozu almak size göre değilse bunun yerine iyi bir whey-kazein dengesi sağlayan ve aynı zamanda proteinden gelen kalori miktarı yüksek olan ürünleri seçin.

YANLIŞ 2: ÇOK PROTEİN TÜKETİMİ BÖBREKLERE ZARAR VERİR

abs7

Doğrusu: Bunu da kim çıkardı? Diyalize girmiyorsanız ya da her gün 1 kiloya yakın protein tozu almıyorsanız böbreklerle alakalı bir sorun yaşamazsınız.

YANLIŞ 3: PROTEİNİ PİŞİRMEK BESİN DEĞERLERİNİ YOK EDER

Protein Powder_3

Doğrusu: Toz olduğundan dolayı proteini pişirmezsiniz ve konuyu daha anlaşılır kılmak için biftekten örnek vermek istedik. Diyelim ki bifteğinizi çiğ yediniz. Böyle yapmanız protein miktarını değiştirmez. Çiğ biftek size, E. Coli bakterisine yakalanma tehlikesini arttırmaktan başka bir şey sağlamaz.

Yani protein tozunuzla proteinli kurabiyeler ya da kek yapmak istiyorsanız protein içeceğinizdeki miktar kadar protein alımı gerçekleştireceğinizden şüpheniz olmasın.

YANLIŞ 4: PROTEİN DİYETİ KİLO VERMENİZİ GARANTİ EDERobz

Doğrusu: Vücudunuz tarafından kullanılmadığında fazla protein, glikoza çevrilecek moleküler alt maddelere dönüştürülür, tıpkı karbonhidratlar gibi. Aktif bir hayatınız yoksa bu proteinler aynı yerde yani göbeğinizde birikir.

YANLIŞ 5: WHEY VE KAZEİN PROTEİN KADINLARI KASLI YAPAR

Myth51

Doğrusu: Sizi kaslandıracak olan sadece SİZ’siniz ve bu, her hafta birkaç protein içeceği içmekle olacak olan kolay bir iş değildir. Soya ile östrojenin bağlantısı hakkında söylenenlerin bazı haklı yönleri var ama biraz whey tüketiminden kadınların geniş omuzlara sahip olacağı bilgisi doğru değildir.

YANLIŞ 6: DAYANIKLILIK ATLETLERİNİN PROTEİN TOZUNA İHTİYACI YOKTUR

Myth61

Doğrusu: Bu tıpkı kuşların suya ihtiyacı yoktur bilgisine benziyor. Yavaş kasılan kasların da proteine ihtiyacı vardır. Vücudumuzda sudan sonraki en çok yer alan madde proteindir ve ülkemizde yeterince protein alımının yapılmadığını söyleyebiliriz. Antrenman yapan biri olmasanız da her gün bir protein içeceği almanız faydalı olabilir.

YANLIŞ 7: PROTEİN GAZ YAPAR

Myth71

Doğrusu: Çoğu protein tozları süt ürünlerinden elde edilir (whey, kazein, süt izolatı) ve gaz konusunda bazı insanlar için bir sorun oluşturabilirler. Siz de tüm gün boyunca protein içeceği içerseniz bu tıpkı günde bir teneke sütü midenize devirmişsiniz gibi bir etki yapar. Ancak diyetinizi karbonhidratlar, yağlar ve sebzelerle dengelerseniz protein içeceğinizi tükettikten sonra bir sorun yaşamazsınız. 

YANLIŞ 8: VÜCUDUNUZ, BİR SEFERDE 30 GRAMDAN FAZLA PROTEİNİ SİNDİREMEZ

Myth81

Doğrusu: Vücudumuz bir öğünde sadece 30 gram proteini kullanabilseydi bugün burada olabileceğimizi düşünüyor muydunuz? İşin aslı şu ki protein alımı arttıkça onu sindirmek ve kullanmak biraz daha uzun sürmektedir. Kazein ve izolat arasındaki farkı hatırlayın. Standart bir öğünün sindirimi 5 saatten fazla sürdüğünü ve kan akışınıza hâlâ amino asitlerin salındığını ve kaslarınız tarafından emildiklerini hatırlatmak isteriz.

YANLIŞ 9: PROTEİN ÇOCUKLARINIZ İÇİN ZARARLIDIR

Myth91

Doğrusu: Çocukların da proteine ihtiyacı vardır. Çalışmalar asıl tehlikenin şeker ve yağdan kaynaklandığını göstermektedir. Çocuklar bebeklik evresinden (ilk 18 ay) çıktıktan sonra hızlı büyürler ve yeni kas dokuları geliştirirler. Bu evrede daha fazla proteine ihtiyaçları olur çünkü metabolizmaları hayatlarının sonraki dönemlerinde olmayacak kadar hızlı çalışmaktadır. Proteinle alakalı uyarılar günümüzün besin anlayışıyla bağdaşmayan eskilerin yanlış bilgileridir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

omega-3-capsules

Egzersiz sonrası toparlanma sürecinizi hızlandırarak bir sonraki spor salonu randevunuza hazırlanın.

