Not integrated Check the settings

Motivasyon

zydrunas-savickas

Strongman yarışmalarının favori isimlerinden Zydrunas Savickas, yağ oranını düşürdüğü yeni fiziğiyle karşınızda.

“Dev Z” olarak da tanınan Zydrunas Savickas vücudunu yeniden inşa etti. Zydrunas Savickas Strongman yarışmalarında yıllarca boy gösteren bir isimdi ve bu yarışmalarda çok az kişi onun seviyesine çıkabilme başarısını gösterebilmişti. Tam tamına 4 kez (2009, 2010, 2012 ve 2014) Dünya’nın En Güçlü Adamı yarışmasında birincilik koltuğunun sahibi olmuştu.

Zydrunas Savickas’ın gücüne denecek hiçbir şey yoktu ama fiziğinin Yunan heykelleri gibi olduğunu söyleyemezdik. Güç kaldırışları ve Strongman yarışmalarındaki kariyeri boyunca büyük bir bel bölgesine sahip olmak konusunda çekinmiyordu. Zaten o zamanlar tek amacı olabildiğince fazla yük kaldırabilmekti.

Ancak yarışma ve antrenman arkadaşı Thor Bjornsson tarafından Instagram’da paylaşılan son fotoğrafını gördükten sonra, Zydrunas Svickas’ın estetik bir fiziğe sahip olmak için oldukça sıkı bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Aslına bakarsanız iki resmin aynı kişiye ait olduğuna inanmak gerçekten zor.

romane-lanceford

IFBB Physique Pro’su Romane Lanceford’un antrenman düzeni onu yıl boyunca formda tutuyor.

YAZAN: JOHN PLUMMER

Düşününce kulağa inanılmaz geliyor ama estetik fiziğiyle dikkatleri üzerine çeken IFBB physique pro’su Romane Lanceford spor salonuna ilk başladığında sadece ağırlıkları kaldırmakla ilgilenen tıknaz bir delikanlıydı. Sonra 2013 yılında UKBFF’de (İngiltere Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu) ilk yarışmasına katıldı ki bu deneyim onu yeni bir antrenman ve beslenme düzeni takip etmesini sağladı. Fazlalıklarında hızlıca kurtuldu ve 2015 yılında UKBBF English Grand Prix’de ve IFBB Amateur Olympia United Kingdom’da başarıya ulaştı.

M&F: Yarışma söz konusu olunca sizi en çok zorlayan ne oldu?

Romane Lanceford: Size güvenenleri hayal kırıklığına uğratmamak. Tüm bu destekler ve aldığınız bu pozitif geri dönüşlerden sonra en son isteyeceğiniz şey birilerini hayal kırıklığına uğratmak olurdu. Ancak bu aynı zamanda sizi hırslı ve gayretli tutan bir baskı da oluşturuyor.

M&F: Ne sıklıkla antrenman yaparsınız?

Her gün. Her gün antrenmanıma 4 saat ayırırım ve bu süreyi ikiye bölerim. Sabahları hızlı bir kardiyo sonrası merkez bölgemi çalıştırıp esneme ve poz verme alıştırmaları yaparım. Öğleden sonra ise ağırlık antrenmanları sonrası kardiyo.

M&F: Antrenmanların diğer rakiplerin antrenmanlarından farklı mı?

Antrenmanlarımın yoğunluğu ve her birinde uyguladığım yükün miktarı beni aslında diğerlerinden ayıran şeylerdir. Antrenmanları oldukça yoğun geçiyor: azalan setler, süper setler, piramit setler ve failure noktasına kadar götürdüğüm setler ki hepsini dinlenmeden uygularım. Kalp atış hızım hep yüksek ve böylelikle yağlarımdan kurtuluyorum.

M&F: Yaptığın antrenmanları ayrıntılarıyla planlar mısın yoksa değişikliğe gittiğin zamanlarda oluyor mu?

