Omuz & Trapezius Antrenmanı

pullup-back

Vücudunuzu şekle sokmak için uygulaması kolay bu tekniği deneyin.

YAZAN: JOSH BRYANT

Toplam tekrar metodu kendinize meydan okumanızı sağlayacak bir antrenman yöntemidir. Dahası vücut geliştirme uzmanları bu tür şiddet ve yoğunluk içeren antrenmanlar hakkında çok olumlu şeyler söylemektedirler.

Bu metot belli bir şiddette uygulanacağı için ara vermek gibi bir şansınız yok. Amacınız antrenmanı olabildiğince hızlı bir şekilde bitirmek. İlerledikçe de yoğunluk düzeyiniz  artacaktır. Antrenman sıklığı arttıkça da antrenman şiddetiniz de aynı oranda yükselecektir.

TOPLAM TEKRAR METODU

Bu metot her hangi bir kuvvet antrenmanı egzersiziyle yapılabilir. Bar, dambıl, kettlebell ya da makine olması fark etmez. Yalnız yazımızda bu metodun vücut ağırlığı antrenmanlarına nasıl uygulayabileceğinizi göstereceğiz.

Belirlenen sayıdaki tekrarlara ulaşmak için seçilen egzersiz az sayıda set ile uygulanmaktadır. Toplam Tekrar Metodunu kullanarak 100 barfiks çekmek için aşağıdaki set/tekrar oranlarına bir göz atın:

Set 1 – 15 tekrar, Set 2 – 12 tekrar, Set 3 – 11 tekrar, Set 4 -10 tekrar, Set 5 – 10 tekrar,

Set 6 – 9 tekrar, Set 7 – 8 tekrar, Set 8 – 7 tekrar, Set 9 – 7 tekrar, Set 10 – 6 tekrar,

Set 11 – 5 tekrar.

ANTRENMAN

1.Her bir seti, tükenmeden bir tekrar önce bitirin.

2.Setler arasında bir dakika dinlenin.

3.Bir sette 10+ tekrar yapıyorsanız fazladan ağırlık ekleyin.

4.Beş adetten daha az tekrar yapıyorsanız direnç oluşturması için bir bant kullanabilirsiniz.

5.Tekrarları tam hareket aralığında uygulayın.

EGZERSİZ 1

BARFİKS

100 tekrar

Belirlenen sayıdaki tekrarlara ulaşmak için en az sayıda set uygulamalısınız. Setler arasında 60 saniye dinlenin.

 

Man-Of-Steel_main

 Sizi bir lokomotiften daha güçlü yapacak bu antrenmanla çelik gibi sağlam bir vücuda kavuşun.

ÇELİK ADAM ANTRENMAN RUTİNİ

Sizi en kısa zamanda forma sokacak rutinimizle karşınızdayız. Bu antrenman programını bir gün uygulayıp diğer gün dinlenmelisiniz.

Bu antrenman, var olan antrenman planınızı tamamlamak için kullanılabilir (var olan rutininizde karşılık gelen her bir vücut bölümü için bu antrenmanları uygulayın). Bu antrenmanların her birini bitirdikten sonra serbest aralıklarla devam etmenizi tavsiye ederiz.

Bu aralıklar, egzersizleri yüksek, düşük ve orta yoğunlukta uygulayabileceğiniz antrenman kesitleridir. Fitness seviyenize göre 15-30 dakika boyunca koşubandı/eliptik bisiklet kullanabilir, yüzebilir, kum torbasını yumruklayabilirsin vs.

SÜPER OMUZLAR

Süperman Antrenman Rutininin ilk bölümü omuz bölgesi rutinidir. Bu rutinle tıpkı Çelik Adam gibi önemli ölçüde hacim kazanacaksınız.

Omuzlar en çok ihmal edilen kaslardan biridir. Çoğu erkek büyük biceps ya da baklavalar isterken, pek azı kaya gibi sağlam omuz kaslarına odaklanırlar. Bu çok ilginç bir durum çünkü iyi bir fizik için geniş omuzlara ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda güçlü omuzlar sırt egzersizlerinizi daha verimli yapmanızı sağlayacaktır.

Geniş omuzlar için hazır mısınız? Aşağıda süper omuzlar için listelenmiş hareketleri görebilirsiniz. Ortalama bir ağırlıkla bu rutini uygulayın, bu şekilde çalışmak her bir tekrarı doğru formda yapmanızı sağlar. Bu konu önemlidir çünkü rotator cuff ve tendonlarınız çok hassas yapılardır. Zorlanır ya da her bir tekrarın hakkını veremiyorsanız ağırlığı azaltın. Düşük ağırlık ve doğru form, yüksek ağırlık ama yanlış forma kıyasla daha iyi sonuçlar verecektir.

EGZERSİZ 1

MILITARY PRESS

5 set / 8 tekrar / 60 saniye dinlenme

EGZERSİZ 2

HIGH PULL

4 set / 8 tekrar / 45 saniye dinlenme

EGZERSİZ 3

FRONT PLATE RAISE

4 set / 8 tekrar / 45 saniye dinlenme

EGZERSİZ 4

DUMBBELL SIDE LATERAL RAISE

4 set / 8 tekrar / 45 saniye dinlenme

 

 

Antrenman serimizin dördüncü bölümü omuz ve trapezius kaslarını hedef almakta. Kas inşa edici hareketler ile vücudunuzun sınırlarını zorlayacak bu program Warrior Fit olma yolundaki dördüncü adımınız.

NASIL İŞE YARIYOR

Antrenman yağ yakarken kas inşa etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunu yapmak için hafta boyunca çeşitli kas gruplarını çalıştıracak ve kas inşası ve yağ kaybını sağlamak için yüksek hızda antrenman yapacaksınız. Bu kapsayıcı antrenman programında her bir büyük kas grubunu belli gününde çalıştırarak hafta da altı gün art arda antrenman yapacaksınız. En etkili kas inşa edici egzersizlerin yanı sıra hacminizi artırmak ve güç kazanımları için azalan setler ve süper setler gibi denenmiş teknikleri de antrenmanlarınıza dahil edeceksiniz.

Bir seferde tek sette iki hareket arasında ileri geri giderek A ve B egzersizlerinin her birini süper set olarak uygulayın.

ANTRENMAN

EGZERSİZ 1A

MILITARY PRESS

Warrior Fit Military Press thumbnail

4 set / 15 tekrar / dinlenme yok

Front Raise ile süper set şeklinde uygulayın.

EGZERSİZ 1B

FRONT RAISE

Warrior Fit Barbell Lateral Raise thumbnail

4 set / failure / 90 saniye

EGZERSİZ 2

SIDE LATERAL RAISE

Warrior Fit Side Lateral Raise thumbnail

4 set / failure (her bir kol için) / 60 saniye

EGZERSİZ 3A

DUMBBELL SHRUG

Warrior Fit Dumbbell Shrug thumbnail

4 set / 25 tekrar / dinlenme yok

EZ-Bar Upright Row ile süper set şeklinde uygulayın.

EGZERSİZ 3B

EZ-BAR UPRIGHT ROW

Warrior Fit EZ-Bar Upright Row thumbnail

4 set / failure / 90 saniye

EGZERSİZ 4

REVERSE PEC DECK

Warrior Fit Reverse Pec Deck thumbnail

4 set / 15 tekrar / 60 saniye

 

Üye Girişi

Register

Şifre Değiştirme