YAZAN: DAVID BARR

1) ELZEM YAĞ ASİTLERİ (EFA)

Konu kas inşa etmek olduğunda tuğla ve duvar örmek iyi bir örnek gibi duruyor. Demek istediğimiz aslında egzersiz sırasında vücudumuzun “tuğlalarına” zarar veririz ve vücudumuzda yeni tuğlalarla egzersiz sonrası zarar görmüş olan “tuğlalarımızı” onarır. Aynı benzetme sinir sistemimiz için de uygulanabilir çünkü bu, vücudumuzun temel çalışma prensibi olarak çalışmaktadır. Vücudunuzun temelini mümkün olduğunca güçlendirmek istiyorsanız bunun en iyi yolu Elzem Yağ Asitlerini (EFA) kullanmaktır.

Genel olarak balık yağı takviyeleri olarak bilinen EFA’lar tam anlamıyla hücrelerimizin içine nüfus ederler. Aslında EFA’lar hücrelerimizin yapı taşlarıdır diyebiliriz. Sadece hormon reseptörlerimizin dayanak noktası değil aynı zamanda vücudumuzun stres ve enflamasyonla mücadele etmesine de yardımcı olurlar. Bunun anlamı iyi bir EFA içeriği hormonlarımızın işleyiş biçimini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda enflamasyonu hafifleterek egzersiz sonrası daha hızlı toparlanmanızı da sağlayabilir.

Unutmayın, diğer yağlarla beraber bu yağlar hücrelerimizin dış çeperini oluşturmaktadırlar. Yani demek istediğimiz yedikleriniz aslında sizi siz yapan şeylerdir.

EFA kullanım miktarı: Katı bir öğünle beraber günde üç kez 2-3 gram almaya çalışın.

 

2) E VİTAMİNİ

Egzersiz sonrası toparlanma planlarının hepsi antioksidan içermektedirler ve E vitamini bu antioksidanlardan biridir. Egzersiz sonrası ağrıyı azaltması ve toparlanmanızı hızlandırmasının yanında bu vitaminin başka bir yararı daha vardır.

E vitaminini genelde antioksidan sınıfına koysakta, farklı antioksidanların hücrelerin farklı bölgelerinde işlev gördüklerini hatırlamalıyız. E vitamini hücrelerimizin lipit kısımları üzerinde çalışmaktadır ve bu da onu EFA ile uyumlu bir takviye yapmaktadır. Vücudumuzdaki EFA’ların sayısız faydası olsa da oksidatif strese karşı oldukça hassas olabilirler. İşte bu noktada E vitamini devreye girmektedir.  Bu besin maddesi egzersize bağlı stresle baş etmenin yanında hücrelerimizin içindeki EFA’lara karşıda koruyucu bir etki de göstermektedir. Bu tıpkı ev inşa ederken temelini ve üzerine inşa edilen tuğla duvarlarını sağlamlaştırmaya benzetilebilir.

Aklınızda bulundurun: Elzem yağ asitlerinin tüketimini artırmak E vitamini takviyesine olan gereksinimi yükseltebilir.

E vitamini kullanım miktarı: İki farklı dozda toplam 400-800IU almaya çalışın.

Eat-Often_9_0

Ne kadar az şeker tüketirseniz kalbiniz o kadar sağlıklı olur.  Şekerli içeceklere doğal alternatifler seçmek ya da tatlandırıcı kullanmak gibi yöntemlerle fazla şekerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

YAZAN: LINDA SEPHENS

Çikolata, kek ve dondurma, tercih ettiğiniz “tatlılar” listenizde mi? Arada bir yenilen tatlı, dengeli bir diyetin parçası olabilirken (aynı zamanda kaçamak yemeğiniz ya da diyete ara verdiğiniz günlerde de yenebilir), normal kiloda olsanız bile şeker alımınızı makul seviyelerde tutmak genel sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Şeker alımınız sadece bel bölgenizde etkisini göstermez, aynı zamanda kalbinize de etkisi vardır.

American Journal of Nutrition dergisi şeker yüklü bir beslenme düzeni takip edenlerin kiloları fark etmeksizin kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinde bir artış olduğunu söylemektedir. Kalp krizi geçirme riski için aşırı kilolu ya da obez olmanız gerekmiyor. Şeker yönünden zengin bir beslenme düzeni, trigliserit (vücut yağının ana bileşeni) oranlarınızı da yükseltmektedir ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL (düşük yoğunluklu protein) seviyelerinde de artışlara neden olur. Karaciğerleriniz ise damarlarınıza zarar verici yağları kan akımınıza yollar ki bu durum tansiyona ve kalp üzerinde gereksiz baskıya neden olur. Zamanla aterosklerosis (damar sertleşmesi) gelişir ve sert plak parçaları kopup kan akımını bloke ederek kalp krizine ve felce yol açabilir.

NE KADAR ŞEKER ALMALI?