Haftadan haftaya antrenman planlarımı hazırlamam. İnanıyorum ki önceden antrenmanlarımı hazırlamazsam vücudumu daha iyi şaşırtabilirim. Ancak her günün başlangıcında çalıştıracağım kas grubunu seçerim ve bunu yaparken o andaki ağrı durumumu dikkate alırım.

M&F: Beslenme düzenin nasıl?

Benim için her şey sade olmalı: et, sebze ve patates. Aynı zamanda yulaf ve takviyelerime de önem veririm.

ROMANE LANCEFORD

Yaş: 26

Yaşadığı Yer: Bristol, İngiltere

Boy: 185 cm

Kilo: 95 kg

Ödüller: 2015 UKBBF Grand Prix Physique şampiyonluğu

 

 

split-brian-casad

Fitness modeli Brian Casad önceleri ortalama bir fiziğe sahipti ama şimdiki hali, inanılmaz dönüşüm hikâyesinin bir özeti gibi.

ÖNCESİNDE

Brian Casad 2011’in başlarında sıradan Amerikalı bir gençti. Günümüzün şartlarından bakıldığında hayatı “normal” olarak adlandırılabilirdi.

26 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş ve iş hayatına atılmıştı. Kansas şehrinde emlak sektöründe haftada 40 saatini masa başında geçiren bir çalışandı. İstisnasız her gün ofis arkadaşlarıyla öğle yemeğine çıkar ve lezzetli gördüğü her şeyden tüketirdi. Öğle yemeği bittiğinde ise masasının başına uyuşuk bir şekilde döner ve üretkenliği de düşüşe geçerdi.

“Yemek sonrası işime odaklanamazdım çünkü çok yorgun hissederdim. Masa başında uyurdum bazen. Gece uykumu almış olsam da durum değişmezdi,” diyor Casad.

brian-casad-before

Casad, ofisten ayrıldıktan sonra günlük antrenmanı için spor salonunun yolunu tutuyordu. Sosyal bir çocuktu ve setler arasında sohbetlere dalardı. Aslına bakarsanız oraya sanki ağırlık kaldırmaya değil, sohbet için giderdi.

“Antrenman konusunda çok dikkatliydim ama o zamanlar daha çok ağır kaldırmaya odaklanıyordum. Dinlenme sürelerim oldukça uzundu ve antrenmanlarımın çoğu da sadece 3-4 farklı hareketten oluşuyordu. Daha fazlasını yapamazdım,” diyor Casad. Antrenman sonrası akşam yemeği zamanıydı ve yediklerine çok da dikkat etmiyordu. Uyumadan önce de ufak bir atıştırmalık almayı da ihmal etmiyordu. Sabah kahvaltısında da ya geceden kalanları yerdi ya da hiç yapmazdı. Bazen de iş yerindeki otomatlardan bir şeyler aldığı oluyordu.

Casad’ın yaşam şekli böyleydi. Tanıdık geldi öyle değil mi? Çevrenizde böyle insanlar, arkadaşlar ya da ailenizden birileri böyle bir yaşam şekli yaşıyor olabilir. Belki de bu aslında sizin kendi yaşantınıza benziyor. Bu hikâyeyi korkunç kılan çoğu insanın böyle bir yaşantıya sahip olabileceği tehlikesi değildir (yağ oranı yüksek, obezite ve kronik hastalıklarla boğuşma vb.).

Sorun şu ki Casad gibi olan herkes sağlıklı bir yol izlediklerini düşünüyorlar: haftada 3-4 kez salonun yolunu tutmak, “yağsız, kepekli ya da doğal” olduklarından dolayı besleyici olduğu düşünülen besinleri tüketmek.

“İnsanların yanıldığı nokta işte tam da burasıdır. Neyin sağlıklı, neyin sağlıksız olduğu konusunda gerçekten bir fikirleri yok” diyor Casad.

DÖNÜŞÜM ZAMANI

brian-casad-day1

2011’in başında Casad değişmeye karar verdi. Günlük rutininden, spor salonundaki halinden ve aşırı kilolu olmaktan sıkılmıştı.

