Not integrated Check the settings
Featured

kilo aldırıcı weight gainer ürünler

Kilo aldırıcı gıda takviye ürünleri, içerdikleri yüksek kalori ve protein miktarı sayesinde, kilo almanıza ve kas üretmenize yardımcı olacak ürünlerdir. İnsanlar arasında weight gainer, gainer vb ingilizce kelimeler ile de anılırlar. Tıpkı protein tozlarında olduğu gibi, bu ürünler de toz halde bulunup, su veya süt gibi sıvılarla karıştırarak tüketilmektedir.

Kimileri için kilo vermek çok zorken, kimileri için de kilo almak bir o kadar zordur. Eğer, “Kilo almak istiyorum” diyorsanız, kilo almayı sağlayan şey aslında ufak bir matematik hesabıyla açıklanmaktadır. Her bireyin; metabolizma hızı, vücut yapısı ve günlük aktiviteleri ve beslenme alışkanlıkları farklı olduğundan, yaktıkları kalori miktarları da değişiklik göstermektedir. Eğer günlük yaktığınız kalori miktarından, daha fazla kalori tüketirseniz, kilo almaya başlarsınız. Kilo aldırıcı ürünler sayesinde de, ihtiyacınız olan kaloriye daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle, kilo aldırıcı supplementler hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Kilo Aldırıcı Ürünler Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kilo aldırıcı ürünler, günlük almanız gereken yeterli kalori miktarını karşılamanızı sağlar. İçerdikleri yüksek kalori sayesinde kilo almanız kolaylaşacaktır. Çünkü kilo almanız için gerekli olan kaloriyi, her zaman tükettiğiniz besinler sayesinde almanız pek de kolay değildir.

Ancak kilo aldırıcı ürünleri kullanmadan önce, ihtiyacınız olan kalori miktarını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde, gereğinden fazla miktarda kullanırsanız, ihtiyacınız olandan çok daha fazla yağ vücudunuzda birikmeye başlayabilir.

Kilo Aldırıcılar Nasıl Kullanılır?

Kendinize, kilo aldırıcı (gainer) ürünlerle bir karışım hazırlamak istediğinizde, hoşunuza gidebilecek bir sıvıyla karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu durumda en çok su ve süt tercih edilmektedir. Bunun kararı tamamen kullancılara kalmıştır. Ekstaradan daha fazla protein ve kalori almak isteyen kişilerin, süt kullanma sebebi de bu yüzdendir. Tabi damak tadı da bu durum için diğer bir etkendir.

Kullanım Miktarı Nasıl Belirlenir?

Kullanım miktarını belirlemeden önce, normal bir gününüzde ortalama tükettiğiniz ve harcadığınız kalori miktarlarını hesaplamanız sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede, hedefleriniz doğrultusunda almanız gereken kalori miktarını net bir şekilde belirleyebilir ve buna göre kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Kullanım Zamanı Nasıl Belirlenir?

Kilo aldırıcı (weight gainer) gıda takviyelerinin özellikleri ve çeşitlerine göre, kullanım zamanlarının daha etkili olduğu aralıklar bulunabilmektedir. Eğer antrenmanlarınızdan önce veya sonra kullanacaksanız, yağ oranı düşük ve karbonhidrat oranı yüksek ürünler tercih edebilirsiniz. Bu sayede, kaslarınız için gerekli enerjiyi ve proteini daha hızlı bir şekilde elde ederek, hem kas üretimini hem de toparlanma sürecini hızlı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bunun dışındaki durumlarda, zamanlamanın, çok da büyük bir etkisi olmayacaktır. Kilo aldırıcı ürünleri kullanmaktaki amaç, günlük veya haftalık beslenme alışkanlıklarınız ve hedefleriniz doğrultusunda, yeterli kalorinin vücuda alınmasını sağlamaktır.

Spor Yapmayanlar Kilo Aldırıcı Kullanabilir Mi?

Sporcular, kilo aldırıcı ürünleri kullanmaya karar verirken supplementler.com gibi güvenilir firmaların uzman destek ekibinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu ürünlerin öncelikli amaçları, antrenmanlarla birlikte sağlıklı bir şekilde kas üretimini arttırmak ve kilo almayı sağlamaktır.

Böyle bir durumda da akla gelen ilk sorulardan birisi de, bu ürünlerin spora gidilmeyen, dinlenme günlerinde kullanılmaya uygun olup olmadıklarıdır. Cevap ise gayet basit. Evet, dinlenme günlerinde de, bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak kilo aldırıcı ürünlerin artı ve eksilerini kıyasladığımız zaman, ortaya tek bir sonuç çıkıyor. Hedeflediğiniz amaçlar ve beslenme alışkanlıklarınız doğrultusunda, tükettiğiniz besinlerden yeteri kadar kalori alabiliyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, kilo aldırıcı ürünler kullanmanıza gerek yoktur. Ancak, yediğiniz yemeklerle bu ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız (yani istediğiniz gibi kilo alamıyorsanuz), kilo aldırıcı ürünler sağlıklı bir şekilde gerekli kalorileri almanızı sağlayacak ve kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Featured

Protein Tozu ile İlgili Bilinen 9 Büyük Yanlış | Supplementler - Protein Tozu

Protein tozu ve beslenme hakkında bilinen 9 büyük yanlışın doğrusunu hep birlikte öğrenelim.

Spor yapma alışkanlığı olan bir çok kişi, duyduğu bir takım yanlış bilgiler sebebiyle, beslenmelerini doğru bir şekilde yönlendirememekte ve bu sebepten dolayı da antrenmanlarından alabilecekleri verimi doğru oranda alamamaktadır. Çünkü, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için ilk yapılması gereken şey, beslenme alışkanlıklarına önem vermektir.

Konu spor ve sağlıklı beslenme olunca, akıllara gelen ilk şeylerden birisi, şüphesiz ki protein kaynaklı beslenme ve protein tozu oluyor. Vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından biri olan protein; et, süt ve süt ürünleri, bazı kuruyemişler ve baklagiller gibi bir çok besinde bulunan, mikro besinlerdir.