Genel beslenme düzeniniz içinde şekerin oranı %15 seviyesini geçmemeli. Kadınlar için bu miktar 6 çay kaşığına (100 kalori) denk gelmektedir. Bir çay kaşığında yaklaşık 16 kalori bulunur. Erkeklerde bu oran 9 çay kaşığı olmalıdır ki bu da yaklaşık 150 kalori etmektedir. Bir kutu asitli içecekte 9 çay kaşığı vardır. Kadınların gün aşırı bir kutu asitli içecek tüketmesi diğer kaynaklardan alınan şeker miktarını saymasak bile zaten günlük şeker alımlarını geçmelerine neden olmaktadır. Ürkütücü bir gerçek de şu ki hepimiz günde 20 çay kaşığından fazla şeker tüketiyoruz.

Milk 12-6-13_1

ŞEKER ALIMINIZI NASIL AZALTIRSINIZ?

 Tatlandırıcı Kullanın.

 “Tatlı olmadan yaşayamam” diyenlerdensiniz rafine şeker yerine tatlandırıcı kullanın. Tatlandırıcıların, normal şekerlere göre kalorisi çok daha azdır.

 Şekerli içecekleri tamamen kesin ya da sınırlayın.

 Asitli içecekleri kesmek için maden sodanızın içine biraz yaban mersini suyu katarak tatlandırın. Suyunuza limon, salatalık ve nane katarak da tat katabilirsiniz.

Çay ve kahveyi tatlandırmayın.

Sıcak ya da soğuk böğürtlen çayı doğal olarak tatlıdır. Sabah kahvenizde şeker oranını azaltmak istiyorsanız içine attığınız fazladan şekeri yavaşça kesin ya da az miktarda stevia ile tatlandırın.

Akıllı seçimler yapın.

Bitter çikolata tüketerek sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz. Kakao oranı %70-85 olan 30 gramlık bitter çikolata 170 kalori ve 7 gram şeker (28 kalori) içermektedir.

 

 

Pumped_3

Kaslanmak konusunda hepimizin aklımıza takılan sorular vardır. Antrenör Gunner Peterson bize bu konuda yol göstermek için karşınızda.

YAZAN: ZACK ZEIGLER

 

 KASLANMAK İÇİN BESLENİN

İstediğiniz fiziğe ve kuvvet kazanımlarına ulaşırken hacim kazanmak zor olabilir.

“İnsanlar ne kadar çok çalışırsam o kadar çok kas kazanırım diye düşünürler,” diyor antrenör Gunner Peterson. “ Hacim kazanmak bir yaşam tarzıdır ve bunun için de iyi besinler, bu besinlerin zamanlaması ve dinlenme gereklidir. Buna antrenman yapmayı da eklemeyi unutmayalım.”

Peterson’a kütle kazanmak konusunda her hangi bir karışıklık bırakmamak adına beslenmeyle alakalı birkaç soru sorduk.

Eat Often_9_0

“KÖTÜ” HACİM KAZANMAK GİBİ BİR ŞEY VAR MI?

 İyi beslenme enerji seviyenizi yüksek tutup kaslarınızı besleyecektir. Kötü beslenme ise (şekerli ve boş kalorilerle dolu abur cuburlar) yanlış bölgelerde hacim kazanmanıza neden olacaktır. “İhtiyacınız olan, fazladan kaliteli kalorilerdir, boş kaloriler değil,” diyor. “Bunu kavrarsanız geriye tek zamanlama kalmaktadır. Sabah ilk iş ya da gece yatmadan önce 200 gram protein almakla, bu 200 gram proteini gün boyu 40 gramlık beşer öğün içinde tüketmek arasında büyük bir fark vardır.”

KARBONHİDRAT TÜKETMELİ MİYİM?

 Kısaca belirtmek gerekirse EVET. Karbonhidratlar enerji açısından oldukça önemlidir. Buna hacim kazanmak da dâhildir. “Karbonhidratlar, onlar hakkında yazılan makalelerin sadece yarısını okuyan insanlar yüzünden kötü bir üne sahiptir,” diyor Peterson. “Ne yaptıklarını bilin (kompleks karbonhidratlar uzun dönemli enerji sağlarken basit karbonhidratlar kısa dönemli enerji gereksinimi sağlarlar) ve onları amaçlarına göre kullanın. Günün sonunda enerji depolarınızı doldurmayın. Depolarınızı, enerji ihtiyacınızı tüm gün karşılamak için günün ilk saatlerinde doldurun.”

 

 water_drink_hydrate

WEIGHT GAINER KULLANMALI MIYIM?

Takviyelerden destek almak yanlış değildir. İşlenmemiş gıdalar önceliğiniz olmalı ve gerektiğinde bir weight gainer takviyesinden destek alabilirsiniz diyor Peterson.

“Doğal besinler her zaman ilk tercihiniz olmalıdır,” diyor Peterson. “Weight gainer ve takviyeleri gerektiğinde kullanmalısınız.”

NE SIKLIKLA BESLENMELİYİM?