“Benim için dönüm noktası işimden nefret ettiğimi fark ettiğimde başlamıştı. İş arkadaşlarımla iyi geçinirdim ama öğle yemeklerinde neler yaptığımıza baktım ve sürekli aynı şeyleri yediğimizi gördüm. Kendi kendime sürekli aynı kişilerle öğle yemeklerine çıkmak zorunda değilim dedim. Gerçekten de kilolarımdan kurtulmak istiyordum. Bunun için zamanım vardı” diyor Casad.

Casad işe ağır bir şekilde başlamıştı ve takip etmesi zor diyetlerle her şeyi değiştirmeye çalışmak yerine küçük adımlarla yola koyulmuştu. Yaptığı ilk şey öğle yemeklerine gitmemek oldu. Yemek yemek yerine koşuya çıkar, hafif bir salata yer ve sonra işine geri dönerdi. “İşe eşofmanlarımı getirirdim ve ofisimize yakın bir yerde bir koşu yolu vardı. Burada koşuya çıkardım. Sonra daha hafif bir öğle yemeği alırdım.  Burası yaptığım değişiklerin başlangıç noktasıydı.”

Bir sonraki aşamada antrenman konusunda değişiklikler yaptı. Grup boks ve kikboksta deneyimi olan bir boks kulübüne katıldı. Katıldığı ilk derste bayağı bir ter dökmüştü ama bu derslere devam etti. “Bu dersler beni zorladı. Kum torbasını 5 dakika yumruklamıştım ve sonra yere yığıldığımı hatırlıyorum ama bunu çok sevmiştim. Daha önce böyle kardiyo yapmamıştım. Bu kulübe üye olmuştum ve haftada 3 kez boks derslerine katılıyordum. Antrenman yoğunluğumu arttırmaya başlamıştım” diyor Casad.

Hızlıca kilo vermeye başlamıştı. Bu dönemde işinden de ayrılıp başka şeyler yapmak istiyordu. Gittiği boks kulübü franchising fırsatları sunuyordu ve o da bu işi yapmaya karar verip abisinin yaşadığı Dallas’ta bir boks kulübü açtı.

SONRASINDA

brian-casad-rotator_0

Casad’ın fiziği daha da gelişiyordu. Kilo değişmemişti ama vücut yağ oranında oldukça büyük değişimler yaşamıştı. Beslenme düzenini değiştirip antrenmanlarını yoğunluğunu artırınca fizik hatları belirginleşip kas oranı artıyordu.

“Vücudunuzun besinlere nasıl tepki verdiğini öğrenmek yapmanız gereken ilk şey. Ne yerseniz vücudunuz aynı şekilde cevap verecektir, “ diyor Casad.

Aynı dönemlerde fitness modelliği yapmaya başlamıştı. Muscle & Fitness’ta yayımlanmış olan son fotoğrafı 2011 yılındaki haliyle sergilenince kat ettiği yol daha da iyi anlaşılıyor.

CASAD’DAN BESLENME TAVSİYELERİ

  1.  Yediklerinizin besin değerlerini gözden geçirin.
  2. Evde yemek yemeye başlayın.
  3. Doğal ve az işlemden geçmiş besinler tüketin. (tavuk, yumurta, yağsız biftek, ıspanak, badem sütü, avokado vb.)
  4. Yediklerinizi çeşitlendirin. Protein alımınıza dikkat edin.
  5. Kendinizde neyin işe yarayıp yaramadığını bulmaya çalışın.

14334286_621781187989654_1900812208628039680_n

Thor filminden tanıdığımız Chris Hemsworth antrenmanlarının hakkını veriyor.

Muscle&Fitness Türkiye Eylül kapağına taşıdığımız Chris Hemsworth, 2017 yılında vizyona girecek Thor: Ragnarok filmi için şimdiden hazır. Filmde oynayacağı karakter bir efsaneye dayanıyor olsa da, Chris Hemsworth’ün fiziği gerçek bir özveri ve sağlam bir iradenin ürünü. Filmin beklenilen ilgiyi gösterip göstermeyeceğini bilmiyoruz, bildiğimiz tek şey Chris Hemsworth’ün fiziğiyle inanılmaz bir performans göstereceği.

rico_verhoeven_won_de_wereldtitel_kickboksen

Verhoeven’in motivasyon kaynağını ve dünya kikboks şampiyonu olmanın beraberinde getirdiği zorlukları yazımızda okuyabilirsiniz.