Bu yazımızda sizlerle, protein tozu hakkında bilinen bir takım yanlışların, sizler için çok faydalı olacağını düşündüğümüz doğru açıklamalarını Supplementler.com ‘un uzmanlığıyla sizler ile paylaşacağız. Supplementler’in uzman bilgi birikimi ile derlediğimiz aşağıdaki yazı dizisini okuyarak hep birlikte doğruları öğrenelim.

1. Bütün Protein Tozları Aynı Mı?

Hayır. Tarih boyunca yapılan en hatalı genellemelerden biri, “Protein, proteindir…” şeklindedir. İlk olarak, protein moleküler seviyede incelendiğinde, binlerce farklı yapıya sahip olduğu görülür. Protein tozu ile ilgili bir konuşma yapıldığı zaman genelde şu şekilde kıyaslamalar görülür: İzole mi yoksa konsantre mi, kısa sürede mi yoksa uzun sürede mi çözünüyor, whey mi yoksa kazein proteini mi?

Protei tozunun emilim hızı, çok önemlidir. Whey proteini gibi, emilim ve çözünme hızı yüksek protein tipi, antrenmanlarınız esnasında ve sonrasında, kaslarınıza daha çabuk ulaşarak ihtiyacınız olan proteini hızlıca almanızı sağlar. Ancak uzun sürede çözünen kazein proteininin, emilim süresi daha geç olduğu için, özellikle gece yatmadan önce tüketilmesinin daha fazla fayda sağlayacağı bilinmektedir.

2. Çok Fazla Protein Tüketmek Böbreklere Ağır Gelir Mi?

Hayır. Eğer günde 2 kutu protein tozu içmek gibi bir yanlış yapmıyorsanız, böbrekleriniz için endişelenmenize gerek yok. Böbreklerinizle ilgili ileri seviye bir hastalığınız yoksa, gönül rahatlığıyla protein tüketebilirsiniz.

Şu konuya açıklık getirmekte yarar var ki, çok fazla protein tükettiğiniz süre zarfı içinde, yeterli miktarda su tüketmeniz gerekmektedir. Ki zaten, ne olursa olsun, sağlıklı bir yaşam için, gün içinde bol bol su tüketiyor olmalısınız.

3. Protein Tozunu Pişirmek, Proteinin Yapısını Bozar Mı?

Hayır. Protein tozlarını, kendinize özel karışımlarda veya tariflerde kullanırken pişirdiğinizde, proteinin yapısı bozulmaz. Tıpkı bir bifteği pişirirken, içerisindeki protein yapısının bozulmadığı gibi.

Hem çeşitlilik olması açısından, hem de kendinizi ödüllendirmek adına, protein tozunu; kek, kurabiye veya muffin gibi gıdaların içine koyarak tüketebilirsiniz.

4. Yalnızca Protein Tozu Tüketmek Kilo Vermeyi Garantiler Mi?

Hayır. Tıpkı karbonhidratlarda olduğu gibi, vücudunuz kullanmadığınız fazla proteini, glikoliz olarak adlandırılan işlemle, ufak moleküllere ayrıştırır. Tabi kullanılmayan bu fazlalıklar da, kilo almanıza sebep olur.

5. Protein Tozlarının Kadınlar Üzerinde Kötü Bir Etkisi Var Mı?

Hayır. Protein tozlarının kadınlar için zararlı olduğu kanısı tamamen yanlıştır. Protein, bütün insanların temel ihtiyacı olan bir besin maddesidir. Yalnızca soya proteininin, östrojen hormonu salınımı üzerinde ufak bir etkisi olduğu bazı kaynaklar tarafından doğrulanmaktadır. Ancak, whey veya kazein gibi diğer protein türlerinin biraz fazla kullanılması, kadınları kesinlikle bir anda çok geniş omuzlu veya inanılmaz derecede kaslı, maskülen bir görünüme sahip olmalarını sağlamaz.

6. Dayanıklılık Atletlerinin Proteine İhtiyacı Yok Mudur?

Bu soru tıpkı, su içmeye ihtiyacımız yok mudur gibi bir sorudur. Hangi spor dalını yapıyorsanız yapın, ister uzun süreli dayanıklılık gerektiren, isterseniz başka bir tür. Kaslarınızın kendilerini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için proteine ihtiyacı olacaktır. Hatta spor yapmadığınız günlerde bile, vücudunuz için ekstra protein almanız gerekebilir.

7. Protein Tozu Gaz Problemlerine Yol Açar Mı?

Bildiğiniz gibi bir çok protein tozu, süt ve süt ürünlerinden üretilmektedir. Bu sebeple protein tozu ve gaz problemleri bir çok insan için tartışma konusu oluşturmaktadır. Gün içinde sıvı olarak yalnızca protein tozlarıyla elde ettiğiniz karışımları içtiğiniz taktirde, kendinizi sadece litrelerce süt içmiş gibi düşünebilirsiniz. Habuki, beslenme programınızı, biraz karbonhidrat, yağ ve sebze çeşitleriyle dengelediğiniz zaman, herhangi bir gaz problemiyle karşılaşmayacağınızı göreceksiniz.

8. Vücut Tek Seferde 30 Gramdan Fazla Proteini Sindiremez Mi?

Sizce vücudumuz bir öğünde 30 gramdan fazla proteini öğütemiyor olsaydı, biz burada bunları yazabiliyor veya siz okuyabiliyor olabilir miydiniz? Protein tüketimi ve sindirimiyle ilgili tek bir basit kural vardır, o da alınan fazla proteinin sindiriminin ve kullanılmasının daha uzun sürdüğüdür. Tıpkı kazein proteininin sindiriminin daha uzun sürdüğü gibi. Standart bir öğününüzün bile sindirimini, 5 saatten daha fazla sürdüğünü düşünerek, bu durumu daha normal karşılayabilirsiniz.