 Bu sorunun cevabının uzun olduğunu biliyoruz. “Vereceğimiz cevap sadece bir gruba yönelik bir cevap olacaktır ki başka gruplar da farklılıklar olabilir, tavsiyem her üç saatte bir beslenmek iyidir,” diye öneride bulunuyor. “Sırf shake’ini içmek için dört saat uyuyup sonrasında yeniden uykusuna devam eden bir çocuk tanıyorum. Bunu tavsiye etmem ama bunun yapıldığını bilin istedim.”

Protein Powder_3

Protein tozları, doğal gıdalardan yeterince protein alamadığınızda iyi bir alternatif olabilir. Ya da çabuk bozulmayan, kolayca tüketilebilen bir protein kaynağı arayanlar için çok pratik bir tercihtir.

Peki, protein tozları nelerden üretilir? Protein tozu çeşitleri arasındaki farklar nelerdir? Açıklıyoruz!

protein-shake-top-ways-fuel-workout

Protein tozları

Basit bir tanımla, protein tozu yüksek oranda protein içeren besin takviyesidir.

Protein tozları farklı türdeki gıdalardan üretilebilir. Bunların bazıları:

 • Pirinç
 • Yumurta
 • Süt
 • Bezelye
 • Soya

Protein tozu üreten üreticilerin çoğu, proteinin yanı sıra ürünlere ekstradan mineral, vitamin, sebze (kurutulmuş sebzeler veya diğer bitki türleri), ilave yağlar, tahıllar, lif ve yoğunluk arttırıcı eklerler. Bu ek besinler içerisinde karbonhidrat ve yağ içerdiğinden çoğu zaman saf protein yerine gıda takviyesi tozlar olarak adlandırılırlar.

Örneğin, whey protein tozu, peynir üretiminde ortaya çıkan ve peynir altı suyu denen (whey) maddeden üretilir. Eskiden ‘atık bir yan ürün’ olarak görülen bu ürün bugün, konsantre edilip saflaştırılarak protein tozlarına dönüştürülmektedir.

 

protein tozu cesitleri

Neden Protein Tozu Kullanıyoruz?

Kişisel hedefleriniz bir yana, yeterli miktarda protein almak herkes için önemlidir. Protein sayesinde, kilonuzu ve vücut bileşiminizi kontrol eder ve kas büyümesini, bağışıklık sistemi işlevlerini ve antrenman sonrası toparlanmayı hızlandırabilirsiniz.

Protein tozları, doğal gıdalardan yeterince protein alamadığınızda iyi bir alternatif olabilir. Ya da çabuk bozulmayan, kolayca tüketilebilen bir protein kaynağı arayanlar için çok pratik bir tercihtir. Ne de olsa, bütün bir tavuk göğsündense protein içeceğinizi yanınızda taşımak daha kolaydır. Veya biftekle smoothie yapamazsınız ama protein tozunun tadı karışımlı içeceklerle iyi gider.

Proteinin vücut bileşimi ve beden sağlığı için olan önemini işaret eden araştırmalar çoğaldıkça, gıda takviyesi protein tozlarının tüketimi de o kadar yaygınlaşıyor. Birçok gıdadan protein tozu üretilebilir ancak en çok başvurulan kaynak süttür. Süt protein tozunun içerisinde whey, kazein, kazeinli kalsiyum ve süt proteini bulunur. Bağışıklık sistemine yardımcı olabileceği gibi içerisinde yüksek oranda BCAA ve laktoz bulunur. Sütten başka yumurta ve soyadan da protein tozu üretilir. Soya ve pirinçten üretilen protein tozları veganlarca tercih edilir.

 

Özet ve Öneriler

 

 • Protein tozunu seçmeden önce niçin kullanmak istediğinizi iyi düşünün.
 • Sindirim kapasitenizi tercih kıstaslarınız arasına alın. (Deneyerek bulabilirsiniz.)
 • Protein tozunun kalitesi fiyatıyla doğru orantılı olabilir. “Ucuz” protein tozlarının içerisinde daha çok laktoz, yağ, dolgu maddesi gibi maddeler bulunabilir ve bunlar izolasyon sürecinde elimine edilmezler.
 • Düzenli halde protein tozu kullanıyorsanız, 2-4 haftada bir tüketim döngüsü uyguladığınızda entolerans kapasitenizi zorlamamış olursunuz.

Vitamins 12-13

A, B, C, D, E. Vitaminlerin alfabesini öğrenmek için yazımızı okuyun ve vitamin seçiminizi doğru bir şekilde yapın.

YAZAN: SHERRY TORKOS

Doğru vitamini nasıl seçersiniz? Peki, hangi vitaminleri almanız gerektiğini biliyor musunuz? Eczacı Sherry Torkos kariyeri boyunca bu tür sorularla yüzlerce kez karşılaşmış. En sonunda bu sorular için en basit cevabı buldu: Alfabenin ilk beş harfini hatırlayın.

Belli bir vitamini neden almak istiyorsunuz diye kendinize sorun. ‘’Bu takviyeyi almakla neyi amaçladığınızı bilmelisiniz.’’ diyor Torkos. ‘’Mesela, iyi kalitede bir balık yağı takviyesi trigliserit seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir ama HDL seviyeleriniz üzerinde herhangi bir etki yapmayacaktır.’’