Rico Verhoeven ağır sıklet bir kikboksçu olabilir ama görünüşü tıpkı bir vücut geliştirme sporcusu gibi. 196 cm uzunluğunda ve 118 kg olan Verhoeven’in oldukça yapılı bir vücudu var ve bu vücut “Kikboks Kralının” fitness tutkusunun bir eseri.

27 yaşındaki sporcu GLORY kickboks ağır sıklet şampiyonu, ki becerilerini, kalıbını ve fitness seviyesini göz önüne alırsak buna şaşırmamak gerek.

“Kondisyon ve dayanıklılık konusunda her hangi bir kayıp görürsem bunun anlamı aslında kendimden bir şeyler kaybettiğimdir. Bunları korumak için aslında bir antrenöre de ihtiyacınız yoktur, bunun içinizden gelmesi gerek. 5 km koşmak zorundaysanız bunun tamamını koşmak zorundasınızdır,” diyor Verhoeven.

Verhoeven spora 5 yaşındayken karate ile başladığını söylüyor ve küçük yaştan berri hem kendisini hem de kondisyonunu artırmak konusunda tutkulu olduğun belirtiyor. Onu başarıya taşıyan aslında bu sağlam disiplin anlayışı.

“Karşılaşmalarım konusunda çok takıntılıyım-iyi değil, mükemmel olmak zorundalar… Sanırım ben ve diğer ağır sıklet sporcular arasındaki en büyük fark da bu: Asla rahatına düşkün biri olmadım. Hiçbir zaman. Hayatımın en büyük düşünü elde ettiğimde 24 yaşımdaydım ve dünya ağır sıklet şampiyonu oldum. Şimdi sırada ne var demiştim. Kendime başarılarıma odaklanmam, şampiyon kalmam ve insanlara kendimi göstermem gerektiği konusunda hatırlatmalarda bulunuyordum.”

Antrenmanları belli günlerde yaptığı sabah koşuları ve spor salonunda aralıklı çalışmalardan oluşmaktadır. Amacı kalp atışlarının tıpkı karşılaşmadaki gibi olmasını sağlamak. İlk antrenman seansında çeviklik merdiveni ve kum torbasıyla çalışıyor. Sonrasında ise ağırlıkların altına giriyor ve güç antrenmanları uyguluyor.

“Her bir kas grubunu iki egzersiz ile çalıştırıyorum ve amacım gücümü, patlayıcı kuvvetimi ve dayanıklılığımı artırmak. Bir egzersizi gücümü geliştirmek için uygularım, sonra dayanıklılığımı geliştirmek için düşük ağırlıklı yüksek tekrarlar yaparım. Serbest ağırlıklar kullanır ve temel hareketleri uygularım. Squat, deadlift ve fly hareketleri gibi. Asla antrenmanlarımda makine kullanmam.”

Verhoeven, 9 Eylül Cuma günü Brezilyalı sporcu Anderson Silva ile karşılaşmış ve GLORY 33 NEW JERSEY’de ağır sıklet şampiyonluk ünvanını korumuştu.

andrew-jones

Andrew Jones tüm bahanelerinizi çöpe atmanızı sağlayan bir fitness sevdalısı.

26 yaşındaki Andrew Jones, antrenman rutinlerimizden kaçmak için bahaneler üretmemizi imkânsızlaştıran bir fitness modeli ve vücut geliştirmeye gönül vermiş birisi.

Jones yapay bir kalple yaşamasına rağmen spor salonuna uğramayı hiç aksatmıyor. Üzerindeki pil ve bilgisayarı görmeseniz spor salonundaki diğer insanlardan hiçbir farkı olmadığını düşünürdünüz.