9. Protein Çocuklar İçin Tehlikeli Midir?

Kesinlikle hayır! Çocukların da proteine oldukça ihtiyacı vardır. Konu hakkındaki araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar için esas tehlikeli olan şey, şeker ve yağ tüketimidir. Emekleme çağını geçtikten sonra çocuklarda, kas dokuları düzenli olarak büyüme ve gelişim göstermektedir. Bu dönemlerde çocukların proteine oldukça ihtiyacı vardır. Çünkü metabolizmaları, hayatlarında hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde çalışıyor durumdadır. Hatta günümüzde bazı bebek mamalarında ve gelişim çağındaki çocukların ek gıdalarının içeriğinde whey protein içeriğine rastlamak mümkündür.

zydrunas-savickas

Strongman yarışmalarının favori isimlerinden Zydrunas Savickas, yağ oranını düşürdüğü yeni fiziğiyle karşınızda.

“Dev Z” olarak da tanınan Zydrunas Savickas vücudunu yeniden inşa etti. Zydrunas Savickas Strongman yarışmalarında yıllarca boy gösteren bir isimdi ve bu yarışmalarda çok az kişi onun seviyesine çıkabilme başarısını gösterebilmişti. Tam tamına 4 kez (2009, 2010, 2012 ve 2014) Dünya’nın En Güçlü Adamı yarışmasında birincilik koltuğunun sahibi olmuştu.

Zydrunas Savickas’ın gücüne denecek hiçbir şey yoktu ama fiziğinin Yunan heykelleri gibi olduğunu söyleyemezdik. Güç kaldırışları ve Strongman yarışmalarındaki kariyeri boyunca büyük bir bel bölgesine sahip olmak konusunda çekinmiyordu. Zaten o zamanlar tek amacı olabildiğince fazla yük kaldırabilmekti.

Ancak yarışma ve antrenman arkadaşı Thor Bjornsson tarafından Instagram’da paylaşılan son fotoğrafını gördükten sonra, Zydrunas Svickas’ın estetik bir fiziğe sahip olmak için oldukça sıkı bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Aslına bakarsanız iki resmin aynı kişiye ait olduğuna inanmak gerçekten zor.

man-holding-dumbbell_0

Kreatin, insan vücudunda bulunan ve kas hücrelerine enerji desteği sağlayan organik bir bileşendir.

Hangi kreatin çeşidini kullandığınız fark etmeksizin, aşağıdaki önerilerimizi kullanarak kreatinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

 1. Bol bol su için. Bundan kastettiğimiz günde yaklaşık 3 litre su içmenizin gerektiğidir. Kas hücrelerinin kuvveti ve enerjisi üzerindeki etkileri bir yana, kreatin aynı zamanda hacim arttırıcı olarak çalışır ve suyu içlerine çekerek kas hücrelerinizin hacmini arttırır. Bol miktarda su içmek, hücrelerinizin kendilerine çekebilmesi için vücudunuzda yeterince suyun var olmasını sağlar ve böylelikle genişlerler.
 2. Kreatinden hemen sonuç almak istiyorsanız tavsiye edilen dozu günde 4-5 kez yemeklerle birlikte alacağınız bir beş günlük kreatin yüklemesi yapın (Buna antrenman öncesi ve sonrası shake’leriniz de dâhildir). Sonrasında ise aşağıdaki normal doz önerilerini takip edin.
 3. Antrenman günlerinizde kreatini antrenman öncesi ve antrenman sonrası öğünlerinizle birlikte alın.
 4. Dinlenme günlerinizde kreatini bir doz halinde bir öğünle birlikte tüketin. Ara sıra kreatin kullanımına ara verebilirsiniz çünkü araştırmalar, kasların kreatin bakımından doyduklarında, kas kreatin seviyelerinize zarar vermeden kreatine bir gün ara verebileceğinizi belirtmektedirler.
 5. Size uygun olup olmadığına karar vermeden önce denediğiniz her bir kreatin çeşidine en az bir ay süre tanıyın. Farklı türdeki kreatinleri ayrı ayrı deneyebilirsiniz ya da birden çok kreatini içinde barındıran bir kreatin ürününü deneyebilirsiniz.

6. Kreatin kullanımına yeniyseniz, bilmeniz gereken her şey kreatin kuralları yazımızda.

 

bodybuilder-stacking-plates-barbell-promo

Sonbahar, kas oranınızı arttırmanın en iyi dönemidir. Yazımızdaki önerilerle siz de bulking döneminizi hiç olmadığı kadar verimli geçirebilirsiniz.

YAZAN: ERIC BROSER

Kış yaklaştıkça çoğu insan daha sıkı giyinmeye başlar ama biz salon müdavimleri ise daha çok kas eklemek ile meşgul oluruz. Havalar serinlemeye başladıkça daha çok (kaliteli) kalori almaya başlar ve antrenmanlarımızı daha ağır yaparız. Tek amacımız tartıya çıktığımızda ibrenin yukarılara doğru çıktığını görmektir. Tişört ve şortlarımız kaldırılıp yerlerine bol gömlekler ve kazaklar gelmektedir. Bu yüzden çoğu kişi vücut yağ oranları konusunda endişelenmez ve sadece hacimlerini genişletmeyle ilgilenirler.

Bununla beraber kendinizi bu kadar da boş bırakmanın bir anlamı yoktur. Bel çevrenizin sınırlarını zorlamadan da kas hacminizi arttırmak mümkün. Yapmanız gereken antrenman, takviye ve beslenme düzeninizi akıllıca tasarlamak.