Yan etkiler ve diğer etkileşimlerin farkında olun. ‘”Bazı vitaminler, örneğin K vitamini, kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız tavsiye edilmeyebilir. Kantaron otu antidepresan ve doğum kontrol haplarının etkilerini azaltabilir.”

Uygun dozajları öğrenin. Tavsiye edilenden daha fazla kullanmak, sağlığınıza zarar verebilir.

Son kullanma tarihlerine dikkat edin. “Tüm vitaminler ve takviyelerin kutularında veya şişelerinde son kullanma tarihleri belirtilmiştir. Tarihi geçmiş vitaminleri atın.”

En önemli konu ise vitamin ve/veya beslenme takviyeleri ile alakalı doktorunuzla konuşun. Uygun kullanıldığında besin takviyeleri sağlığınıza katkı yapar.

A VİTAMİNİ

Görme, cilt sağlığı ve bağışıklık sistemi açısından önemli bir vitamindir. A vitamini türevleri sivilce, kırışıklık ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 5000 IU düzeyinden daha yüksek bir dozaj kemik erimesi riskini arttırabilir ve doğum kusurlarına yol açması riskinden ötürü hamile kadınlara tavsiye edilmemektedir. “Karaciğer içerisinde A vitaminine dönüştürülen, beta karoten içerikli bir takviye alın.”

B VİTAMİNİ

Sinir sisteminin sağlığı, enerji üretimi ve vücuttaki enzim tepkimeleri açısından önemli bir vitamindir. B vitamini grubu birbirleriyle sayısız vücut sürecini desteklemek için birlikte çalışırlar.  B12 emilimi mide, pankreas ve bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olur. B12 eksikliği özellikle yaşlılar, zayıf beslenen bireyler, vejetaryenler ve sindirim sistemi hastalıklarını (Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ve çölyak hastalığı gibi) yaşayanlarda görülür. “Yaşınız 50’nin üzerindeyse ya da mide asit değerleriniz düşük veya sindirimle ilgili bir rahatsızlığınız varsa dilaltı olarak kullanılan B12 vitamini formlarından alın. Bunlar dilaltından kan akımına karışırlar.”

C VİTAMİNİ

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen C vitamini cilt sağlığı, yara iyileşmesi ve diş eti sağlığı için de önemlidir. Doğum kontrol ve aspirin gibi ilaçlar vücuttaki C vitamini stoklarını boşaltabilir. Aynı durum stres ve sigara içmek yüzünden de olabilir. Hassas bir mideniz varsa kalsiyum askorbat gibi tamponlu C vitamini ürünlerinden alın. Bu form daha az asidiktir ve midenizi rahatsız etmez.

D VİTAMİNİ

Kemik sağlığı için önemlidir. Ancak diğer sağlık durumları için de kullanımı artmaktadır. Son araştırmalar bağışıklık sistemi için önemli olduğunu, kanserden korunmada, tansiyon düzenlenmesinde ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklarından korunmada yardımcı olduğunu göstermiştir. Özellikle yeterli gün ışığı alamayanlar, koyu cilt tonu olanlar, yaşlılar, çölyak ve karaciğer hastalığı olanların D vitamini takviyesi almaları gerekmektedir. “D2 değil D3 vitamin takviyesi kullanmalısınız.”

E VİTAMİNİ

Kalp ve cilt sağlığına faydası biliniyordu ama bazı E vitamini türleri üzerinde yapılan çalışmalar ilginç sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Çoğu insan E vitaminini tek bir besin maddesi olarak düşünmektedir ama gerçekte sekiz adet E vitamini çeşidi vardır: 4 adet tokoferol ve 4 adet tokotrienol. Bu iki grubun farklı sağlık yararları vardır. Son araştırmalar bazı tokotrienollerin, felç geçirmeniz durumunda oluşacak nörolojik hasarı sınırlayabileceğini belirtmektedir. Ayrıca kalp içinde faydalıdırlar.

 

 

Pull-up Kipping

Ginkgo Biloba, hem zihninizi hem de kaslarınızı düşünür.

 

YAZAN: STEVE STIEFEL

 

Bir okurumuz, spor salonundaki birisinden ginkgo biloba alması yönünde bir tavsiye duymuş ve bize buna ihtiyacı var mı diye soruyor. Cevabımızı aşağıda paylaşıyoruz.

Ağırlık antrenmanı yapanların ginkgo biloba takviyesi almalarını tavsiye ediyoruz çünkü vücudunuzun kan akımının hızlanmasına yardım edebilir. Beyindeki artan bir kan akımı beyin aktivitelerini güçlendirir. Aynı şekilde, kaslarınızdaki kan akımını yükseltmek de spor salonundaki performansınıza etki edecektir.