Jones’a 2012 yılında kardiyomiyopati (kalbin vücudu kanla beslemesini zorlaştıran ve kalp yetmezliğine neden olan bir rahatsızlık) teşhisi konmuştu. Dört ay yoğun bakımda kalmış ve yapay kalp olarak değerlendirilen LVAD (sol karıncık destek aygıtı) takılmış birisi. Uygun kalp bulunana kadar bu aygıtla yaşamını dürdürmek zorunda.

Her zaman pillerini doldurmalı ve tıpkı cep telefonunu prizde şarj ettiği gibi kendini de geceleri şarj etmeli. Bu kadar zor bir hayata rağmen spor salonuna düzenli uğrayan birisi Jones.

Teknik anlamda Jones’un bir nabzı yok ve neşeli bir şekilde kendisinin en fit zombi olduğunu söylüyor. Hayata oldukça olumlu bakan birisi ve yapay kalbinin kendisini kısıtlamasına izin vermiyor. Sevdiği şeyleri yapmaya devam ediyor ve bunları terk edecek gibi de görünmüyor.

Vücudundaki yaraların (bunları güzel buluyor) kendi hikâyesini anlattığını ve bundan gurur duyduğu söylüyor. Jones aynı zamanda organ bağışı hakkında farkındalığı artırmaya çalışan Hearts At Large adındaki vakfında kurucusu.

 

nijat_0

Silkme de 77 KG klasmanında yeni dünya rekorunun sahibi olan Kazak sporcu altın madalyayı kazanarak herkesi şaşırtmıştı.

Kazakistan’dan Nijat Rahimov Rio Olimpiyatlarında silkme de dünya rekorunu kırarak altın madalyanın sahibi olmuştu. Rahimov, 77 kiloda altın madalya almasına kesin gözüyle bakılan tahtın sahibi şampiyon Çinli sporcu Lyu Xiaojun’u yenerek bu başarıyı elde etti. Rahimov ikinci silkme denemesinde ağırlığını artırarak toplam da 214 kg kaldırmıştı. Rahimov’un kaldırdığı toplam ağırlık 379 kiloya ulaşmıştı ve 22 yaşındaki sporcu rakibi Lyu’dan daha hafif olduğu için birincilik kürsüsünde yerini almıştı.

15 yıl önce kırılan dünya rekoru 207 kiloydu. Kazak sporcu altın madalyayı almaya hak kazanırken, Çinli sporcu gümüş madalyayla yetinmek zorunda kalmıştı.

 

 

new_image

56 kg ‘da yarışan Çinli atlet toplam da 307 kg ile yeni bir dünya rekoru kırdı.

Long Quingquam Rio’da 56 kg klasmanında altın madalya kazanmak adına büyük bir özveri verdi. 2008 yılında altın madalya kazanan atlet, silkme de 170 kg ve 137 kg koparma da olmak üzere toplamda 307 kg ile yeni bir dünya rekoru kırdı. Silkmeyi ele alırsak Long vücut ağırlığının tam üç katını kaldırmış oldu.

Long’un altın madalyayı kazanmasından önce yarışma çetin mücadelelere sahne olmuştu. Yarışma da bir başka favori atlet de Kuzey Koreli Om Yun-Col’du ve kendi 169 kg’lık Olimpik rekorunu kırdığında madalya almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Om Yun-Col yarışmada gümüş ile, Taylandlı Sinphet Kruaithong bronz ile yetindi.

 

İnsan klonlama -bildiğimiz kadarıyla, henüz gerçekleşmiş bir şey değil ama 22 yaşındaki Rusyalı Anton Ryskin,  Arnold’ın tıpatıp kopyası gibi.

Arnold Schwarzenegger’in tüm zamanların en bilinen vücut geliştirmeci olduğu konusu su götürmez… Nokta! Fitness dünyasındaki karşı konulmaz nüfuzu, öylesine abartılmış bir şey değil. Arnold bir efsane. Bütün efsaneler gibi, onun da ağırlık kaldıran, puro içen ve tuhaf konuşan birçok taklidi çıktı piyasaya.  Ama o taklitçilerin hepsi bir yana, Rusyalı vücut geliştirmeci Anton Ryskin bir yana!