İşte kas oranınızı doğru bir şekilde arttıracak 10 öneri.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN AKILLICA BESLENİN

man-eating-salmon

Haftada bir kez istediğiniz gibi yemek yiyebilirsiniz ancak gelişiminiz hakkında ciddiyseniz kalori artışını kaliteli proteinler, karbonhidratlar ve yağlardan sağlamalısınız. Beslenme düzeninizin temelini biftek, tavuk, yumurta, somon, whey/kazein protein tozu, pirinç, kinoa, patates, tam tahıllı ekmek, meyve, kuruyemişler, zeytinyağı ve avokado oluşturmalı.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN DAHA SIK BESLENİN

bodybuilder-eating_0_0

Söz konusu hacim kazanmak olunca günde 6-7 tane ortalama öğün, 3-4 tane büyük öğünden daha etkilidir. Her iki saatte bir beslenmek şişkinliğe karşı korur ve besin emilimini ve sindirimin daha düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN KARBONHİDRATLARINIZI DOĞRU SEÇİN

pasta-olives-carbs_0

Karbonhidratlar kas gelişimi açısından oldukça önemlidir çünkü amino asitlerin enerji olarak kullanılmamalarını sağlarlar (Böylelikle amino asitler kas onarımı ve protein sentezi için kullanılırlar). Karbonhidratlar kortizol seviyelerinizi de normal seviyelerde tutar ve insülin (kas yapıcı bir hormondur) salınımını başlatır. Kahvaltıda ve antrenman sonrası öğününüzde normal karbonhidrat alımınızı ikiye katlayarak çok fazla yağ alımı olmadan irileşmenize (hipertrofi) yardımcı olabilir (Bu öğünlerde insülin hormonu besin maddelerini yağ hücrelerine değil kas hücrelerine yönlendirmektedir).

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN PROTEİN ALIMINIZI YÜKSELTİN

drinking-shake-mf21_0

Günlük protein alımınızı 6-7 öğünden oluşan öğünleriniz arasında eşit bir şekilde dağıtmanızı tavsiye ederiz. Vücudunuzda daha dengeli bir amino asit havuzu oluşturmak için her bir öğündeki protein kaynaklarınızı çeşitlendirmeye çalışın. Whey proteinin hızlı tepki veren özelliğinden (ve yüksek lösin içeriğinden) dolayı antrenman sonrası en iyi protein kaynağıdır. Kazein proteini ise daha yavaşça emilmektedir ve bu yüzden yatmadan önce kullanılması gereken harika bir seçenektir.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN ELZEM YAĞ ASİTLERİNİ KULLANIN

omega-3s-health-fats

Elzem yağ asitleri sağlığınız ve yeni kas dokusu oluşumu için oldukça önemlidirler. “Yağlı beslenmek kilo aldırır” diyenler beslenme konusunda ya iyi bir bilgiye sahip değillerdir ya da insan vücudunun nasıl işlediğiyle alakalı kesin bir bilgiye sahip değillerdir. Antrenman öncesi öğününüzde ve yatmadan önceki son öğününüzde EFA’lar ve protein tüketmenizi tavsiye ederiz. Uygun miktarlarda karbonhidrat tükettiğim öğünlerimde ek olarak yağ almıyorum çünkü bu durum vücut yağ oranı seviyelerini yükseltebilir.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN TAKVİYELERİNİZE ÖNEM VERİN

man-drinking-shake-gym-supplements-promo_0

Takviyeler, hipertrofi döneminde göz ardı edilmemesi gereken ürünlerdir. Piyasada oldukça fazla ürün bulunmaktadır ve bu dönemde işinize yarayacak olan takviyelerin öne çıkanlarını sıralamak istedik; kreatin, beta-alanin, L-lösin, balık yağı ve BCAA. Bunları zekice ve etkili bir şekilde tasarlanmış bir takviye programıyla beraber almanız gerektiğini unutmayın.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN UYKUNUZU DÜZENE SOKUN

sleep-1-14_2-1

Kaslar spor salonundayken değil dinlenme anlarında büyürler ve özellikle de bu gelişim süreci uyku esnasında meydana gelmektedir. Ne kadar antrenman yaparsanız yapın ya da ne kadar kalori alırsanız alın, her gece en az 7-8 saat uyumazsanız ve fırsatını bulduğunuz her anda vücudunuzu dinlendirmezseniz önemli bir gelişim gösteremezsiniz.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN KARDİYO SEANSLARINIZI ES GEÇMEYİN

rowing-machine-back-cardio-abs

Havalar soğuduğunda amacınız kas oranınızı, kuvvetinizi ve vücut ağırlığınızı arttırmak. Ancak bu kardiyoyu tamamen hayatınızdan çıkaracağınız anlamına gelmemeli. Günlük olarak uzun bir süre kardiyo yapmanız gerekmemektedir. Kalbinizi güçlendirmek, yağ yakmak ve iştahınızı desteklemek için her antrenman seansından sonra 15-20 dakikalık orta hızda bir kardiyo seansı uygulamanızı tavsiye ederiz.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN DOĞRU EGZERSİZLERİ SEÇİN

landmine-squat

Her bir egzersiz değerlidir ancak birden çok eklemin dâhil olduğu serbest ağırlıklarla yapılan hareketler kas büyümesini uyarmak ve kuvvet ve güç kazanımları için listenin başında yer alır. Kas hacminizi arttırma sürecinde squat, leg press, deadlift, bentover row, overhead press, barfiks, dip, bench press, upright row ve incline press hareketlerine odaklanın.

KAS ORANINIZI ARTTIRMAK İÇİN ANTRENMAN KONUSUNDA ZEKİCE DAVRANIN

man-bench-press

Gerçekten çok etkili antrenman protokolleri ve planları vardır ancak bu yazımızın amacı gereği size sadece bu dönemde kas hacmi potansiyelinize ulaşmanızı sağlayacak olan genel tavsiyelerden bahsedeceğiz:

 1. Haftada en fazla 4 kez ağırlık antrenmanları uygulayın (Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma)
 2. Antrenmanlarınızın toplam süresi 90 dakikayı geçmesin.
 3. Her bir kas grubunu tüm gücünüzle haftada bir kez olacak şekilde çalıştırın.
 4. Her bir tekrarda hareketin negatif yarısına odaklanın (yani ağırlığı indirdiğiniz kısma).
 5. Her bir antrenman setinde 8-12 tekrar aralığında failure noktasına varmaya çalışın.