‘’Ginkgo biloba ağırlık antrenmanı yapanlar için harika bir takviyedir.’’ diyor Dr. Tim Scheett. Ginkgo bilobanın antrenmanlarınıza sağladığı faydaları aşağıda sıralıyor:

 

Stack-Multivitamin

 

 •  Bu bitki kaslarınıza giden kan akımını arttırmaktadır. ‘’Kaslarınızdaki kan akımını arttırırsanız dokulardaki oksijen, takviye ve hormon miktarını yükseltirsiniz.’’ diyor Scheett. ‘’Buna ek olarak, kan akımını yükseltmek atık maddelerden ve toksinlerden kurtulmanıza yardım eder. Bu da toparlanma ve hacminizi geliştirir.’’
 •  Ginkgo biloba bir antioksidan olarak da görev alabilir. ‘’Bazı araştırmalar, bu bitkinin serbest radikallere karşı savaştığını göstermektedir.’’ diye bilgi veriyor Scheett. Serbest radikaller egzersiz gibi nedenlerden dolayı meydana gelen zararlı serbest radikallerdir. Antioksidanlar bunlarla savaşarak hücreleri bu serbest radikaller karşı daha dirençli kılmaktadır.
 •  Metabolizmanıza da faydalı olabilir. Yağsız kas kütlelerini korumak isteyen vücut geliştirme sporcularının yüksek bir metabolik hıza sahip olmaları bir artıdır. ‘’Metabolizma hızındaki bu artışın, kaslara giden oksijen ve besin maddelerindeki artıştan kaynaklandığını düşünüyoruz.’’ diyor Scheett.
 • “Kan akımını arttırarak kas gelişiminizi geliştirmek istiyorsanız, ginkgo bilobayı arjinin ile birlikte alabilirsiniz.’’ diye bilgi veriyor Scheett. Arjinin nitrik oksit (NO) üretimini arttıran bir amino asittir. Arjinin ve NO ürünleri kaslarınıza, oksijeni, besin maddelerini ve hormonları taşımada yardımcı olmaktadır. Çoğu insan, bu ürünleri kullandıktan sonra kaslarına giden kan akımında bir artış gözlemlediklerini bildirmişlerdir.
 • En iyi verimi almak için ginkgo biloba ve arjinini birlikte alın. 3-5 gram arjinin ya da bir NO ürününü günde üç kez alın. Bir dozu antrenmandan 30 dakika önce kullanabilirsiniz. Sadece ginkgo biloba almak için ise 40-60 mg’lık bir dozajı günde 3 kez alın.
 • Unutmayın; bu bitki diğer takviye ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Ginkgo biloba ya da başka bir bitki kullanmadan önce botanik bilgisi olan uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

breakfast-protein-shake-hack-holidays-promo (1)

Gece boyunca gerçekleşen kas yıkımını önlemek adına bu karışımı deneyin.

GÜNAYDIN KAS

Anneniz belki de ‘’Kahvaltı günün en önemli öğünüdür,’’ demiş olabilir. Vücut geliştirmeyle ilgileniyorsanız eğer bu öneri tam size uyabilir ama tam da değil. Kas hacmini artırmaya gelince en önemli ‘’öğün’’ uyanır uyanmaz yudumladığınız takviye karışımıdır. Bunun nedeni değerli zamanınızı yumurta ve yulaf için harcamak istemeyişinizdir ve bu türden gıdaları hazmetmekte de zaten zorlanırsınız. Uyurken aç kaldığınız süre yüzünden yağsız kas kütlenizden kaybedersiniz. Bu yüzden hızlıca kanınıza ve kaslarınıza karışacak besinlere ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda Testosteronunuzu çalıştırmanızı sağlayacak bir takviye kullanarak zaten doğal olarak yüksek olan testosteron seviyelerinizden de faydalanmak isteyebilirsiniz. Uyanır uyanmaz kas yapıcı bu sabah karışımını tüketerek tüm bu saydığımız yararlardan faydalanabilirsiniz. Aşağıda paylaştığımız malzemelerle sabah karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

WHEY

The Great Protein Hoax

Uyanmak demek aslında vücudunuzun 7-9 saatlik bir açlıktan kalkması ve yakıt için kas proteinlerini yıkmaya başlaması demektir. Bu süreci durdurmanın en iyi yolu ise 40 gram whey protein tüketmektir.

Whey sisteminize hızlıca dahil olan bir proteindir, özellikle de bu durum bir whey protein izolatı ya da whey hidrolizatlı (kan akımına daha hızlı karışsın diye whey protein küçük parçalara ayrılmıştır) bir whey protein tozu kullanıyorsanız daha da iyi bir şekilde gerçekleşir. Kas proteinleri yerine Whey proteinden gelen amino asitler yakıt için hızlıca vücudunuza girmektedirler. Yakıt için kullanılmayan bu amino asitler onları yeniden inşa etmek için kaslarınıza giderler.

Whey protein kan damarlarını genişleten peptidler içermektedir ki bu da sadece whey proteindeki amino asitlerin değil aynı zamanda testosteronunda vücudunuza dağılımını hızlandıran daha iyi bir kan akımı anlamına gelmektedir. Bu konu oldukça önemlidir çünkü testosteron seviyeleriniz bu zaman diliminde yüksektir.