Anton henüz Arnold kadar iri bir cüsseye sahip değil, doğru. Ama Anton daha 22 yaşında! Anton’un klasik vücut yapısı, poz verme biçimi ve de -evet, yüzü, Arnold’a aşırı benziyor. ‘Meşe’ lakabıyla tanınan Arnold’ın klasik pozunu vermek için Gold’s Gym atletini giyip bir de fotoğraf çektirmiş. Rus Arnold’ın birkaç fotoğraf ekledik. Kendiniz bakıp karar verin.

 

@russian_oak

arnold-clone3

image14626571251462657125T14
34607E5300000578-3599015-image-a-101_1463668077916

russian-oak

Barbell Curl_5

Daha ağır kaldırmak için sağlam motivasyona, motivasyon için bu yazıya ihtiyacınız var.

YAZAN: MEHMET EDİP

Bizi istediğimiz hedefe doğru ilerlememizi sağlayan aslında motivasyonumuzdur. Mesela, ağırlık antrenmanlarından konuşursak eğer, birisinin sizden daha yüksek ağırlıklarla bench press yaptığını görmek sizi motive edebilir. Belki de motivasyon kaynağınız, tam karşınızda antrenman yapan güzel kızı etkilemek. Nedeni ne olursa olsun, hep bir sonraki hedefe doğru bizi motive eden bir sürü fiziksel ve zihinsel motivasyon kaynağıyla iç içe yaşıyoruz.

HEDEF KOYUN

Kişisel rekorunuzu belirleyin ya da aşamalı olarak kaldırdığınız ağırlıkları arttırın. Spor salonuna her gittiğinizde en son performansınızı geliştirmeye çalışın. Bir ‘fit not’ tutun ve her antrenmanı kaydedin. Bu şekilde arzuladığınız hedefe daha kolay varacaksınız.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Çok ağır bir antrenman yaptıysanız, kendinizi antrenman sonrası bir ödülle, mesela çok yemeyi arzuladığınız bir yemekle ödüllendirin. Bu küçük ödül, antrenmanınızdan daha tatmin edici bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Ayrıca beyninize, sınırlarınızı zorlamaksızın kendinizi ödüllendirmediğiniz mesajını da ileterek sizi kodlayacaktır.

MÜZİK DİNLEYİN

Müzik dinleyin ve canlanın. Setler sırasında hızlı tempolu müzikler dinleyin, dinlenme anlarınızda ise daha hafif tempolu müziklere kulak verin. Brunel Üniversitesi’ndeki bir araştırma, bu yöntemin antrenman verimini arttırdığını ve antrenman sırasında maruz kaldığınız zahmete daha dirençli hale geldiğinizi belirtmektedir.

POZİTİF DÜŞÜNÜN

Kendinizi havaya sokacak olumlu düşüncelerde yoğunlaşın. Özgüveninizi arttırmaya çalışın. Bilinçli bir şekilde tekrarlanarak yapılan pozitif düşünce ve konuşmalar, kendinize olan inancınızı yükseltecektir. Kullanabileceğiniz iki yöntemden biri, ruh haliniz ile ilgili konuşmalar yapmak (duygusal benliğiniz üzerinde etki etmektedir) ve pozitif ‘öz olumlama’ cümleleri kurmaktır (çoğu sporcunun, vücut geliştirmede ne kadar mükemmel olduklarını kendi kendilerine telkin ettikleri bir yöntemdir; Arnold dâhil).

MOTİVE EDİCİ BİR ŞEYLER İZLEYİN

İster sevdiğiniz bir filmden olsun, ister fitness ile ilgili sizi motive edecek bir video olsun fark etmez; sizi motive edecek videoları izlemek harika bir antrenman yapmanızı sağlayacaktır.

 

Üye Girişi

Register

Şifre Değiştirme