 

Şimdi sıra sizde! Sıkı giyinip sıkı çalışın!

 

romane-lanceford

IFBB Physique Pro’su Romane Lanceford’un antrenman düzeni onu yıl boyunca formda tutuyor.

YAZAN: JOHN PLUMMER

Düşününce kulağa inanılmaz geliyor ama estetik fiziğiyle dikkatleri üzerine çeken IFBB physique pro’su Romane Lanceford spor salonuna ilk başladığında sadece ağırlıkları kaldırmakla ilgilenen tıknaz bir delikanlıydı. Sonra 2013 yılında UKBFF’de (İngiltere Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu) ilk yarışmasına katıldı ki bu deneyim onu yeni bir antrenman ve beslenme düzeni takip etmesini sağladı. Fazlalıklarında hızlıca kurtuldu ve 2015 yılında UKBBF English Grand Prix’de ve IFBB Amateur Olympia United Kingdom’da başarıya ulaştı.

M&F: Yarışma söz konusu olunca sizi en çok zorlayan ne oldu?

Romane Lanceford: Size güvenenleri hayal kırıklığına uğratmamak. Tüm bu destekler ve aldığınız bu pozitif geri dönüşlerden sonra en son isteyeceğiniz şey birilerini hayal kırıklığına uğratmak olurdu. Ancak bu aynı zamanda sizi hırslı ve gayretli tutan bir baskı da oluşturuyor.

M&F: Ne sıklıkla antrenman yaparsınız?

Her gün. Her gün antrenmanıma 4 saat ayırırım ve bu süreyi ikiye bölerim. Sabahları hızlı bir kardiyo sonrası merkez bölgemi çalıştırıp esneme ve poz verme alıştırmaları yaparım. Öğleden sonra ise ağırlık antrenmanları sonrası kardiyo.

M&F: Antrenmanların diğer rakiplerin antrenmanlarından farklı mı?

Antrenmanlarımın yoğunluğu ve her birinde uyguladığım yükün miktarı beni aslında diğerlerinden ayıran şeylerdir. Antrenmanları oldukça yoğun geçiyor: azalan setler, süper setler, piramit setler ve failure noktasına kadar götürdüğüm setler ki hepsini dinlenmeden uygularım. Kalp atış hızım hep yüksek ve böylelikle yağlarımdan kurtuluyorum.

M&F: Yaptığın antrenmanları ayrıntılarıyla planlar mısın yoksa değişikliğe gittiğin zamanlarda oluyor mu?

Haftadan haftaya antrenman planlarımı hazırlamam. İnanıyorum ki önceden antrenmanlarımı hazırlamazsam vücudumu daha iyi şaşırtabilirim. Ancak her günün başlangıcında çalıştıracağım kas grubunu seçerim ve bunu yaparken o andaki ağrı durumumu dikkate alırım.

M&F: Beslenme düzenin nasıl?

Benim için her şey sade olmalı: et, sebze ve patates. Aynı zamanda yulaf ve takviyelerime de önem veririm.

ROMANE LANCEFORD

Yaş: 26

Yaşadığı Yer: Bristol, İngiltere

Boy: 185 cm

Kilo: 95 kg

Ödüller: 2015 UKBBF Grand Prix Physique şampiyonluğu

 

 

sex-workout-wonder-4

Düzenli spor yapmanın cinsel yaşamınız üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı bilinen bir gerçektir.

Cinsel yaşamınızın kalitesini arttırmak mı istiyorsunuz? Kaliteli bir cinsel yaşamla alakalı tüm kitapları veya blogları okuyabilirsiniz, yalnız fit bir vücuda sahip olmanın iyi bir cinsel yaşama katacağı artıları da es geçmemelisiniz.

Yağ oranı düşük, kasları belirgin bir fizik sadece eşinize çekici gelmekle kalmaz, aynı zamanda kaliteli bir cinsel yaşam sürdürmeniz için de sizi destekler.

Diğer bir deyişle spor yapmak harika bir fiziğe sahip olmanızı sağlar ve ayrıca cinsel yaşamınız üzerinde de olumlu etkileri olur. Nasıl mı? Yazımızı okumaya devam edin.

SPOR YAPMAK CİNSEL YAŞAMINIZI DESTEKLER

İktidarsızlık sorunu yaşayan bazı erkekler çareyi ilaçlarda aramaktadır. Yalnız her sorunun doğal bir çözüm yolu da vardır. İyi bir kan akışı sağlamak kaliteli bir cinsel yaşamınız için de önemlidir ve bu konuda spor yapmanın yerini hiçbir şey alamaz. İster HIIT denilen yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar ister yağ yakıcı bir Tabata rutini olsun, yoğun fiziksel aktiviteler damarlarınızdaki kanın daha iyi bir şekilde dolaşımına yardımcı olacaktır ve bu da cinsel hayatınıza olumlu etki yapar. Aynı zamanda iyi bir kan akışı kas hacminize de olumlu etkiler yapar.

SPOR YAPMAK SEKS SÜRENİZİ UZATIR

İyi bir seks yoğun miktarda fiziksel aktivite anlamına gelir ve yorgunsanız seksten alacağınız haz düşebilir. Seksin süresini uzatmak hem sizi hem eşinizi tatmin eder ve vücudunuz ne kadar iyi durumdaysa daha uzun süreli bir seks deneyimi yaşarsınız.

SPOR YAPMAK TESTOSTERON SEVİYELERİNİZİ YÜKSELTİR

Sağlıklı testosteron seviyeleri sağlıklı bir cinsel yaşam için önemlidir. Araştırmalar ağırlık antrenmanlarının testosteron seviyelerinizi önemli ölçüde yükseltebileceğini göstermiştir. Baylor Üniversitesinde yapılan son araştırmaya göre, erkeklerin testosteron seviyelerinin en yüksek olduğu dönem, antrenmandan sonraki 48 saatlik zaman aralığı olarak bulunmuştur. Ağırlık antrenmanlarıyla testosteron seviyelerinizi yükseltmek istiyorsanız kullandığınız ağırlıkları arttırmalı, tekrar sayılarını ise düşürmelisiniz. Squat, bent-over row ve bench press gibi birleşik egzersizlere de gereken önemi vermelisiniz.