YÜKSEK MOLEKÜLLÜ KARBONHİDRATLAR

 You're Reading The Protein Powder Label Wrong

Vücudunuz gece boyunca yakıt için glikojeni (yani karbonhidratın depolanmış halini) kullanır. Bu glikojen seviyeleri kritik bir seviyeye indiğinde karaciğer vücudunuza yakıt için kas proteini kullanması için sinyal gönderir. Bu yüzden sabahları hızlıca hazırlayabileceğiniz sindirimi kolay karbonhidratları tüketmek yerinde olacaktır. Bunlar yüksek moleküllü karbonhidratlar olarak bilinirler. Bunlar sporcu içeceklerine kıyasla karaciğerinize daha hızlı ulaşırlar ve karaciğerinizin glikojen seviyelerini yeniden doldururlar. Böylece karaciğerinizde vücuda gönderdiği yakıt için kas proteini kullanması yönündeki sinyalini keser. Bu katabolik konumdan anabolik konuma geçmenizi sağlayacaktır. Tüm bu whey proteini ve yüksek testosteron seviyesi kas gelişimi anlamına gelir.

Moleküler ağırlık bir madenin molekül hacmini tanımlayan bir terimdir. Yüksek moleküllü karbonhidratlar diğer moleküllere kıyasla oldukça ağır olan moleküllerden oluşmaktadırlar. Vitargo gibi yüksek moleküllü karbonhidratlar arpa gibi doğal kaynaklardan üretilmektedirler. Bu karbonhidratlar hızlıca midenizden sindirildikleri yer olan bağırsaklarınıza geçip kan akımına ve oradan da karaciğerinize ulaşırlar. Bu aynı zamanda kortizol (testosteron hormonunun anabolik etkisini azaltan ve kas yıkımına neden olan hormon) seviyelerini de azaltır ki bu seviyeler uyandığınızda oldukça yüksektir.

KARNİTİN

Takviyeye benzeyen bu amino asit hücrelerin mitokondriyasına yağ taşımada yardımcı olur ve burada da yakıt için kullanılır. Bilim bize karnitinin kaslarınızdaki androjen reseptörlerini de artırabileceğini göstermiştir. Testosteron kas büyümesi için bu reseptörlere bağlanır. Bu reseptörlerden fazlası daha çok testosteronun iş başında olması demektir.

Yataktan kalktığınızda testosteron seviyeleri zirve noktasında olduğundan karnitin almak kas gelişimini destekleyecek olan bu testosteron miktarının artmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar aynı zamanda karnitinin kaslara giden kan akımını geliştirdiğini göstermiştir. Whey ve karbonhidrat içeceğinizle birlikte karnitin almak akıllıca bir seçimdir çünkü karbonhidrat ve proteinden kaynaklanan artmış bir insülin seviyesi kaslarınıza daha çok karnitinin ulaşmasını sağlayacaktır.

SABAH İÇECEĞİNİZ

Kas yıkımını durdurmanıza yardımcı olan bu içerikleri uyanır uyanmaz sabah içeceğinizde birlikte tüketerek kas büyümesini başlatabilirsiniz. Bu karışımın içine meyve ve sebzeler de ekleyebilirsiniz.

Takviye miktarı: 40 gram whey protein – 40/60 gram yüksek moleküllü karbonhidrat – 1/3 gram karnitin

Big-lean-workout-mehmet-promo

Bu üç kas inşa edici takviye birçok açıdan gelişiminizi artırmaya yardımcı olmaktadır.

YAZAN: M&F TÜRKİYE

Kulağa garip geliyor ama yağsız kas inşa etmek için en iyi yöntem sadece kas büyümesine odaklanmak değildir. İhtiyacınız olan 1) kas liflerinde daha çok hacime yol açan süreçleri destekleyecek ve 2) kas gelişimini artıracak diğer fizyolojik sistemleri geliştirecek olan çok yönlü bir yaklaşım.

Daha çok kas inşa etmek için testosteron seviyesi tek sorun değildir. Bağışıklık ve Endokrin (iç salgı) sistemleri de tam takır çalışır durumda olmalıdır. Tiroit bezini sağlıklı tutmakta kas büyümesinin sürmesine yardımcı olur çünkü tiroit hormonları anabolik bir etki göstermektedir. Bağışıklık sisteminiz süper yoğun antrenmanlarınızdan ya da diğer günlük işlerden dolayı aşırı stres yüzünden zayıflarsa vücudunuz büyümek için enerji harcamayacaktır. Bunun yerine sizi hasta edebilecek olan tüm o yabancı istilacılarla savaşmak için bağışıklık sisteminizi harekete geçirecektir.

Kas liflerinde protein sentezini uyarmada yardımcı olacak bir takviye kullanmak (kas büyümesi) ve vücudun stres ile başa çıkmasını sağlamak en akıllıca yöntemdir. Bu kas gelişiminizi hızla gelişmesine yardımcı olacaktır. Aşağıdaki üç takviye birlikte alındıklarında bunu elde etmenizi sağlamaktadır. Bunlar protein sentezinin artmasına yardımcı olup, güç ve dayanıklılığınızın gelişmesine ve stres ve yorgunluk ile savaşmanıza destek olmaktadırlar.