SPOR YAPMAK ÖZGÜVENİNİZİ ARTTIRIR

Hatları belirgin bir fiziğe sahip olmak seks sırasında kendinizi daha iyi hissettirir. Arkansas Üniversitesinde yapılan bir araştırma daha fit bir vücuda sahip olan bireyler, kendilerinin eşlerine karşı daha çekici göründüklerini bildirmiştir.

 

 

 

img_0650

Fotoğraf: SNHFOTO

YAZAN: MEHMET EDİP

Hem vücudunuzun hatlarını belirginleştirip aynı zamanda da kuvvetinizi de artırmak istiyor musunuz? Alman Hacim Antrenmanı tam size göre. Bu antrenmanla amacımız büyük kas gruplarınızı yoğun bir antrenman sistemiyle çalıştırmak.

Alman Hacim Antrenmanı (10 set yöntemi) 70’lerin Almanya’sında geliştirilmişti ve bu yöntemle haltercilerin sezon dışında yağsız kas kütlelerini arttırmaları amaçlanıyordu. Daha sonraları ise Kanadalı halterci Jacques Demers tarafından bu yöntem geliştirilmiştir.

NEDEN ALMAN HACİM ANTRENMANI?

Bu antrenman ile kaslarınız yüksek yoğunlukla çalıştırıldığı için vücudunuzdaki kan akışınız gelişecek ve aynı yoğunlukla bu kaslarınızı çalıştırmaya devam ettikçe de kaslarınızın hacmi büyüyecektir.

ANTRENMAN

Bir tekrarda kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığın %50’sini kullanın. Setler arasında 60 saniye dinlenin.

adivar-makale_1adivar-makale_2adivar-makale_cuma       adivar-makale_4

Yoğunluğundan ötürü sakatlanmalara yol açabileceğinden bu antrenman programını 4 haftadan daha uzun süre uygulamamalısınız.

 

 

 

split-brian-casad

Fitness modeli Brian Casad önceleri ortalama bir fiziğe sahipti ama şimdiki hali, inanılmaz dönüşüm hikâyesinin bir özeti gibi.

ÖNCESİNDE

Brian Casad 2011’in başlarında sıradan Amerikalı bir gençti. Günümüzün şartlarından bakıldığında hayatı “normal” olarak adlandırılabilirdi.

26 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş ve iş hayatına atılmıştı. Kansas şehrinde emlak sektöründe haftada 40 saatini masa başında geçiren bir çalışandı. İstisnasız her gün ofis arkadaşlarıyla öğle yemeğine çıkar ve lezzetli gördüğü her şeyden tüketirdi. Öğle yemeği bittiğinde ise masasının başına uyuşuk bir şekilde döner ve üretkenliği de düşüşe geçerdi.

“Yemek sonrası işime odaklanamazdım çünkü çok yorgun hissederdim. Masa başında uyurdum bazen. Gece uykumu almış olsam da durum değişmezdi,” diyor Casad.

brian-casad-before

Casad, ofisten ayrıldıktan sonra günlük antrenmanı için spor salonunun yolunu tutuyordu. Sosyal bir çocuktu ve setler arasında sohbetlere dalardı. Aslına bakarsanız oraya sanki ağırlık kaldırmaya değil, sohbet için giderdi.

“Antrenman konusunda çok dikkatliydim ama o zamanlar daha çok ağır kaldırmaya odaklanıyordum. Dinlenme sürelerim oldukça uzundu ve antrenmanlarımın çoğu da sadece 3-4 farklı hareketten oluşuyordu. Daha fazlasını yapamazdım,” diyor Casad. Antrenman sonrası akşam yemeği zamanıydı ve yediklerine çok da dikkat etmiyordu. Uyumadan önce de ufak bir atıştırmalık almayı da ihmal etmiyordu. Sabah kahvaltısında da ya geceden kalanları yerdi ya da hiç yapmazdı. Bazen de iş yerindeki otomatlardan bir şeyler aldığı oluyordu.

Casad’ın yaşam şekli böyleydi. Tanıdık geldi öyle değil mi? Çevrenizde böyle insanlar, arkadaşlar ya da ailenizden birileri böyle bir yaşam şekli yaşıyor olabilir. Belki de bu aslında sizin kendi yaşantınıza benziyor. Bu hikâyeyi korkunç kılan çoğu insanın böyle bir yaşantıya sahip olabileceği tehlikesi değildir (yağ oranı yüksek, obezite ve kronik hastalıklarla boğuşma vb.).

Sorun şu ki Casad gibi olan herkes sağlıklı bir yol izlediklerini düşünüyorlar: haftada 3-4 kez salonun yolunu tutmak, “yağsız, kepekli ya da doğal” olduklarından dolayı besleyici olduğu düşünülen besinleri tüketmek.

“İnsanların yanıldığı nokta işte tam da burasıdır. Neyin sağlıklı, neyin sağlıksız olduğu konusunda gerçekten bir fikirleri yok” diyor Casad.

DÖNÜŞÜM ZAMANI

brian-casad-day1

2011’in başında Casad değişmeye karar verdi. Günlük rutininden, spor salonundaki halinden ve aşırı kilolu olmaktan sıkılmıştı.

“Benim için dönüm noktası işimden nefret ettiğimi fark ettiğimde başlamıştı. İş arkadaşlarımla iyi geçinirdim ama öğle yemeklerinde neler yaptığımıza baktım ve sürekli aynı şeyleri yediğimizi gördüm. Kendi kendime sürekli aynı kişilerle öğle yemeklerine çıkmak zorunda değilim dedim. Gerçekten de kilolarımdan kurtulmak istiyordum. Bunun için zamanım vardı” diyor Casad.

Casad işe ağır bir şekilde başlamıştı ve takip etmesi zor diyetlerle her şeyi değiştirmeye çalışmak yerine küçük adımlarla yola koyulmuştu. Yaptığı ilk şey öğle yemeklerine gitmemek oldu. Yemek yemek yerine koşuya çıkar, hafif bir salata yer ve sonra işine geri dönerdi. “İşe eşofmanlarımı getirirdim ve ofisimize yakın bir yerde bir koşu yolu vardı. Burada koşuya çıkardım. Sonra daha hafif bir öğle yemeği alırdım.  Burası yaptığım değişiklerin başlangıç noktasıydı.”

Bir sonraki aşamada antrenman konusunda değişiklikler yaptı. Grup boks ve kikboksta deneyimi olan bir boks kulübüne katıldı. Katıldığı ilk derste bayağı bir ter dökmüştü ama bu derslere devam etti. “Bu dersler beni zorladı. Kum torbasını 5 dakika yumruklamıştım ve sonra yere yığıldığımı hatırlıyorum ama bunu çok sevmiştim. Daha önce böyle kardiyo yapmamıştım. Bu kulübe üye olmuştum ve haftada 3 kez boks derslerine katılıyordum. Antrenman yoğunluğumu arttırmaya başlamıştım” diyor Casad.

Hızlıca kilo vermeye başlamıştı. Bu dönemde işinden de ayrılıp başka şeyler yapmak istiyordu. Gittiği boks kulübü franchising fırsatları sunuyordu ve o da bu işi yapmaya karar verip abisinin yaşadığı Dallas’ta bir boks kulübü açtı.

SONRASINDA

brian-casad-rotator_0

Casad’ın fiziği daha da gelişiyordu. Kilo değişmemişti ama vücut yağ oranında oldukça büyük değişimler yaşamıştı. Beslenme düzenini değiştirip antrenmanlarını yoğunluğunu artırınca fizik hatları belirginleşip kas oranı artıyordu.

“Vücudunuzun besinlere nasıl tepki verdiğini öğrenmek yapmanız gereken ilk şey. Ne yerseniz vücudunuz aynı şekilde cevap verecektir, “ diyor Casad.

Aynı dönemlerde fitness modelliği yapmaya başlamıştı. Muscle & Fitness’ta yayımlanmış olan son fotoğrafı 2011 yılındaki haliyle sergilenince kat ettiği yol daha da iyi anlaşılıyor.

CASAD’DAN BESLENME TAVSİYELERİ

 1.  Yediklerinizin besin değerlerini gözden geçirin.
 2. Evde yemek yemeye başlayın.
 3. Doğal ve az işlemden geçmiş besinler tüketin. (tavuk, yumurta, yağsız biftek, ıspanak, badem sütü, avokado vb.)
 4. Yediklerinizi çeşitlendirin. Protein alımınıza dikkat edin.
 5. Kendinizde neyin işe yarayıp yaramadığını bulmaya çalışın.

casein

Kazein proteini beslenme düzeninizde yer vermeniz için 5 neden.

KAZEİN PROTEİN NEDİR?

Kazein, sütten elde edilen bir proteindir. Yavaş sindirilen bir protein olarak bilinmektedir.

Antrenmanlarınızı aksatmadığınızdan ve beslenme düzeninize dikkat ettiğinizden eminiz ama aldığınız sonuçları da ikiye katlamak istediğinizi de biliyoruz. İşte burada kaliteli protein kaynakları devreye giriyor. Bizi uzun zamandır takip eden okurlarımız whey proteinin hem antrenman öncesi hem antrenman sonrası için ideal bir protein kaynağı olduğunu biliyordur. Ancak söz konusu protein olunca diğer seçenekleri de hesaba katmalısınız. Bizde bu yüzden kazein proteinle alakalı ufak bir araştırma yaptık. Yazımızı okumaya devam edin ve kazeinin sağladığı faydaları öğrenin.

1) KAZEİN PROTEİNİ UZUN BİR ZAMAN ARALIĞINDA SALINIR

clock_1

Tüm proteinlerin eşit olduğunu söyleyemeyiz. Soya, yumurta, whey, hayvansal kaynaklı proteinler ya da kazein olsun, hepsinin kendine has bir özelliği vardır. Kazeinin en büyük avantajlarından birisi zamanlamadır. Kazein protein, kan akışınıza saatlerce sürecek yavaş ve sabit bir amino asit akışı sağlayabilir. Kaslarınız bir gecede inşa edilmezler ama yatmadan önce kazein bakımından zengin bir bardak süt içmek diğer protein kaynaklarına göre daha doğru bir seçenek olacaktır.

2) KAZEİN PROTEİNİ GELİŞİMİNİZİ ARTTIRABİLİR

casein-protein-shake_2

Daha hızlı kaslanmak mı istiyor musunuz? Teksas Üniversitesinin bir çalışmasına göre kazein proteini bu çabanızda önemli bir oyuncu olabilir. Araştırmacılar ağır bir şekilde direnç antrenmanları yapan 36 erkek katılımcıyı incelediler ve whey-kazein proteinin birlikte tüketen grubun, whey, BCAA ve glutamini birlikte tüketenlere kıyasla önemli miktarda gelişim gösterdiklerini buldular. 10 haftalık bir araştırma süresince whey-kazeini birlikte tüketmek yağsız kas kütlesinde en büyük artışı sağlamıştı. Whey-kazeini birlikte almanın böyle bir faydası varken neden bir tane protein kaynağıyla yetinesiniz ki?