20-BETA-ECDYSTERONE

Bu fitoecdysteroit (böceklere karşı bitkilerin ürettiği bir madde) tesirli anabolik özellikleri olan bir steroit hormonudur aslında. Araştırmalar kalori alımının azaltıldığı durumlarda bile yağsız kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Kasın daha çok kas proteini sentezlemesini neden olmaktadır. Ne kadar çok kas proteini sentezlenirse kasınız o derece büyüyecektir.

Araştırmacılar 20-beta-ecdysterone’un kas hücrelerindeki ATP (hücrelerin enerji birimi) miktarını yükselterek kas dayanıklılığının artmasına yardımcı olmak gibi sayısız başka etkilerinin de olduğunu söylemektedir. Aynı zamanda insülin hassasiyetini artırır ve insülinin sadece kas hücrelerindeki glikojen depolarını artırmasını değil aynı zamanda onlar üzerinde anabolik bir etki oluşturmasına da yardımcı olmaktadır.

Doz: Kilo başına günlük 4-6 mg sağlayacak olan ürünleri satın alın. Ecdysterone’u almanın en iyi yolu yemeklerle beraber günlük 3-6 doz tüketmektir.

RHODIOLA ROSEA (ALTIN KÖK)

Etkili bir adaptojen olarak nitelendirilen bu bitki vücudun ağır egzersiz, anksiyete, kirlilik, az uyku ve duygusal stres gibi birçok kimyevi, biyolojik ve fiziksel stres etkenine karşı direncini artırmaktadır. Nereden gelirse gelsin stres aynı sonuca yol açmaktadır: vücudunuzdaki önemli fizyolojik sistemlerde uyumsuzluklara neden olur.

Bağışıklık ve endokrin stresten en çok etkilenen sistemlerdir. Stres yüzünden zayıflamış bir bağışıklık sistemi sizi soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara yatkın hale getirirken rhodiola kullanmak enfeksiyonlardan korunmak ve büyümeyi devam ettirmek için birçok stres etkenine karşı vücudunuzun daha iyi savaşmasına yardımcı olur. Endokrin sisteminiz stres etkenleriyle hırpalanırsa çoğu anabolik hormon (testosteron, büyüme hormonu, IGF-1 ve diğer tiroit hormonları) baskılanır. Bu hormonlar kas gelişimi için elzem olduğundan ötürü kas gelişimi de sekteye uğramaktadır.

Üstüne üstlük katabolik hormon kortisol stres zamanlarında doruk noktasına ulaşmaktadır. Bu hormon testosteronun etkilerini engeller ve kas yıkımını artırır. Rhodiola rosea gibi bir adaptojen almak anabolik hormonların körelmesini engeller ve katabolik hormonların yükselmesini durdurur. Bu da kas hacmi ve gücünde büyük kazançlar elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Rhodiola rosea’nın çalışma şekillerinden biri de ATP ve kreatin fosfat seviyelerini yükselterek olmaktadır ki bu sadece kas dayanıklılığınızı artırmakla kalmayıp aynı zamanda kas gücünüzü de artırır.

Doz:  Tavsiye edilen günlük dozaj 100-300 mg’dır. Gün boyunca 2-3 bölünmüş dozlarda tüketebilirsiniz.

BACOPA MONNIERI

Rhodiola gibi bir adaptojen olan bu bitki güçlü anti stres ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca hafıza ve odaklanmaya da yardımcı olup görme işlemini de geliştirir (el göz koordinasyonu gerektiren sporlardaki atletler için iyi bir haber). Vücudun kritik sistemlerini düzenlemede adaptojenik özellikleri önemli rol oynamaktadır, böylece kas büyümesi gerçekleşmektedir. Bacopa en önemli etkisini tiroit bezi üzerinde yapmaktadır. Araştırmalar bu bitkinin anabolik tiroit hormonu seviyelerini %40’dan daha fazla artırdığını göstermektedir ki bu güçlü bir biçimde kas büyümesine yardımcı olmaktadır ve bu durum aynı zamanda metabolik hızınızı da düzene sokmak konusunda önemli bir rol oynar. Yüksek tiroit hormonu seviyesi normal bir günde daha fazla kalori yakmanız ve böylece yağdan kurtulurken kas inşa etmeniz anlamına gelmektedir.

Doz: Gün boyunca 2-3 bölünmüş dozda en az %20 bacoside’a standartlaştırılmış 100-300 mg bacopa monnieri özü alın.

Bu üç takviyeyi bölünmüş farklı dozlarda gün aşırı tüketin:

Takviye                              Günlük Doz

20-beta-ecdysterone          300—800 mg

Rhodiola rosea                    100—300 mg

Bacopa monnieri                 100—300 mg

Üye Girişi

Register

Şifre Değiştirme