3) KAZEİN PROTEİN YAĞ ORANINIZI DÜŞÜRMENİZE YARDIMCI OLABİLİR

belly-fat_0

Kas oranınızı arttırmak ve yağ kaybetmek istemez misiniz? Hollanda’da yapılan bir araştırma,  kazein oranınızı iki buçuk kat arttıran deney katılımcılarının uyku esnasında metabolik hızlarını artırdıklarını ve daha iyi vücut yağ oranlarına sahip olduklarını bulmuştur. Buna ek olarak katılımcıların tokluk hisleri de %33 arttı. Sözün kısası, kazein alımı açlık hissetmeden yağlarınızdan kurtulmada yardımcı olabilir.

4) KAZEİN PROTEİNİ PERFORMANSINIZIN GELİŞMESİNE YARDIMCI OLABİLİR

summer-shred-content-mf-sixpack

Herhangi birisine antrenman hedefinin ne olduğunu sorsanız, kuvvet artışı her zaman kendine listede yer bulur. Bunu elde etmek için çoğunlukla whey protein tercih edilir. Massachusetts Üniversitesinde yapılan bir araştırma da bilim insanları kazein proteinin bacak, göğüs ve omuz kaslarında, whey proteinin yapmış olduğu etkileri ikiye katladığını bulmuştu. Bilim insanları bu değişimi, kazein proteinin anti katabolik etkisine bağlamaktadır. Gece yarısı atıştırmanız, kazein proteinle hazırlanmış bir içecek olabilir.

5) KAZEİN PROTEİNİ DİŞ SAĞLIĞINIZI KORUYABİLİR

dentist

Sizi en çok ne korkutur? Dişçi koltuğuna oturmak mı ya da faturalarınız mı? İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kazein proteini tüketmek diş minesi aşınmasının etkilerinin azaltılmasına ya da önlenmesine yardımcı olabilir. Çok meyve suyu tüketiyor ya da gazlı içecek alışkanlığınızı durduramıyorsanız en azından beslenme düzeninize biraz kazein protein ekleyerek dişlerinizi koruyabilirsiniz.

En kaliteli ve çeşitli kazein ürünleri için www.supplementler.com adresini ziyaret edin.

1biceps_10_7

Biceps kaslarınıza şekil vermek istiyorsanız bu hareketler tam size göre.

YAZAN: ED DARCEY

BICEPS KASLARI İLGİ BEKLER

Plato dönemine girmek, tıpkı antrenmanlarınızdan çok verim aldığınız dönemlerin var olması gibi doğal bir süreçtir. Hepimiz bazen gelişimimizin yavaşladığı dönemleri yaşarız ve yapabileceğimiz tek şey ilerlemeye devam etmeye çalışmaktır.

Burada paylaştığımız dört adet klasik hareketi ve egzersiz açıklamalarında bulabileceğiniz ince ayarları uygulayın. Bu küçük değişiklikler kas liflerinizi şaşırtacak ve bu şekilde biceps kaslarınızın büyümelerini sağlamış olacaksınız.

PREACHER SPIDER CURL

spider-curl-ultimate-biceps-promo

Bir EZ-barı ağırlıklarla doldurun ve sehpanın oturağına yüzünüzü dönün. Dirseklerinizi desteğe dayayın. Kollarınızı yukarı ve aşağı açtığınızda zemine dik bir açıda olmalılar.

Bu şekilde preacher curl istasyonunda spider curl hareketini uygulayabilirsiniz. Tekrarlarınıza dikkat etmeli ve her sette geniş ve dar tutuşu değişimli olarak uygulamalısınız.

WIDE-GRIP BARBELL CURL

wide-grip-barbell-curl

Alttan tutuşla koparma hareketini yapıyormuş gibi oldukça geniş bir tutuşla barı kavramalısınız. Ağırlığı tamamıyla yukarı kaldırdığınızda bu geniş açılı tutuşunuz biceps kaslarınızın iç tarafını ve omuzlarınıza yakın olan kısımlarını da çalıştıracaktır. Ağır kaldırmanız gerekmiyor. Bu yüzden normal barbell curl hareketine kıyasla kullandığınız ağırlıkları azaltmalısınız.

CHOKED-DOWN SUPINATING INCLINE CURL

supinated-curl

Serçe parmağınız ağırlık plakasına değecek şekilde dambılları kavrayın. Dambılları yukarı kaldırdığınız esnada döneceklerdir ve bu hareketin normal şeklinde uyarılamayan biceps kaslarınızın lifleri böylelikle çalıştırılacaktır. Aynı anda tek kolunuzu ya da ikisini çalıştırabilirsiniz.

EZ REVERSE CABLE CURL

ez-bar-reverse-curl

Kablo istasyonu tarafından sağlanan direnç, kas gelişimi açısından inanılmaz etkiler yapabilir. Buna ek olarak kablo istasyonuna bir EZ-bar tutacağı takmak ve tersten bir tutuş uygulamak hareketi daha da iyileştirecektir. Hareket anında dirseklerinizi yanlarda tutmalısınız. Bu şekilde asıl odaklanılması gereken kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. Her bir sette geniş ve dar tutuşu değişimli olarak uygulayın.

BICEPS ANTRENMANI

big-biceps-now

Preacher Spider Curl 4 set / 10 tekrar

Wide-grip Barbell Curl 5 set / 8-10 tekrar

Choked-down Supinating Incline Curl 4 set / 10-12 tekrar

EZ Reverse Cable Curl 2 set / 25 tekrar

14334286_621781187989654_1900812208628039680_n

Thor filminden tanıdığımız Chris Hemsworth antrenmanlarının hakkını veriyor.

Muscle&Fitness Türkiye Eylül kapağına taşıdığımız Chris Hemsworth, 2017 yılında vizyona girecek Thor: Ragnarok filmi için şimdiden hazır. Filmde oynayacağı karakter bir efsaneye dayanıyor olsa da, Chris Hemsworth’ün fiziği gerçek bir özveri ve sağlam bir iradenin ürünü. Filmin beklenilen ilgiyi gösterip göstermeyeceğini bilmiyoruz, bildiğimiz tek şey Chris Hemsworth’ün fiziğiyle inanılmaz bir performans göstereceği.

Üye Girişi

Register

Şifre Değiştirme